Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Japonský trh v roce 2010: Pořadí modelů a značek

13. 1. 2011 • 01:45
214
69
Zobrazit náhledy (214)
Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota Toyota
Toyota opět ovládla domácí trh – s 1,5 miliony prodaných aut je v Japonsku jasnou jedničkou a má tržní podíl přes 30 %.

Japonské statistiky prodeje nových osobních a lehkých užitkových aut za rok 2010 potvrzují domácí dominanci Toyoty. Japonská jednička prodala 1,54 milionu aut – víc než druhá Honda a třetí Nissan dohromady. Zároveň Toyota obsadila první příčku ve všech segmentech kromě kategorie kei.

Výsledek mezi 600 a 650 tisíci prodaných aut v roce 2010 vykázaly čtyři automobilky v pořadí: Honda, Nissan, Suzuki, Daihatsu. Vzhledem k těsným odstupům není nijak rozhodující, že se meziročně jejich pořadí promíchalo.

Japonský automobilový trh: Minulost, současnost a budoucnost

Se znatelným odstupem následují Mazda, Subaru a Mitsubishi, desáté je Isuzu. Do první desítky se dokázal vklínit Volkswagen, který se 46 tisíci prodaných aut jasně překonal veškerou evropskou konkurenci. Stále je to však 33x méně než Toyota.

Poměry v prémiovém segmentu vykazují překvapivou shodu se situací v USA. Vede Lexus, který však v prodejních statistikách svádí vyrovnaný boj s BMW a Mercedesem. Audi na jejich prodejní objemy nestačí – 16 tisíc ingolstadtských aut je prakticky polovina toho, co dokáže prodat každý z trojice silnějších konkurentů.

Mini s 11 tisíci prodanými auty je pátou dovozovou značkou. Ostatní evropské, americké i korejské automobilky vykazují čísla nejvýše v řádu tisíců – na pětimilionovém trhu zcela zanedbatelný objem.

Z prvních 30 značek si meziročně nejvíc polepšil Jeep, a to o 86 %. Méně aut než v roce 2009 prodal jen Chevrolet a Alfa Romeo.

30 nejprodávanější značek v Japonsku za rok 2010 (OA+LUV)
Poř.značka20102009rozdílpodíl
1.Toyota1541.9561356.49813,7%31,1%
2.Honda648.581627.1343,4%13,1%
3.Nissan645.369599.4667,7%13,0%
4.Suzuki619.517617.2290,4%12,5%
5.Daihatsu608.510596.2152,1%12,3%
6.Mazda223.747204.2969,5%4,5%
7.Subaru176.698173.4881,9%3,6%
8.Mitsubishi176.247159.97610,2%3,6%
9.Volkswagen46.70737.92823,1%0,9%
10.Isuzu44.02136.69520,0%0,9%
11.Lexus33.36528.16718,5%0,7%
12.BMW32.42629.09011,5%0,7%
13.Mercedes-Benz30.93628.7407,6%0,6%
14.Hino29.16424.43419,4%0,6%
15.Mitsubishi Fuso24.76122.10412,0%0,5%
16.Audi16.85416.1714,2%0,3%
17.Mini11.33811.0023,1%0,2%
18.UD Trucks8.1706.93917,7%0,2%
19.Volvo7.8946.35824,2%0,2%
20.Chevrolet6.4638.243-21,6%0,1%
21.Peugeot6.0214.36537,9%0,1%
22.Fiat5.5624.34528,0%0,1%
23.Porsche3.3353.2143,8%0,1%
24.Ford3.0473.049-0,1%0,1%
25.Renault2.5371.75544,6%0,1%
26.Citroën2.4021.40071,6%-
27.Jeep1.8771.01085,8%-
28.Alfa Romeo1.8162.283-20,5%-
29.Jaguar1.1381.257-9,5%-
30.Smart1.101.64271,5%-
-ostatní6.2847.622-17,6%0,1%
-CELKEM4.956.1364.609.2567,5%100,0%

Ze všech značek vykázal největší růst Rolls-Royce. Loňských 74 kusů proti předloňským 21 znamená +252 %. Naopak největší ztráta je na kontě Saabu, 63 kusů proti 184 v roce 2009 představuje -65 %.

Zatímco téměř všechny běžné a prémiové značky vykázaly růst, z luxusních a sportovních výrobců byl rok 2010 úspěšný jen pro Rolls-Royce a Lotus.

Ze zajímavostí vybíráme dvě prodané Bugatti a šest Maybachů. Do Japonska si loni našly cestu také čtyři Opely.

Pořadí modelů jasně vede Toyota Prius

Nejprodávanějším autem se v roce 2010 stala bez zaváhání Toyota Prius. Prodalo se o polovinu více aut než před rokem a pozici jedničky potvrzuje fakt, že Prius byl nejžádanější ve všech 12 měsících uplynulého roku. V Japonsku je Prius nejžádanějším autem nepřetržitě od května 2009. Předtím o prvenství bojovaly Honda Fit (Jazz) a Toyota Corolla.

Druhé místo patří za rok 2010 Hondě Fit (Jazz) a třetí Toyotě Vitz (Yaris).

I další úspěšná auta na japonském trhu známe i u nás, ať už se jedná o Nissany Note, X-Trail nebo March (Micra) , Mazdu Demio (Mazda2) a Axela (Mazda3), Hondu Insight nebo Suzuki Swift.

Polovinu žebříčku 30 nejprodávanějších modelů tvoří MPV, většinou modely navržené specificky pro japonský trh. Skoro celá loňská Top 30 se těšila velké přízni zákazníků i v roce 2009 – v žebříčku se nově objevila jen zcela nová hybridní Toyota Sai a MPV Toyota Isis.

Nejvyšší meziroční růst dosáhla Honda Stepwgn (+88 %), naopak nejvíc si pohoršila Honda Insight (-59 %). Tento malý hybrid se v dubnu 2009 dokonce stal nejprodávanějším autem v Japonsku, od té doby ale zájem o něj klesá.

30 nejprodávanějších domácích modelů v Japonsku za rok 2010
Poř.značkamodelsegment1-12/20101-12/2009rozdíl
1.ToyotaPriusnižší střední315.669208.87651,1%
2.HondaFitmalé185.439157.32417,9%
3.ToyotaVitzmalé122.248117.6553,9%
4.ToyotaCorollanižší střední111.26590.17823,4%
5.HondaFreedMPV95.12379.52519,6%
6.ToyotaPassomalé89.37398.883-9,6%
7.HondaStepwgnMPV80.93443.02088,1%
8.NissanSerenaMPV75.04078.836-4,8%
9.ToyotaVoxyMPV72.16371.4261,0%
10.NissanNoteMPV66.34765.7450,9%
11.MazdaDemiomalé65.94955.60318,6%
12.ToyotaVellfireMPV61.01549.63622,9%
13.ToyotaWishMPV59.44760.354-1,5%
14.ToyotaNoahMPV56.95552.9337,6%
15.NissanCubeMPV54.40659.760-9,0%
16.ToyotaEstimaMPV50.05352.403-4,5%
17.NissanMarchmalé49.19331.43356,5%
18.NissanTiidanižší střední46.82557.624-18,7%
19.ToyotaRactisMPV46.54045.1693,0%
20.SuzukiSwiftmalé44.58946.159-3,4%
21.ToyotaMark Xstřední40.99524.63566,4%
22.ToyotaCrownvyšší střední40.52940.2160,8%
23.HondaInsightmalé38.08093.283-59,2%
24.NissanX-TrailSUV36.89832.62713,1%
25.ToyotaAlphardMPV35.75429.60220,8%
26.ToyotaSainižší střední33.444--
27.ToyotaIsisMPV29.301-31,1%
28.ToyotaSientaMPV28.38331.805-10,8%
29.SubaruLegacystřední27.41928.260-3,0%
30.MazdaAxelanižší střední26.70426.761-0,2%
-ostatní--2870.0562779.5253,3%
-CELKEM--4.956.1364.609.2567,5%

JAKÁ AUTA PRODÁVAJÍ JAPONSKÉ AUTOMOBILKY V JAPONSKU?

Marko: Daihatsu - Playmobile z Japonska

Marko: Honda – Exotické alternatívy

Marko: Mazda na domácom trhu

Marko: Mitsubishi Motors v domácich vodách

Marko: Nissan v Japonsku a jeho iné tváre

Marko: Subaru – Plejáda domácich modelov

Témata
Avatar - Dan0044
15. 1. 2011 09:52
Re: Lidi???
Na celkové pořadí se nedívám, ale ať hledám, jak hledám, nemůžu najít výsledky z roku 2010... jenom z roku 2008... To jsou sice také relativně "čerstvé" výsledky, ale i tak... Možná je to tim, že nerozumim skopštině. Nedal bys sem odkaz, prosim?
14. 1. 2011 23:42
Re: ty brdo ;)
V Japonsku je TOP30 japonské, v Korei je TOP30 korejské. Už to chápeš. Nikde jinde něco podobného nenajdeš.
14. 1. 2011 23:39
Re: Lidi???
Podívej se pořádně. Poslední roky jsou na posledních místech. Nedívej se na celkové pořadí.
Avatar - Dan0044
14. 1. 2011 19:13
Re: Lidi???
MIMOCHODEM, díval sem se na testy a výsledky spolehlivosti ADACu, a řekl bych, že mě tady fabuluješ! Japonci se ani u ADACu neumisťují na posledních místech, ba naopak. Na posledních místech bys je nenašel.
Avatar - escorpion
14. 1. 2011 16:31
Re: ty brdo ;)
V Nemecku je najpredávanejší VW, vo Francúzsku Peugeot, v Taliansku Fiat, v Japonsku Toyota, v Kórei Hyundai, v ČR a SR Škoda, v USA nejaká domáca krabica. Prekvapujúce, že ?
Tipnem si. Žeby v Rusku Lada, v Indii Tata a v Číne nejaká domáca značka ? :-O

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku