Freightliner Inspiration Truck míří do běžného provozu (+video)
Freightliner Inspiration Truck navazuje na sérii aerodynamických konceptů své značky zaměřených především na snižování spotřeby paliva, z nichž tím prozatím posledním je v letošním roce představený SuperTruck.
Zároveň ovšem toto vozidlo v rámci koncernu Daimler navazuje na loňský projekt Mercedes-Benz Future Truck 2025, který nabídl pohled do blízké budoucnosti dálkové nákladní dopravy a především předvedl schopnosti v současnosti vyvíjených systémů autonomního řízení.
Podobně jako Future Truck 2025 vychází ze sériového modelu Actros, tak i Inspiration Truck je založen na technice aktuálního Freightlineru Cascadia, jehož technika je ukryta pod aerodynamicky tvarovanou karoserií.
Freightliner Inspiration Truck si z loňského projektu Future Truck 2025 vypůjčil systém autonomního řízení, což znamená, že ve spodní části přídě tahače jsou uloženy radarové senzory s dlouhým a krátkým dosahem, které skenují situaci před vozidlem.
Radarový senzor vpředu má dosah 250 m s úhlem snímání 18 stupňů. Senzor s krátkým dosahem sleduje prostor do vzdálenosti 70 metrů při úhlu snímání 130 stupňů. Radarové senzory jsou základem již dnes nabízených bezpečnostních systémů, které podporují řidiče při udržování bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla a při nouzovém brzdění.
Kromě toho sleduje oblast před vozidlem stereokamera, umístěná nad spodním okrajem čelního okna, jejíž dosah je 100 m, úhel snímání je 45 stupňů horizontálně a 27 stupňů vertikálně.
Součástí výbavy Freightlineru Inspiration Truck je mimo jiné i adaptivní tempomat, který je převzat ze sériového modelu Cascadia a přizpůsobuje rychlost jízdy podle vpředu jedoucích vozidel. Dalším prvkem vycházejícím ze současné produkce je systém sledování jízdních pruhů.
Na rozdíl od konceptu Future Truck 2025 je Freightliner Inspiration Truck plně schválen pro běžný provoz na silnicích a dálnicích státu Nevada, kde bude minimálně dvojice těchto vozidel využívána pro další vývoj autonomních vozidel.
Dosavadní výsledky vývoje a výzkumu dokazují, že nákladní vozidla pro dálkovou dopravu vybavená systémem autonomního řízení mohou mít až o pět procent nižší spotřebu paliva než srovnatelné stroje bez tohoto systému a rovněž se podílejí na zvýšení bezpečnosti provozu.