Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dopravci v březnu zaplatili za mýto absolutně rekordní částku

ČTK
Diskuze (4)

Dopravci v březnu zaplatili za mýto přes 1,35 miliardy korun, což je dosud nejvíce za kalendářní měsíc od spuštění systému v roce 2007.

Meziročně výběr mýtného vzrostl o 5,3 procenta. ČTK o tom informoval správce mýtného systému CzechToll. Výběry byly rekordní i přes osvobození 694 vozů od poplatků, které dopravují humanitární pomoc na Ukrajinu.

Pokračuje tak růst výběrů mýta z loňska a z úvodu letošního roku. K růstu přispěla vyšší intenzita provozu a také mírné rozšíření mýta od letošního února. Počet mýtných transakcí se v březnu meziročně zvýšil o 0,9 procenta na celkových 98 milionů. Výběr poplatků překonal i dosavadní rekord z loňského listopadu, kdy dopravci za mýto zaplatili 1,3 miliardy Kč.

Video se připravuje ...

Březen podle CzechTollu patří k tradičně nejsilnějším měsícům v roce. Letos byly výběry rekordní i přes osvobození od mýtných poplatků vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, která dopravují humanitární pomoc pro Ukrajinu. Opatření platí od 4. března. "Do konce března jsme přijali 491 žádostí o osvobození od mýtného pro humanitární transporty, které realizuje prozatím celkem 694 vozidel,“ řekl provozní ředitel CzechTollu Petr Chvátal. Firma upozornila, že dopravci pro tyto případy musí vyplnit on-line formulář na stránkách www.mytocz.eu. Pokud je již k danému vozidlu vydaná palubní jednotka, musí před cestou zavolat na infolinku.

Ke konci ledna bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 667.000 vozidel. Téměř 166.000 z toho bylo z Česka, zbytek tvořili zahraniční dopravci. Od letošního února se mýtný systém v Česku rozšířil o zhruba 53 kilometrů na 2487 kilometrů. Další rozšíření mýta až o 380 kilometrů silnic je plánováno od léta.

V loňském roce dopravci za mýto zaplatili téměř 14,2 miliardy korun. Meziročně šlo o nárůst o 23 procent a zároveň o nejvyšší výběr za rok od začátku fungování mýta v roce 2007. K růstu přispěla přes koronavirová omezení během roku zejména nová struktura mýtných poplatků.

ČTK
Diskuze (4)

Doporučujeme

Avatar - petr petrumr
17. 4. 2022 09:33
Re: Dane
tenhle článek je o satelitním mýtu a nerozlišuje jestli se jedná o polskýho dopravce či o rumunského. Babička s dědečkem nemají auto s registrací na mýto.
16. 4. 2022 20:31
Dane
na tomhle je videt, ze opozicni pozadavek snizovat dane na PHM je nesmysl .. jezdi se dal a vic
Avatar - Barry Lyndon
15. 4. 2022 18:38
Re: kontrola
A přitom podle toho breku tady a všude se v důsledku drahé nafty měla autodoprava minimálně zhroutit... :D
Avatar - petr petrumr
15. 4. 2022 17:55
kontrola
Měla by se provádět lepší kontrola, mají nevyhovující databázi vozidel, kde třeba auto má v TP nosnost 3500kg ale k tomu autu je nadstavba, která má svůj TP, tudíž ta váha se musí sčítat a to už je technický problém a stím celníci ani policajti neumí pracovat. Správce mýta by už měl začít měřit průměrnou rychlost a možná tímhle by se něco objevilo.