Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

EU podezírá BMW, Daimler a VW z tajné dohody kvůli emisím. Hrozí jim závratná pokuta

ČTK ČTK 7. 4. 2019
12

Pokud vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou BMW, Daimler a VW dostat pokutu ve výši až 10 % jejich celkového ročního obratu.

Evropská komise podezírá německé automobilky BMW, Daimler a Volkswagen, že uzavřely tajnou dohodu, která měla v letech 2006 až 2014 omezit konkurenci při vývoji technologií pro čištění emisí u naftových a benzinových osobních aut. Mohly se tak dopustit porušení antimonopolních pravidel EU, uvedla EK.

Komise zatím firmám zaslala prohlášení o námitkách, které je jakýmsi mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě obvinění. EK v něm firmám oznámí své podezření, k němuž se mají vyjádřit. Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou společnosti dostat pokutu ve výši až deseti procent jejich celkového ročního obratu.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že firmy mohou spolupracovat mnoha způsoby, aby zlepšily kvalitu svých produktů. Pravidla hospodářské soutěže jim však neumožňují, aby se dohodly na pravém opaku, tedy nezlepšovat své produkty, nekonkurovat si v kvalitě. "Máme obavy, že to se stalo v tomto případě a že Daimler, VW a BMW mohly porušit antimonopolní pravidla EU. V důsledku toho mohla být evropským spotřebitelů upřena možnost koupit si auta s nejlepší dostupnou technologií," uvedla Vestagerová v prohlášení. Automobilky nyní mají příležitost na tento nález odpovědět.

V případě Volkswagenu se podezření týká jeho hlavní značky VW a luxusních značek Audi a Porsche. EK v říjnu 2017 učinila v souvislosti s podezřením na možnou tajnou dohodu razie v kancelářích automobilek BMW, Daimler, Volkswagen a Audi v Německu. Hlubší vyšetřování pak zahájila v září 2018.

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Avatar - Ham.
Logika
Ham.
| 8. 4. 2019
paní komisařky pro hospodářskou soutěž je dost zvláštní. Pokud se VW, BMW a Daimler dohodli, že hodí bobek na vývoj antiemisních technologií, tak mi z toho logicky plyne, že jejich zákazníci o takový vývoj neprojevují pražádný zájem. Protože kdyby ten zájem měli, tak jim takové technologie prostě nabídnou jiné konkurenční automobilky a VW/BMW/Daim by na to dojely v konkurenčním boji o zákazníka. Takže tvrdit, cituji, že "....v důsledku toho mohla být evropským spotřebitelů upřena možnost koupit si auta s nejlepší dostupnou technologií" je totální nesmysl, když někdo něco nechce, tak mu to prostě nejde upřít.
Avatar - lordlord
dfg
lordlord
| 8. 4. 2019
náplň do klimatizace do aut vyrábí jen jedna firma, tam je to antimonopolně v pořádku
Vorsprung durch technik
westeros
| 8. 4. 2019
Dalsi duvod, proc nekupovat nemecke podvodne rakovinomety
Dohoda
Orm
| 7. 4. 2019
Jsme v oblasti spekulací - ale ta dohoda je logická. Komise EU překročila vše reálné ...
Avatar - mariov8
To jim tam v té Bruseli dochází peníze nebo ten průmysl chtě
mariov8
| 7. 4. 2019
Politikům v EU dochází peníze nebo ten průmysl chtějí zcela zlikvidovat?! Tuší někdo z nich, s čím si hrají? Brexit, byť nepovedený, nestačil?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku