Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

EU: od roku 2011 budou povinná zvláštní světla pro denní svícení

Aleš Jungmann Aleš Jungmann 25. 9. 2008 • 05:59
14
Nové typy osobních aut budou muset od roku 2011 v Evropské unii mít zvláštní světla pro denní svícení.

Nové typy osobních aut budou muset od roku 2011 v Evropské unii mít zvláštní světla pro denní svícení. Rozhodla o tom Evropská komise. Slibuje si od toho větší bezpečnost na silnicích a méně obětí dopravních nehod, informovala komise novináře.

Světla pro jízdu ve dne (DRL) jsou speciální svítidla, která se automaticky zapnou v okamžiku, kdy řidič nastartuje motor. Podle komise výrazně zvýší viditelnost motorových vozidel pro ostatní účastníky silničního provozu. Zároveň mají menší spotřebu energie ve srovnání s běžnými žárovkami používanými ve světlech pro auta.

"Komise očekává, že počet obětí dopravních nehod klesne o tři až pět procent ročně," řekl dnes novinářům evropský úředník Wolfgang Schneider, který se problematikou zabývá. Zároveň prý o 15 procent ročně ubude čelních srážek aut. Náklady na zavedení světel Schneider vyčíslil nejvýše na 150 eur (zhruba 3600 korun) na auto s tím, že cena pravděpodobně s jejich masovým rozšířením klesne.

Některá auta jsou tímto systémem vybavena již v současnosti, například vozy Audi nebo BMW. V roce 2011 podle Schneidera bude tímto systémem vybavena většina nových vozidel. Na dotaz ČTK ale nedokázal odhadnout, kdy se nová úprava plně projeví v praxi. Starší modely aut ani nové vozy, které se začnou vyrábět před rokem 2011, totiž nový systém mít nemusejí.

V České republice již řidiči musejí povinně svítit celý den, nová povinnost se tak zde projeví jenom technicky. Povinné svícení má v současnosti zavedeno ještě dalších 13 zemí Evropské unie.

Podle některých ekologů ale tato povinnost zvyšuje emise z aut, protože způsobuje vyšší spotřebu pohonných hmot. Podle komise jsou světla pro jízdu ve dne úspornější, když ve srovnání s běžnými světly spotřebují jenom 20 až 30 procent energie. Pokud obsahují LED diodu, pak jenom deset procent.

Nová směrnice bude platit od 7. února 2011 pro všechny nové typy osobních aut. Na autobusy, nákladní auta a dodávky se bude vztahovat od srpna 2012.

Související články

Témata
Avatar - twistedTSD
17. 5. 2011 16:57
Re: Jsem proti dennímu svícení
Blbost. Oči to podle mě nijak nekazí, ale bezpečnosti to určitě pomáhá. Auta jdou lépe vidět a to nejen za horšího počasí. A ke spotřebě snad ani nemá cenu se vyjadřovat.
8. 2. 2011 13:26
Re: Denní světla
na stávající modely, tedy na vozy, které si již vyrábí, se tato nová regulace nevztahuje. stejně tak se nevztahuje ani na starší vozy. Ty všechny mohou nadále klidně svítit potkávacími světly.
Takže skutečně nebude nutnost něco domontovávat.
Regulace platí pro nová (rozuměj nově homologovaná, tedy úplně nové modely, resp. asi i facelifty, protože ty se také znovu homologují) auta.
Současně ale u těchto "nových verzí" aut, ale nebude stačit, aby to bylo realizováno pomocí potkávacích světel. Musí to být samostatný zdroj světla - tedy buď separátní světlo, nebo seaprátní část hlavního světlometu, ovšem oddělená od potkávacího světla a na něm nezávislá.
26. 9. 2008 22:32
Re: Denni VS potkavacky...
V nicem si neodporuju, je to logicke svitim, tak jsem videt. Je prece jedno jestli svitis potkavackama nebo dennima s dostatecnym vykonem, porad jsi videt. Mozna jen bude problem v dodatecnych montazich na spodnich castech narazniku kdyz budou v zime znecistene od soli pres kterou nebudou denni svetla svitit ani nahodou..
25. 9. 2008 14:24
banda EUgeniu dost připomíná Mosleyho v F1
úředníci co sežrali všechnu moudrost zase vymysleli regulaci. Proč je pořád nekopneme do zadku a ochotně za každou ptákovinu platíme?
Stejná pakárna jako: "Plochou stíranou stírači čelního skla" se rozumí plocha vnějšího povrchu čelního skla stíraná stírači čelního skla.
viz. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/2/ES ze dne 15. ledna 2008 o poli výhledu a stíračích čelních skel kolových zemědělských a lesnických traktorů (kodifikované znění) Text s významem pro EHP
Avatar - radhro
25. 9. 2008 14:11
Re: led svetla
to se ti zdá teď když vidíš 3 auta za den , až je budou mít všichni tak si jich nevšimneš úplně stejně.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku