Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat by mohl Chrysler ovládnout už letos

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 4. 1. 2011 • 17:42
27
Italská automobilka Fiat by mohla amerického výrobce automobilů Chrysler ovládnout už v letošním roce. Řekl to šéf Fiatu Sergio Marchionne, avšak připustil, že bude hodně záležet na tom, jaké plány má Chrysler.

Pokud by Fiat získal v Chrysleru alespoň 51 procent akcií už letos, byl by to mnohem rychlejší postup, než se většina analytiků domnívala.

"Myslím, že je to možné. Nevím, jestli je to pravděpodobné, je ale možné, že půjdeme nad 50 procent, pokud se Chrysler v roce 2011 rozhodne jít na trh," řekl Marchionne novinářům na burze v Miláně. Fiat v roce 2009 koupil 20 procent akcií Chryslera a původně předpokládal, že do konce letošního roku zvýší podíl asi na 35 procent.

Koncern Fiat završil rozdělení průmyslové a automobilové součásti a jejich akcie uvedl na milánskou burzu. Samostatně se tak začala obchodovat divize Fiat Industrial a samostatně Fiat SpA. Zatímco akcie průmyslové součásti vykazovaly během dne mírný růst, automobilová součást začala hned oslabovat, i když ztráty nebyly nijak vysoké.

Průmyslová divize Fiat Industrial zahrnuje výrobu nákladních automobilů Iveco a výrobce zemědělských strojů CNH Global. Naproti tomu v divizi osobních automobilů Fiat SpA jsou značky Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Ferrari či Maserati.

Fiat se přitom k ovládnutí Chrysleru chystá v době, kdy Chrysler zvyšuje odbyt rychleji, než je průměr odvětví. V současné době se Chrysler chystá uvést na trh nové modely, které jsou založeny na menší platformě Fiatu a úspornějších motorech. Úspěšný vývoj v Chrysleru pomáhá Fiatu připravit si podmínky pro zvýšení podílu v americké automobilce na 51 procent rychleji, než se na trhu většinově předpokládalo.

Fiat převzal v Chrysleru zmíněných 20 procent krátce po tom, co Chrysler opustil režim bankrotové ochrany. Tam se uchýlil, aby se zbavil minulých dluhů a provedl radikální reorganizaci. K podobnému kroku sáhla i největší americká automobilka General Motors.

Pokud má Fiat svůj podíl v Chrysleru zvýšit až na 51 procent, musel by splatit půjčky, které Chrysler získal od vlád Spojených států a Kanady. Ty se na záchraně Chrysleru finančně podílely. Celá skupina Fiat, tedy obě její součásti, v loňském třetím čtvrtletí prudce zvýšila čistý zisk na 190 milionů eur (téměř pět miliard Kč) z 25 milionů eur o rok dříve.

Související články

Témata
Avatar - ethicon
5. 1. 2011 12:20
Re: ROFL
ešteže on hrá prvú ligu aj uvedenou "elitou" ktovie či aj v reálnom živote...a nielen on z tejto virtuálnej "elity"...
Avatar - Barrichello
5. 1. 2011 11:23
Re: FCHR
Si přeci půjčí modely z usa, nač vyvíjet, když už bylo vyvinuto ne :-)

Jinak pro škarohlídky, tramtadadá - duo Chrysler Town country a Dodge GrandCaravan naprosto drtivým způsobem porazily konkurenci a Town and Country obsadil první místo na americkém trhu minivanům v roce 2010.
Honda i Toyta zůstaly poraženy.

Zde posmívaný vůz sklízí stále obrovské úspěchy.
A už skoro 26 let.
O tom si vehlikly typu Sharan a Alhambra mohou nechat jen zdát, ty pouze dohání ztráty, když letos slavostně uvedly posuvný boční dveře v elektrice, to co už měl TaC/Voyager před 10ti lety :-)
Avatar - Plautus
5. 1. 2011 10:19
Re: ROFL
Tak si sa nám dokonca predviedol aj ako análny jazdec (pre teba = riťolízač)...
Kamarádičkové sa ťa už "určite nevedia dočkať"... ;-\
5. 1. 2011 07:42
Re: ROFL
jo jo, běž taky kopat do prémie, pro diskuse o italských autech to bude jen dobře :yes:
4. 1. 2011 22:32
Re: ROFL
Jsem zde a spokojeně se směju, jsem rád, že ti chybím. No a mnohým dalším už ani nestojí za to se k Fiatu vyjadřovat, že Murphy? Takovej GTI, Navtech, White Label nebo Dinar už se ani neobtěžují...holt, tady se hraje druhá liga a to není prokaždého, tak pápá a ať se ti zdá nějaký pěkný mokrý fiatí sen a nestraší tě volksvágen!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud