Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

EK schválila státní záruku za úvěr pro automobilku Saab

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 8. 2. 2010 • 08:12
8
Evropská komise dnes schválila státní záruku za úvěr 400 milionů eur (přes deset miliard Kč) pro švédskou automobilku Saab.

Úvěr od Evropské investiční banky (EIB) je klíčový pro prodej švédského podniku nizozemskému výrobci luxusních vozů Spyker. Informovala o tom agentura Reuters.

Spyker se minulý měsíc po vleklých jednáních dohodl s americkou automobilkou General Motors, že koupí její divizi Saab za 400 milionů dolarů (7,6 miliardy Kč) v hotovosti a akciích. Odhadl rovněž, že bude potřebovat zhruba miliardu dolarů pro vývoj automobilů Saab. Tyto náklady by měla zčásti pokrýt právě půjčka od EIB, za kterou se rozhodla zaručit švédská vláda.

"Státní záruka přispěje k realizaci podnikatelského plánu Saabu, aniž by vedla k jakémukoliv nepatřičnému narušení konkurence," uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Řada odborníků se ke spojení podniků Spyker a Saab staví skepticky. Spyker vyrábí pouze několik desítek automobilů ročně a ve své jedenáctileté historii nikdy nevykázal zisk. Prodej Saabu loni klesl zhruba o 65 procent na méně než 50.000 vozů. Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM je od roku 1989, od té doby je však téměř nepřetržitě ztrátový.

Saab zaměstnává zhruba 3400 lidí a má asi 1100 dealerů. Dohoda o prodeji zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM koncem loňského roku.

Související články

Témata
9. 2. 2010 13:39
Re: Vzdycky...
Kdyby v roce 1989 Saab nevstoupil do GM, tak Saab uz davno neni ty blazne...
9. 2. 2010 13:38
Re: A jeje
Ja jsem jen doufal, ze uz tech zaruk je dost, vsichni schopni prestanou simulovat potrbu dotaci a vsichni neschopni vymrou, to co se odehralo, melo byt takove Darvinovske procisteni a jak tak na to koukam, zombiee budou ,,zit" dal a ne jen v automobilismu, ale za Saaba jsem tak nak rad, mam ho rad, jen jsem doufal, ze nastanou zmeny.. Jedina zmena ktera nastala je, ze napr. beno stoji 31CZk/litr i kdyz ropa je na 78USD za barel a Holandska nekde kolem 80...
9. 2. 2010 13:20
Re: A jeje
"SNAD"?:-! Je jedno kde zijes, takove jake si to udelas takove to mas... V kazde zemi jsou nejake ty pros & cons
9. 2. 2010 09:13
Re: A jeje
Nechápu co ti na tom příjde divnýho - celý svět jede na dotacích/státních zárukách/úlevách z daní/investičních pobídkách. K čemu by taky ta armáda ouřadů v Bruselu/Washingtonu/Pekingu a pod. byla že? >:-[]
Avatar - prekladys
9. 2. 2010 08:48
Re: Vzdycky...
a nejenom saab, jak vidno z příspěvku krovakuse... ;-\

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud