Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fanouškovský test: Vyzkoušel jsem Mafii Definitive Edition. Jako tenkrát, ale lepší!

Petr Slováček Petr Slováček 8. 11. 2020 • 10:11
21
16
Zobrazit náhledy (21)
Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition Mafia Definitive Edition

Čeští programátoři před osmnácti lety doslova pobláznili celý počítačový svět svojí hrou Mafia. Teď se vrací jako remake a na své si opět přijdou milovníci starých aut.

Ptáte se, co dělá počítačová hra o mafiánech z 30. let v motoristickém časopisu? Patří sem víc než dobře! Všichni, co jí před osmnácti lety přišli na chuť, vědí, že obdivuhodně kloubí skvělý příběh s možností vyzkoušet si prostřednictvím monitoru automobilové kousky meziválečného období. Od jednoduchých prdítek až po rakety na kolech ze závodních okruhů. Dnes za hrou stojí kalifornský vydavatel 2K Games, potažmo jeho studio Hangar 13. Ale podíleli se na tom znovu i Češi.

Příběh zůstává

Připomínáme, že když dorazila první mafiánská hra ze současné trilogie, přinesla geniální scénář z pera Dana Vávry. Filmovým vyprávěním rozvíjí příběh taxikáře Tommyho Angela, který zachrání život dvěma mafiánům, a když se pak sám dostane do problémů, podá mu pomocnou ruku sicilská mafiánská rodina Dona Salieriho. Tím odstartuje příběh plný násilí, automobilových honiček a přestřelek.

Scénář tedy zůstává, ale dialogy jsou trochu jiné. Některé postavy získají prostoru víc (třeba zbraňový specialista Vincenzo), jiné momenty ovšem zmizely. Figury ve hře teď vypadají jinak, zejména Paulie, který je opět skvěle dabovaný Petrem Rychlým. A třeba láska hlavního hrdiny Sára je teď konečně pořádná kočka. Postavy se pohybují mnohem realističtěji podle současných nároků – však se programátoři ze studia Hangar 13 chlubí fotkami, jak své pohyby digitalizovali pomocí čidel na tělech. V Hollywoodu tak vznikají animované filmy, proč ne hry? Ostatně jsou použity i filmové metody vyprávění, kamery a pohledů na jednotlivé postavy. A pochopitelně hudba, kterou nahrály velké orchestry. Třeba i brněnská filharmonie.

Pořád bokem

Automobilové fanoušky nejvíc zaujme propracovaný jízdní model. Tvůrci se netají tím, že kvůli úspoře licenčních poplatků nejsou ani teď jejich auta oficiální, ale příznivec motorismu v nich najde reálné předlohy včetně co nejbližších fyzikálních vzorců chování.

Hodně ale záleží na tom, jaký si zvolíte jízdní mód v nastavení. Arkádové chování vozidla je snadnější, stabilnější a nevynáší tolik v zatáčkách. Zato pravověrní motoristé určitě zvolí reálnější model chování, kterým už jednička ohromila kdysi svět. Auta se v zatáčkách chovají jinak, každé odlišně brzdí a třeba se roztočí na kluzkém povrchu. Legendární závod na okruhu v misi Fair Play je teď úkolem pro fajnšmekry. V arkádovém modelu ho zvládnete s prstem v nosu, v klasickém nastavení ho na první dobrou dají jen srdcaři. A ti ostatní si prohlédnou realistická poškození z karambolů doprovázená autentickými zvuky. To za to stojí, ne?

Svět motorů 44/2020 Svět motorů 44/2020

Zjednodušený boj

Detaily ve hře berou dech. Například jsou vidět švy na sakách, neoholené vousy na tváři postav. A když míjíte kaluž, zrcadlí se v ní vaše auto. Stejně tak nové Lost Heaven je doslova pecka.

Hodí se, že tzv. volnou jízdu tentokrát získáte už po odehrání první mise, kdy můžete jen tak bloumat mezi mrakodrapy a kochat se propracovanými detaily. A když uvidíte na ulici stát auto vašeho zájmu, po mafiánsku si ho můžete vypůjčit. Mimochodem v tomhle ctí novinka filozofii jedničky, která také znala jen nenápaditý způsob otevření zámku dlouhým podržením tlačítka. Přestože jste se ve dvojce naučili krásně pracovat se šperháky a pohrávali si s každou západkou zvlášť (kdo by se tím ale zdržoval, že?).

Zjednodušení ovládání postaru bohužel platí i pro boj zblízka – zatímco ve dvojce už jste zvládli efektní sekvenci kopů a tvrdých nebo rychlých úderů, zde zůstává nudné mačkání jednoho tlačítka s občasným vykrytím úderu. Je to jednoznačně nepochopitelný krok zpátky.

Reálnější je i množství zbraní, které můžete mít po kapsách – dříve prakticky neomezená zásoba je pryč. Tommy Angelo teď unese jen jednu krátkou a jednu dlouhou zbraň. Mimochodem už v prvních recenzích jsme si přečetli nářky na dabing Marka Vašuta, který hrubostí hlasu příliš tlačí na pilu. Možná, ale Tommy je přece drsňák…

Chce to dobré železo

Mafia Definitive Edition stojí přes tisícovku, což není málo. Navíc nemíří na mainstreamové konzumenty, ale srdcaře pamatující původní hru. Mnozí z nich už ani roky nevzali herní ovladače do ruky, stejně jako my v redakci. Přesto nelitujeme probdělých nocí nad střílečkou a zase budeme dlouho vzpomínat. Skvěle postavený příběh hrdinů zločinu chytne za srdce jako tenkrát.

Bohužel je hra náročná na počítač. Ať už doma opečováváte pentium z dob první mafie, nebo dělo z časů dvojky, nebude vám stačit ani jedno, a to i v případě, že se ochudíte o skvělé detaily. Minimem je 6 GB RAM, spíš 8. A na disku potřebujete 50 GB. Kdo má doma Playstation 4, ten tohle řešit nemusí.

Související články

Témata
9. 11. 2020 12:40
Re: Je to jiný a je to horší
Za mě je to jako rozdíl mezi Kmotrem a Zjizvenou tváří. Obojí má kouzlo, akce a nadsázka ve Vice City byly super, ale původní Mafie šla ještě o něco dál - prostě film, kterej hraješ, se super příběhem a vývojem postav...

GTA5 je co se otevřenosti světa týče, bomba - stejně tak RDR2, doteď u toho občas trávim celý noci :)
9. 11. 2020 11:09
Re: Kde sme?
když se ti tu nelíbí tak zkus auto.sk nebo auto.hu
9. 11. 2020 10:09
Re: ne my jsme dobře
No to nemáme. A máme len CRT monitory a čiernobiele televízory. A namiesto záchodu kadibúdku na dvore. Nesleduješ Hornú Dolnú?
Avatar - Ozzman
9. 11. 2020 09:48
Re: Je to jiný a je to horší
Bylo GTA3 a Vice City... za mě mnohem lepší atmosféra a hratelnost. My na to koukáme měřítkem našeho rybníčku, což byl nevídaný počin a i přesto, že jsem více hodin strávil v sériích GTA, než v Mafii uznávám ji jako hodně dobrou hru, srovnatelnou s těmi nejlepšími své doby. Jak jsem psal výše, dvojka hratelnost dost posunula, bohužel byla hodně krátká a trojku jsem dohrál před dvěma týdny, nakonec mne bavila. Pro mne ale zůstává nepřekonané GTA5 s jeho interaktivním městem, které opravdu žije.
Avatar - Ozzman
9. 11. 2020 09:43
Re: Ju ja to pařil
Já, mne zas tak nenadchla, měl jsem radši GTA, dvojka byla hratelně lepší, ale krátká a po letech jsem teď dal trojku, protože nemohu vynechat, než se pustim do tohoto remake a ta až na grafiku mi přišla vlastně hodně dobrá, hlavně auta z té doby jsou top.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud