Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Honda Jazz č. 1 v Japonsku: Toyota Prius přišla o prvenství v pořadí modelů

9. 2. 2011 • 13:13
46
5
Zobrazit náhledy (46)
Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz Honda Jazz
Honda Jazz se po dlouhé době stala opět nejprodávanějším autem v Japonsku. Může za to příchod hybridu.

Od května 2009 japonským statistikám prodaných aut každý měsíc vládla Toyota Prius. Kompaktní zelený sedan zřejmě i nadále zůstává nejprodávanějším hybridem světa, o pozici nejžádanějšího auta na domácím trhu ale po 20 měsících přichází.

Prius se loni vezl na vlně zájmu o novou generaci. Lednových 13.711 kusů je ale o 38,5 % méně prodaných aut než před rokem. Do čela se díky tomu vyšvihla Honda Fit (u nás Jazz), se 14.873 ks je naopak o 13,9 % v plusu.

Na dalších místech je nová Toyota Vitz (Yaris III), Toyota Ractis a Honda Freed.

Velký podíl na úspěchu Jazzu má nová hybridní verze – z prodejů tohoto modelu nyní tvoří víc než polovinu. V Japonsku nyní stojí 1,59 milionu jenů, asi 340 tisíc Kč. Naproti tomu Prius i Honda Insight stojí od necelých 1,9 milionu jenů, v přepočtu zhruba 400 tisíc Kč.

Analytici Nomury zveřejnili prostřednictvím agentury Bloomberg předpoklad, že tento vývoj donutí Toyotu ke zlevnění Priusu na domácím trhu.

Ve srovnání všech modelů ale Toyota nad Hondou vítězí. Z celkových 239 tisíc prodaných aut si v lednu Toyota připsala 117 tisíc, Honda je s 37 tisíci až třetí. Druhé místo náleží Nissanu, který má 38 tisíc.

Témata
Avatar - King
9. 2. 2011 13:55
Re: Jazz vs Prius
Ale to už jsme zase u ceny. Já vím, že český trh je opravdu hodně specifické místo, ale dát přednost Insightu před Civicem diesel může opravdu jen buď zapřisáhlý odpůrce nafty nebo někdo, kdo Insighta (popř. hybrida obecně) opravdu chce. Jenže v Německu, kde stojí HIH stejně jako Civic se stejným motorem a automatem, to už je najednou o něčem jiném. Kdyby u nás místo 520 stál 420, asi bych měl problém si koupit spíš toho Civica.

Jinak souhlasím, že je zvláštní mít ve dvou kategoriích 4 hybridy s prakticky identickou technikou. Hybrid by asi byl, jak ukazuje Prius, obecně přijatelnější s větší karoserií a ve vyšší cenové hladině. Prius říká "já na to mám", bojím se, že idea "lidového" hybridu je prozatím zcestná, kupci aut této kategorie mají jiné preference než dbát o čistotu ovzduší.
Avatar - Ricardo
9. 2. 2011 11:20
Re: Jazz vs Prius
Chybu bych hledal v tom, že na to, jak je Insight malý je pořád docela drahý. Proč si to má Evropan koupit, když za podobné peníze Civic v dieselu. Když nutně potřebuje hybrid, tak zase Prius je větší, výkonnější, víc hybridní a vypadá dospěleji.
Souhlasím, že Jazz Hybrid s nějakou smysluplnou cenovou politikou podřeže pod Insightem další větev. A to má Insight ještě ostrou domácí konkurenci v podobě CR-Z...
9. 2. 2011 10:43
Re: Jazz vs Prius
U nas v CR nee, neni to Skoda ani VW :'-(
Avatar - King
9. 2. 2011 09:56
Re: Jazz vs Prius
Ještě doplním, že v Británii už Jazz Hybrid cenu má. Je o 680 liber nižší, než u Insightu. S takovou cenovou politikou si mohli ušetřit náklady na homologace a nenabízet ho vůbec. 8-s :no:
Avatar - King
9. 2. 2011 09:05
Jazz vs Prius
Tak se nám po 20 měsících objevila na vrcholu zase Honda. :-) Jsem zvědavý, jak dlouho jí to vydrží. Musím říct, že mě překvapily zoufalé prodejní výsledky Insightu, všem jen do chvíle, než jsem zjistil, že je v Japonsku Insight jen o cca 45 000 levnější. To se pak není čemu divit, že více láká komplikovanější HSD.

Malý rozdíl mezi oběma auty je i v USA, naopak v Evropě je rozdíl obrovský a stejně se neprojevuje v prodejních číslech. Opravdu by mě zajímalo, kde je zakopaná sabáka. Hondu určitě taky. >:D

Jinak je pěkné, že by analytici Nomury chtěli rádi koupit nový Prius levněji, ale Toyota chystá rozšíření řady Prius nahoru i dolů a neumím si představit, že by zlevňovalo výchozí model, pak by těžko zbyl prostor pro menší auta. Navíc pokles prodeje TP není daný zostřením konkurence na trhu, jako spíš vrácením podmínek na výchozí úroveň - v JPN skončilo šrotovné, které podporovalo nákup malých aut a hybridů.

každopádně bude velmi zajímavé sledovat, jak si v Japonsku a Evropě Jazz Hybrid povede. Vychází z velmi praktického základu, k němuž přidá dobrou spotřebu, což by mohla být lákavá kombinace. nesmí být ovšem předražený jako Insight, což se bojím, že zase bude. ;-\

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud