Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektrické SUV Fisker Ocean oficiálně: Nadchne milovníky karaoke

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 6. 1. 2020 • 23:14
28
Zobrazit náhledy (28)
Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean Fisker Ocean

Fisker navazuje na řadu upoutávek na své nové elektrické SUV a představuje jej v podobě, v níž jej vyšle k zákazníkům. Novinka zaujme nevšedními funkcemi.

Fisker uvolnil první informace o svém připravovaném elektrickém SUV, s nímž se hodlá vydat podobným směrem jako značky Tesla, Audi, Jaguar, Mercedes-Benz a další se svými elektrickými crossovery, již v březnu roku 2019.

Nejprve byla spolu s první skicou zmíněna jen cena, která má být nižší než 40.000 amerických dolarů. Následovalo několik spekulací o designu i technice a koncem října roku 2019 bylo uvedeno, že novinka nezamíří do prodeje, ale bude k dispozici prostřednictvím flexibilní formy nájmu bez dlouhodobé smlouvy.

Fisker na přelomu října a listopadu roku 2019 uvedl, že připravované elektrické SUV zamíří k zákazníkům pod označením Ocean. Zároveň se zveřejněním jména novinky byly uvolněny nové záběry exteriéru a spolu s nimi i potvrzení, že premiéra prototypu se odehraje začátkem ledna roku 2020 a pokud půjde vše podle plánu tak velkosériová výroba a dodávky vozů zákazníkům se mají rozběhnout do konce roku 2021.

Veletrh CES 2020 (Consumer Electronics Show) v Las Vegas se na počátku ledna skutečně stal místem odhalení prototypu elektrického SUV Fisker Ocean. Zároveň byly potvrzeny a uvedeny na pravou míru některé starší zprávy spolu s uvedením nových informací.

Fisker Ocean s celkovou délkou 4640 mm se má mimo jiné pyšnit solárními panely, kryjícími střechu a zvyšujícími efektivitu pohonného systému s prodloužením dojezdu až o 1610 km během celého roku. Lithium-iontová baterie s kapacitou 80 kWh pak má stát za dojezdem kolem 402 až 482 km na jedno nabití. Bližší informace o pohonném systému a jeho výkonech s výjimkou akcelerace z 0 na 96 km/h za 2,9 s prozatím Fisker neuvádí.

Elektrické SUV má vynikat přívětivostí k životnímu prostředí nejen díky provozu bez emisí škodlivých výfukových plynů, ale i za pomoci hojného využití ekologických materiálů. Z nich lze zmínit koberce, které mají být vyráběny z opuštěných rybářských sítí vytažených z oceánů nebo veganské obložení interiéru z odpadů, vznikajících při výrobě pneumatik.

Řešení palubní desky a umístění dvojice displejů, kdy jeden nahrazuje tradiční přístrojový štít před volantem a druhý slouží v jejím středu k ovládání klimatizace, multimediálního systému a dalších funkcí. Pozornost si Ocean zaslouží mimo jiné díky head-up displeji s funkcí zobrazování textů pro karaoke a také California Mode, který po stisku jediného ovladače otevře všechna boční okna i zadní okno a odsune střešní okno.

Fisker nabídne zájemcům o model Ocean již dříve zmiňovanou možnost pronájmu, k níž bude alternativou dříve zavrhovaný klasický prodej. V případě pronájmu bude minimální měsíční částka 379 amerických dolarů (zhruba 8700 Kč) se zálohou 2999 amerických dolarů (kolem 69.000 Kč) a omezením ročního nájezdu na 30.000 mil (48.280 km). Suma 37.499 amerických dolarů (asi 860.000 Kč), kterou může snížit až o 7500 americký dolarů (kolem 172.000 Kč) daňové zvýhodnění pro elektromobily na severoamerickém trhu, představuje základní cenu při klasickém prodeji.

Související články

Témata
Články odjinud