Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Devět zemí chce od EK datum zákazu prodeje aut na fosilní paliva

ČTK ČTK 11. 3. 2021 • 10:39
18
83
Zobrazit náhledy (18)
Dublin, Irsko Malta Luxembourg Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice

Devět členských zemí Evropské unie vyzvalo Evropskou komisi, aby stanovila datum, po němž nebude možné v unii prodávat nové vozy poháněné fosilnímu palivy.

Skupina v čele s Dánskem a Nizozemskem si přeje, aby se automobilový průmysl sladil s ambiciózní unijní klimatickou politikou, napsala agentura Reuters.

"Musíme urychlit zelený přechod v silniční přepravě a jako zákonodárci vyslat jasnou zprávu výrobcům i spotřebitelům," uvedl dánský ministr pro klima, energetiku a zdroje Dan Jörgensen. Vedle zmíněné dvojice států komisi oslovily Rakousko, Belgie, Řecko, Irsko, Litva, Lucembursko a Malta.

Současné standardy pro emise uhlíku potřebují "výrazně posílit" a Evropská unie musí též posílit infrastrukturu stanic pro nabíjení a doplňování paliva pro vozy s nulovými emisemi, uvedli zástupci devíti zemí. Brusel by podle nich měl jednotlivým zemím umožnit, aby si samostatně rozfázovaly omezování a zákaz prodeje nových aut na fosilní paliva.

Evropská komise v červnu navrhne přísnější standardy pro emise oxidu uhličitého pro nová auta jako součást balíku opatření, jejichž cílem je snížit emise do roku 2030 nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Do roku 2050 chce blok dosáhnout klimatické neutrality.

Nemálo automobilek už představilo plán přechodu k elektrickým vozům. Za poslední měsíc oznámila švédská automobilka Volvo, že přejde na elektrická auta do roku 2030. Americký výrobce vozů Ford Motor zase informoval, že do stejného roku bude v Evropě prodávat pouze elektromobily. Značka Volkswagen ze stejnojmenného koncernu plánuje, že do roku 2030 budou v Evropě plně elektrické vozy tvořit přes 70 procent aut, které tato značka prodá.

Britská vláda se zavázala, že od roku 2030 zakáže prodeje nových aut a dodávek na benzín a naftu.

Prodeje elektrických a hybridních vozů v Evropské unii se loni meziročně téměř ztrojnásobily na jeden milion vozů. Z úhrnu prodaných aut činily jednu desetinu.

Související články

Témata
13. 3. 2021 08:59
Re: Pokud by ty zelenorudé grétistické eko.s.v.i.n.ě v EU...
To si piš, že drtivá většina Čechů automobilový elektrofašismus odmítá! :-) :yes:
Avatar - Blue Sun
12. 3. 2021 17:22
Re: Pokud by ty zelenorudé grétistické eko.s.v.i.n.ě v EU...
Já tě nemusím urážet, to zvládáš skvěle sám. :-)
12. 3. 2021 15:05
Re: Pokud by ty zelenorudé grétistické eko.s.v.i.n.ě v EU...
Lidi tvého ražení mě nemůžou urazit, snažíš se zbytečně, ubožáčku! :-)
12. 3. 2021 14:55
Re: Pokud by ty zelenorudé grétistické eko.s.v.i.n.ě v EU...
myslim to tak, ze dluh, ktery se stradal predchozich 30 roku, babis stihne nastradat za pouhy 2(az 3) roky
me prijde sekyra 1/3 rocniho prijmu v polovine roku celkem dost.
a kdyz vidim, jak alenka rozdava odmeny 3/4mega, tak to je vylozene ve stylu "po nas potopa"
a to, ze se lidi ze zoufalosti verejne strilej pred ministerstvem vypovida o tom, ze jsou skupiny lidi, kterym se moc dobre nevede (narozdil od tech na ministerstvu)
Avatar - Blue Sun
12. 3. 2021 14:43
Re: Pokud by ty zelenorudé grétistické eko.s.v.i.n.ě v EU...
No, pak opravdu žije v jiné časoprostorové linii. A zjevně vás tam je víc.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku