Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektrický SAIC Maxus EV80 vychází z britského LDV

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 3. 1. 2019 • 08:38
9
Zobrazit náhledy (9)
SAIC Maxus EV80 SAIC Maxus EV80 SAIC Maxus EV80 SAIC Maxus EV80
Značka Maxus, patřící pod křídla čínského koncernu SAIC Motor, byla vytvořena na základech britského výrobce lehkých užitkových vozidel LDV a v její nabídce figuruje i elektromobil EV80.

Čínský koncern SAIC Motor pracuje na svém vstupu na evropský trh prostřednictvím několika značek, z nichž jednou je i Maxus, specializující se na lehká užitková vozidla. Maxus jako samostatná značka byl založen v roce 2011, ale jedná se vlastně pokračování vývoje posledního modelu britské značky LDV, kterou čínská firma získala od ruské automobilky GAZ.

Maxus, který na vybraných trzích i nadále figuruje pod britskou značku LDV, ve spolupráci s německou leasingovou společností Maske Fleet zahájil svůj vstup na evropské trhy již v roce 2018, ale na plno na ně má vstoupit během letošního roku.

První elektrické dodávky Maxus EV80 zamířily k dopravcům v Německu a Rakousku v loňském roce a v jejich službách mají být důkladně prověřeny jejich schopnosti před oficiálním vstupem na další evropské trhy. Během letošního roku chce Maxus rozšířit svou působnost na Benelux, Norsko, Švédsko, Dánsko, Itálii, Francii a Španělsko.

Maxus EV80 představuje přímou evoluci původního LDV Maxus, vyvíjeného ve spolupráci mezi LDV s Daewoo Motors a představeného v roce 2004. Tehdy se jednalo o řadu lehkých užitkových vozidel s přeplňovaným vznětovým čtyřválcem o objemu 2,5 l.

Model EV80, který míří do Evropy pod značkou Maxus, využívá karoserii svého předchůdce s rozvorem náprav 3850 mm, celkovou délkou 5700 mm, šířkou 1998 mm a výškou 2345 mm nebo 2552 mm. Dodávka s třímístným interiérem má podle aktuálních informací disponovat nákladovým prostorem o délce 3150 mm, šířce 1800 mm a výšce 1735 mm nebo 1940 mm.

Maxus uvádí maximální užitečné zatížení 955 kg a zmiňuje, že vedle dodávkového provedení nabídne i podvozek s kabinou, který bude vhodný k montáži účelové nástavby. Vedle čistě užitkových provedení mohou být k dispozici i provedení pro dopravu osob a to i speciálně upravená pro osoby na invalidních vozících.

Elektrický pohonný systém evropského provedení EV80, k němuž nejsou prozatím k dispozici bližší specifikace, má umožňovat dojezd na jedno nabití kolem 200 km a informace o možnosti dobíjení baterií během dvou hodin na plnou kapacitu.

Maxus EV80, který v současnosti koncern SAIC Motor prezentuje pro čínský trh být vybaven elektromotorem o výkonu 100 kW a točivém momentu 320 N.m, jemuž potřebnou energii poskytují lithium-iontové baterie s kapacitou 60 nebo 75 kWh. Tyto baterie mají zajistit dojezd 300 km nebo až 370 km na jedno nabití a jejich dobíjení na plnou kapacitu má trvat dvě až dvě a půl hodiny.

Pro čínský trh je Maxus EV80 nabízen v čistě užitkovém provedení s rozvorem 3850 mm nebo 3100 mm, u nějž je pak celková délka 4950 mm. V nabídce figuruje i osobní provedení s patnácti sedadly, které má celkovou délku 6005 mm na delším z dvojice uváděných rozvorů náprav.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud