Historie crash-testů: Tatra 613 (video)

Bezpečnost byla na první polovinu 70. let na velmi slušné úrovni. Připomeňme, že Tatra 613 měla vzadu uložený vzduchem chlazený vidlicový osmiválec a poháněnou zadní nápravu.
Dlouhá kapota sloužila jako deformační zóna, nebyla zde ani palivová nádrž jako u předchůdce 603, tu bychom tentokrát našli za zadními sedadly. Velmi dobře dopadl test srážky s překážkou zezadu, který probíhal opačným způsobem - pojízdná bariéra narazila do auta.
V interiéru to z dnešního pohledu tak slavné nebylo, řidič by při čelním nárazu v rychlosti 48 km/h rozhodně nevyvázl bez těžších zranění. Jeho sedadlo se posunulo značně směrem dopředu. Jenže dobová konkurence na tom byla podobně, ne-li hůře. V roce 1996, kdy její výroba skončila, už se například s Jaguarem XJ nebo sedmičkovým BMW pochopitelně v tomto ohledu měřit nemohla. Airbagy byste byť jen vpředu hledali marně, elektroničtí asistenti také chyběli.
Zatímco někteří nemohou zapomenout šestsettřináctce její papalášskou minulost, jiní ji vynášejí do nebes. Velké auto s na svou dobu příkladným komfortem, jen ten hluk na palubě je větší, zvláště, když se necháte svézt. Mezistěna mezi motorem a prostorem pro zadní pasažéry je poněkud tenká. Milovníkovi těchto vozů ale charakteristický zvuk motoru umocněný hukotem obřího ventilátoru zní jako rajská hudba. Řidič má také s autem více práce, posilovač řízení byl v prestižní limuzíně před revolucí hudbou budoucnosti.
Verze z další dekády ovšem měly všechny možné funkce ovládané elektromotory, nebo i palubní telefon. Byť ceny nových vozů skokově vzrůstaly a exempláře z 80. let se díky tomu prodávaly doslova za pár korun. To už dnes neplatí. Nejstarší kusy dosáhly veteránského věku a ty mladší už patří mezi ceněné youngtimery.