Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Heuliez Intruder je podivný kříženec Mercedesů G a SLK, jeden je teď na prodej

Ondřej Mára
Diskuze (5)

Nezvyklý koncept zřejmě posloužil i jako inspirace pro The Excellent, kterým se kdysi pochlubil Jeremy Clarkson.

Znáte společnost Heuliez? Milovníci ostrých francouzských automobilů si nejspíš vzpomenou, že právě tato společnost pracovala s automobilkou Renault na stavbě ostrého hatchbacku Renault 5 Turbo, který je dnes řazen mezi nejúžasnější hot-hatche všech dob.

Svůj podpis společnost nechala i na ostrém Peugeotu T16 Homologation a také byla kompletně zodpovědná za vývoj pevné skládací střechy pro Peugeot 206 CC, který se stal jedním z prvních masově dostupných kupé-kabrioletů.

Zkušenosti s pevnými skládacími střechami přitom společnost získala již při vývoji vlastního modelu Intruder, který představila na pařížském autosalonu v roce 1996. Základem tohoto stroje je podvozek klasického offroadu Mercedes-Benz G320, karoserie však odpovídá dobovému modelu SLK, který byl představen jen 4 měsíce před uvedením Intruderu.

Technologie pevných skládacích střech přitom byla známá již od dvacátých let, teprve díky úsilí Mercedesu se však s představením SLK opět vrátila na výsluní. Ve své době tak Intruder patřil mezi hrstku vozidel s pevnou stahovací střechou, která k otevření či zavření potřebovala asi jen 30 sekund.

Intruder se po své výstavní premiéře dočkal ještě několika prezentací, na které i změnil barvu. Z původního stříbrného laku Mercedes byl totiž vůz přelakován do červené a následně se opět vrátil ke stříbrné, ve které zůstal dodnes. Během let měl navíc projít různými renovacemi, které měly celkově vyjít na částku kolem 280.000 eur (cca 6,9 milionu korun).

Vůz, který je nyní inzerován na DK Engineering, je však dodnes unikát. Podle tohoto konceptu sice později vzniklo pět produkčních vozidel, vyrobila je však společnost Opac pod jménem Contender a všechny měly pevnou střechu ve stylu kupé.

Pod kapotou Intruderu je přitom uložen 3,2litrový šestiválec z třídy G, spojený s čtyřrychlostním automatem, který pohání všechna kola. Vůz je plně funkční, v perfektním stavu a na tachometru má jen cca 1.700 kilometrů. Vůz se nachází ve Velké Británii a jeho cena je 174.995 liber, tedy lehce přes pět milionů korun.

Vůz navíc zřejmě posloužil i jako inspirace pro Jeremyho Clarksona, který se před lety v pořadu The Grand Tour pochlubil vozem pojmenovaným The Excellent. Jeho základem se přitom stalo šasi Land Roveru Discovery, na kterém byla posazena karoserie Mercedesu SL.

Ondřej Mára
Diskuze (5)

Doporučujeme

Avatar - Stejsn
10. 6. 2022 07:53
Re: Co mi to len pripomina?
No, vzhledem k tomu, že se to píše v první větě článku, ti gratuluji k tvému postřehu.
9. 6. 2022 21:46
Co mi to len pripomina?
Jaj, uz viem! "The Excellent", co spachal Jeremy Clarkson v prvej serii The Grand Tour:
https://upload.wikimedia.org/…_1_Episode_9.jpg
9. 6. 2022 13:09
Re: Je to
Zdá sa, že burza kdejakých podivností, uloženiek a podobných nezmyslov začína byť ťažiskovým programom ACZ...
Avatar - Stejsn
9. 6. 2022 13:04
Je to
neuvěřitelně hnusné, ale na první pohled jsem si myslel, že je to aspoň obojživelné.