Ford Mustang: Z 0 na 100 km/h pod 5,0 s (+video)
Ve své aktuální podobě je podobně jako v předchozích dvou generacích nabízen Mustang ve dvou karosářských verzích. Kupé nese označení Fastback podle splývavé linie střechy, zatímco provedení s plátěnou střechou je prezentováno jako Convertible.
Obě karosářská provedení jsou nabízena se stejnými pohonnými jednotkami. Ty v případě evropských trhů zastupují přeplňovaný čtyřválec 2,3 EcoBoost a atmosférický osmiválec o objemu 5,0 litru.
Oba motory lze zkombinovat jak s manuální šestistupňovou převodovkou, tak i samočinnou o stejném počtu převodů. To platí pro obě karosářské varianty.
Ford již dříve zveřejnil informace o výkonech pohonných jednotek i maximální rychlosti, jichž jednotlivé verze dosahují nebo údaje o spotřebě paliva, ale až doposud chyběly přesné informace o časech, jichž jednotlivá provedení potřebují k dosažení rychlosti 100 km/h.
Nyní Ford tento nedostatek napravuje a uvádí oficiální časy. Hlavní hvězdou je Mustang Fastback 5.0 V8 s výkonem 310 kW (421 k) a točivým momentem 530 N.m, který se šestistupňovou manuální převodovkou dosáhne rychlosti 100 km/h již za 4,8 sekundy od rozjezdu.
To je podle automobilky údajně nejlepší hodnota ze všech v Evropě nabízených modelů značky Ford od malosériového supersportu GT z roku 2005.
Za svou akceleraci se rozhodně nemusí stydět ani Mustang Fastback 2.3 EcoBoost o výkonu 233 kW (317 k) a točivém momentu 432 N.m. Ten s manuální převodovkou pokoří metu 100 km/h za 5,8 s.
Ford Mustang: Zná české ceny
Charakter Mustangu lze přizpůsobit aktuálním podmínkám prostřednictvím několika různých jízdních režimů, k jejichž nastavení slouží ovladače na středové konzole.
Zvolený režim se promítne do nastavení elektronického stabilizačního systému AdvanceTrac, plynového pedálu, řízení a případně i samočinné převodovky. K dispozici jsou režimy Normal, Sport+, Track a Snow/Wet. Nezávisle na tom lze ještě přizpůsobit odezvu elektrického posilovače řízení, jenž dává na výběr z módů Normal, Comfort a Sport.
Funkce sdružené pod názvem Track Apps umožňují řidiči sledovat jízdní výkony vozu. K jejich ovládání slouží tlačítka na volantu a údaje se zobrazují v přístrojovém štítu. K dispozici je akcelerometr a měření zrychlení a brzdného výkonu, zaznamenávající brzdnou dráhu i čas potřebný k zastavení ze zvolené rychlosti.
Funkce Launch Control, která je k dispozici v Mustangu s motorem 5.0 V8 a manuální převodovkou, drží při úplném sešlápnutí plynového pedálu otáčky motoru v rozmezí 3000 až 4500 min-1. Po uvolnění spojky reguluje točivý moment na zadních kolech tak, aby zajistila maximální záběr pneumatik a tím co nejrychlejší rozjezd z místa.
Další funkcí vyhrazenou pro osmiválec je Line Lock. Ta aktivuje přední brzdy, aby mohl řidič zahřát zadní pneumatiky protáčením. V zatáčkách může nový Mustang dosáhnout příčného zrychlení až 0,97 g.
Ford nezapomíná připomenout, že nový Mustang je vybaven nezávislým zavěšením kol, které představují vzpěry MacPherson vpředu a víceprvková náprava „Integral Link“ vzadu. Přední vzpěry mají konstrukci se dvěma kulovými čepy.
Karoserie je o 28 procent tužší než u předcházející generace Mustangu. Zásluhu na tom má kromě jiného použití vysokopevnostních ocelí, laserového svařování a hydraulického tváření.
K poskytnutí co nejpřesnějšího a nejjistějšího ovládání Mustangu má přispívat i rozdělení hmotnosti mezi přední a zadní nápravou v poměru 54:46 (5.0 V8), respektive 53:47 (2.3 EcoBoost). Kapota motorového prostoru, přední blatníky a součásti zavěšení, hnacího řetězce i brzd jsou vyrobené z hliníku.
Na evropské trhy bude nový Ford Mustang sériově dodáván se sportovním paketem, který obsahuje výkonnější brzdy a účinnější chlazení.
Nový Mustang v provedení Fastback nebo Convertible si v Evropě objednalo již více než 2200 zákazníků. První vozy přitom mají k evropským prodejcům Fordu dorazit až v červenci letošního roku.