Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ford nechystá elektromobily s extrémním dojezdem. Důvod mu nelze vyvracet ani náznakem

Ondřej Mára Ondřej Mára 26. 5. 2023 • 20:52
29
82
Zobrazit náhledy (29)
Ford Explorer Ford Explorer Ford Explorer Ford Explorer Ford Explorer Ford Explorer Ford Explorer Ford Explorer Ford Explorer Ford Explorer Ford Explorer Ford Explorer Ford Mustang Mach-E GT Ford Mustang Mach-E GT Ford Mustang Mach-E GT Ford Mustang Mach-E GT Ford Mustang Mach-E GT Ford Mustang Mach-E GT Ford Mustang Mach-E GT Ford E-Tourneo Courier Ford E-Tourneo Courier Ford E-Tourneo Courier Ford E-Tourneo Courier Ford E-Tourneo Courier

Velký dojezd znamená velkou baterii, jenže cena může být až příliš vysoká.

Kdykoliv přijde řeč na elektromobily, skončí debata obvykle u cen a dojezdu. A zatímco ceny stále příliš neklesají, dojezd se automobilkám daří celkem výrazně prodlužovat. Ostatně některé značky už slibují modely s dojezdem okolo 800 kilometrů, což by měl být i případ i nového RAM 500 REV.

Honba za vyšším dojezdem Elektromobilů

Jim Farley, generální ředitel automobilky Ford, nicméně naznačil, že extrémně vysoký dojezd elektromobilů může být pro automobilky spíše kontraproduktivní. Velké baterie totiž šroubují cenu tak vysoko, že nakonec vůz nemusí přinést zisk.

Video se připravuje ...

Farley měl kritizovat honbu za stále vyšším dojezdem elektromobilů během Ford Capital Markets Day, jak uvádí kolegové z The Drive, kteří na skutečnost upozornili. Farley měl vyjádřit pochybnosti, zda je honba za většími bateriemi a tím pádem delším dojezdem skutečně tou správnou vítěznou strategií.

Velké baterie a výzvy spojené s jejich cenou a ziskovostí

Zřejmě v narážce na nedávné informace, že GM plánuje použít obří baterii s kapacitou 205 kWh z modelu Hummer EV i pro model Escalade IQ, měl ředitel Fordu pronést, že nechápe, co se právě v tomto odvětí děje.

Slyším samá ohlášení o dojezdu 450 mil, 500 mil, dnes tu bylo další o třířadém crossoveru, který bude elektrický. Ty baterie jsou obrovské, pokud máte takové baterie, nevyděláte žádné peníze,“ citují slova šéfa modrého oválu kolegové z Green Car Report.

Ford se zaměřuje na velikost baterií

Nechystáme se nabídnout dojezd 600 mil,“ měl uvést Farley. „Snažíme se vyrobit co nejmenší baterii pro konkurenceschopný dojezd.“ Jmenovaných 600 mil přitom vychází v přepočtu na zhruba 965 kilometrů, což je opravdu hodně. Mimochodem výše jmenovaných 450 mil je zhruba 724 km a 500 mil vychází na cca 804 km.

Nechápu, proč jsou všichni tak posedlí velikostí baterií," pokračoval Farley. "Skutečně jde teď o to, jakého dojezdu můžete dosáhnout? Ale další otázka zní... jakou velikost baterie potřebujete pro konkurenceschopný dojezd? Druhá otázka je lepší než ta první. Takže velikost baterií u druhé generace je opravdu důležitá z hlediska nákladů."

Video se připravuje ...

Solid-state baterie a LFP chemie

Názorům šéfa automobilky Ford se přitom nelze příliš divit. Velký zlom do světa bateriových technologií by podle odhadů měly přinést až solid-state baterie, jenže je otázkou, kdy se vlastně dostanou na trh. Podle většiny odborníků totiž jejich vývoj stále potřebuje ještě nějaký ten čas.

Automobilka Ford navíc představila baterie s LFP chemií, které jsou levnější, bezpečnější a mají delší životnost než lithium-ion baterie, daní je však nižší energetická hustota a s tím související nižší dojezd.

Doporučujeme

Témata
Avatar - Hammunasakra
Dnes 16:05
Re: Nové zprávy ze světa nařizované elektrodebility
Jj to je jasný o tom auta nikdy nejsou nebyla a nebudou = o parametrech

a TAK ses konečně ukazal = jak reaguje trapka roku na realitu (techniku aut :*)
nejdřív zkusí INTERIÉR (jak ten s technikou souvisí = to TI už došlo jak seS ZTRAPNIL?

VÍŠ co to je kognitivní zkreslení = a jeho ÚMYSLNÉ AKTIVNÍ používání (přeložím ti to = být mimo rps. pak když už to nejde jinak BÝT ÚPLNĚ MIMO a SEbe SE ZTRAPŇOVAT - hlavně abych nemusel přiznat, že ten motor je efektivnější výkonnější UMOŽŇUJÍCÍ LEPŠÍ STAVBU AUTA jako takového!!!

vím že NEMÁŠ žádné ZKUŠENOSTI ale W12 netety Kylie bral klidně 50 litrů = je to JEN energie, že ty hlava dubová nemáš středoškolkou znalost motorů, tak to nevíš a nevíš že ten menší výkonnější efektivnější = není ten na ropu. A to na ropu PLUS elektřinu nebo jet JEN na elektřinu = tos taky celý léta nepochopil, ani teď přes OBRÁZEK https://elektrickevozy.cz/…ly-ovladnou-svet

místo toho vymýšlíš KRAVINY že lepší stavba auta + vyšší výkon = menší dojezd (přitom víš https://elektrickevozy.cz/…rekord-v-dojezdu hledáš ZOUFALE jakoukoli VÝMLUVU jen nepřiznat, jo je to modernější lepší (prostě https://aukro.cz/…-1962-6985810168 vs redakční 65´´ placka s AMBILIGHTem a ACR atd. jen pár HODNĚ ale opravdu HODNĚ ZAOTALÝCH ZPÁTEČNÍKŮ se zoufale KŘEČovitě snaží popírat realitu

jj TAKOVÝ SI FANDA DO AUT (lepší auto je jasný, to cos předved ŠÍLENÁ KŘEČ = no k tématu viz Speciál TECHNIKA + jestli OPRAVDU znáš nějakého konstruktéra aut NECH SI alespoň ZÁKLADy VYSVĚTLIT ať ze sebe denně neděláš idiota
Avatar - Barrichello
Dnes 13:58
Re: Nové zprávy ze světa nařizované elektrodebility
A v čem je ta EV plečka lepší jak ten V12? Že má lepší zrychlení? A k čemu to je? Ty zrychluješ 75x denně někde za 3 sekundy? Fakt?

A ještě kolik km dá při neustálém zrychlení Lucid na baterku a kolik dá V12 Mercedes nebo i obyčejná V8 na nádrž, resp. nádrže, což je cca až 260 litrů paliva :-) :-) :-)
Avatar - Hammunasakra
Dnes 12:36
Re: Nové zprávy ze světa nařizované elektrodebility
no a TO JE VONO bariku VÝBORNEJ PŘÍKLAD jak BLBĚ ti to myslíš jak jak NEMÁŠ KOULE

místo ANO JE TO obrovský spíš GIGAntický rozdíl = technicky výkonem prostě V12 benzín SE NECHYTÁ atd atp.

vytáhneš INTERIÉR = no A CO?????????????????????? jak souvisí s LEPŠÍM vs HORŠÍM pohonem??? :-)

nebo jak souvisí že denně potkám 100 Oktávek a 1 Ferrari = prostě lepší je to LEPŠÍ ;-)

takže VO TOM VO ČEM TO v tvým nefunkčním mozku je? :-O :*) :D :-! :-[]
Ne vo technice ale POČTU? No hezkej holek taky potkám (ku.va) MÍŃ než vošklivejch průměrnejch. takže VO ČEM je to tvoje "vo tom to je"??
vo tvým:
a) NECHÁPÁNÍ PODSTATY?
b) úmyslným VODVÁDĚNÍM věci jinam VOKECÁVÁNÍ?
c) = a + b
Avatar - Hammunasakra
Dnes 12:31
Re: Nové zprávy ze světa nařizované elektrodebility
ano JSI KAŠPAR = nechápeš CO PROČ JAK tam probíhá = jo KÉŽ BY jsme MY v minulé dekádě konjunktury = šli do OZE TAK jako číňani ;-)

ještě k nim UMÍ KRÁST a KOPÍROVAT ale https://www.idnes.cz/…o-foto-video_nyv v redakci to hraje líp (bez ironie bez keců bez přehánění

ale že číňan (komunista) něco slíbí a NEdodrží = no to jo, viz Budapešťské memorandum a dnes https://ct24.ceskatelevize.cz/…nily-teskne-tony poznání uznání téhle reality https://tn.nova.cz/…uze-pry-za-valku

to *** děla(va)j = když dostanou "zaplaceno" už nedodají zboží (TO JSEM ŘEKL ALE SLUŠNĚ = jaký sou ruSSáci *** žejo :*)

a to SE OMLOVÁM VŠEM KURVÁM protože to sou holky pracovitý = soudruzi v Moskvě i Pekingu sou kilometry prod nima
Avatar - Barrichello
Dnes 10:30
Re: Nové zprávy ze světa nařizované elektrodebility
Kašpare, to že čína reší ekologii jen na papíře říká otevřeně řada vědců, ekonomů i politiků.

Jedna věc je jakoby se k ěnčemu zavázat do budoucna a druhá věc je rálné plnění. A to je v číně na míle dalkeo od slibů.