Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Definitivní konec Piëcha? Už prodal většinu svých akcií

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 4. 4. 2017 • 17:12
5
Bývalý předseda dozorčí rady automobilového koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch se dohodl na prodeji většiny ze svého podílu ve firmě Porsche Automobil Holding SE, která kontroluje největší evropskou automobilku Volkswagen.

Zredukoval tak své vazby na Volkswagen po více než dvou desetiletích nesporné vlády nad automobilkou, uvedla agentura Reuters.

Piëch vlastnil v Porsche SE podíl 14,7 procenta. Podíl od něj koupí další členové rodiny Porsche a Piëchů, kteří mají na akcie předkupní právo, uvedla firma Porsche SE ve svém prohlášení. Nezveřejnila však přesnou velikost podílu, který Piëch prodává.

Porsche SE vlastní ve Volkswagenu zhruba 52 procent hlasovacích práv. Holding není totožný s výrobcem sportovních vozů Porsche AG, který je jednou z divizí Volkswagenu.

Devětasedmdesátiletý Piëch je vnukem zakladatele značek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porscheho. Z čela dozorčí rady Volkswagenu odešel v dubnu 2015 po prohraném mocenském boji s tehdejším generálním ředitelem Martinem Winterkornem.

Piëch nyní tvrdí, že Winterkornovi a některým členům dozorčí rady VW už asi půl roku před vypuknutím emisního skandálu ve Volkswagenu poskytl informace o možných podvodech s emisemi. Dozorčí rada jeho tvrzení odmítá. V únoru Volkswagen naznačil, že by proti Piëchovi mohl podniknout právní kroky.

Porsche SE se loni vrátila k zisku. Její zisk činil 1,37 miliardy eur (37 miliard Kč) po ztrátě 308 milionů eur v předchozím roce, kdy hospodaření negativně zasáhly dopady emisního skandálu Volkswagenu.

Témata
Avatar - Joky
5. 4. 2017 13:09
konec
a kdy bude článek definitivní konec VW ???
5. 4. 2017 11:32
Re: Ja mu drzim palce, dela to dobre
F.P. NEBYL strůjcem dieselgate - naopak chtěl po M.W. vysvetleni a ten ho radeji sejmul a to s podporou odboru. A ted F.P. vidi, jaky to je skutecny prusvih a co to jeste negativního pro VWG bude znamenat - tak vycouval.
Avatar - O5kar
5. 4. 2017 09:23
Jonathan Mantle - Car wars.
Vyšla v českém překladu Automobilové války. Copak rodina Piechů! Piech Anton zeť Dr. Porsche a Piech Ferdinand, vnuk Dr. Porsche. To je historie. Bude mít po starostech a strádat určitě on ani jeho rodina nebudou. Jenom přibude další bod do historických dějin VW.
5. 4. 2017 08:36
Re: Ja mu drzim palce, dela to dobre
Jeden ze strůjců dieselgate a ty mu fandíš? To nepochopím...
4. 4. 2017 17:25
Ja mu drzim palce, dela to dobre
I pres vyssi vek mu to porad pali.

Prodejem akcii jasne dava najevo, co si mysli o budoucnosti VW Group, ktery zatim odskodnil cca. 5% svych zakazniku, ostatnim ukazali zdvizeny prostrednicek - to je predpokladam bude stat jeste spostu dalsich penez. Tedy je ne, ale zakazniky VWG. Misto realne napravy svych podvodu se placaji po ramenou a vyplaceji extra bonusy.

Das Auto von Der Konzern.