Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektromobily měly loni na prodeji v Norsku téměř třetinový podíl

ČTK ČTK 3. 1. 2019
46
112
Zobrazit náhledy (46)
Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf
Téměř třetina nových aut prodaných loni v Norsku byla čistě elektrických. To je nový světový rekord, informovala agentura Reuters. Norsko plánuje ukončit prodej aut s pohonem na fosilní paliva do roku 2025.

Celkový prodej aut v Norsku se loni podle údajů norského silničního svazu NRF snížil o 6,8 procenta na 147.929 vozů. Podíl elektrických aut na celkovém prodeji však stoupl na 31,2 procenta z 20,8 procenta o rok dříve. Ještě v roce 2013 měl prodej elektrických aut a celkovém prodeji podíl 5,5 procenta.

Prodej čistě elektrických aut se zvýšil o 40 procent na 46.092 vozů. Prodej aut s naftovým motorem o 28 procent klesl, prodej aut na benzinový pohon se pak snížil o 17 procent. Prodej hybridních vozů, které nelze připojit do zásuvky, se snížil o 20 procent. Nejprodávanějším modelem v Norsku byl loni Nissan Leaf.

S cílem snížit uhlíkové emise a znečištění ovzduší Norsko osvobozuje auta na baterie od téměř všech daní. Nabízí také majitelům těchto vozů další výhody, jako je parkování zdarma a místa k dobíjení.

Nejnovější údaje posilují pozici Norska jako globálního lídra v prodeji elektrických aut na obyvatele. Norsko je přitom největším producentem ropy a plynu v západní Evropě, jeho cílem však je přesun k ekologičtější ekonomice.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která zahrnuje mezi elektrické vozy i hybridní auta s připojením do zásuvky, byl v roce 2017 podíl těchto aut na celkovém prodeji v Norsku 39 procent. Druhý byl Island s podílem 12 procent a třetí Švédsko s šesti procenty. V Číně byl tento podíl jen 2,2 procenta a v USA 1,2 procenta.

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

elektroauta
Arese
| 7. 1. 2019
Opravdu jim není co závidět! 8-s :no:
Avatar - Katikakus
Tahle diskuse..
Katikakus
| 5. 1. 2019
Jasné, srandu má z tebe půlka českého internetu, všude kde se ukážeš, jsi za blbce - viz mobilenet, ale sebevědomí ti nechybí. Ano i to je ukázkou tvé stupidity. Čím hloupější, tím sebevědomější, jak prokázaly studie. Díky za potvrzení mých slov.
Avatar - Blue Sun
Tahle diskuse..
Blue Sun
| 4. 1. 2019
Jo jo, zato jejich odpůrci, to je přehlídka ctností a radosti. Ubožák praděda přející někomu, aby přišel o dítě. Ulhaný Arese a WinDiesel. Neznalý Katikakus s plnou pusou urážek. Z prstů takových mi slovo "odpad" zní jako lichotka. Na tobě je strašně vidět, jak tě štve, že i jeden z nás je chytřejší, než vy všichni dohromady.
Tahle diskuse ukazuje pouze to, jak zoufalí jsou obhájci nesmyslného pálení ropy.
Kvůli tomu, abych naštval tebe a tobě podobné, se naučím mít rád i nařízení EU ohledně aut... >:D >:D
Avatar - Katikakus
Tahle diskuse..
Katikakus
| 4. 1. 2019
Diky za potvrzeni toho co jsem napsal. :yes: :-!
Avatar - traveldrive
Tahle diskuse..
traveldrive
| 4. 1. 2019
Pozrel si sa najprv do zrkadla? Ale radšej to ani neskúšaj, lebo z toho praskne, ty úbožiak.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku