Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Honda představila systém, který hlídá stav silnic a informuje silničáře

Ondřej Mára Ondřej Mára 15. 12. 2021 • 04:07
36
4
Zobrazit náhledy (36)
Honda HR-V e:HEV Honda HR-V e:HEV Honda HR-V e:HEV Honda HR-V e:HEV Honda HR-V e:HEV Honda HR-V e:HEV Honda HR-V e:HEV Honda HR-V e:HEV Honda HR-V e:HEV Honda HR-V e:HEV Honda HR-V e:HEV Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Civic Honda Sensing Honda Legend EX Hybrid (Honda Sensing Elite) Honda Legend EX Hybrid (Honda Sensing Elite) Honda Legend EX Hybrid (Honda Sensing Elite) Honda Legend EX Hybrid (Honda Sensing Elite) Honda Legend EX Hybrid (Honda Sensing Elite) Honda Legend EX Hybrid (Honda Sensing Elite)

Moderní automobily jsou vybaveny různými senzory a komunikačními systémy, které mohou najít celou řadu využití.

To se rozhodla ukázat i automobilka Honda, respektive její oddělení Honda Research, které rozjelo zajímavý partnerský program s dopravním oddělením amerického státu Ohio. Jeho cílem je pomoci státním službám při správě silnic efektivnějším a finančně i časově úspornějším způsobem.

Honda v rámci tohoto partnerství představila nový „monitorovací systém stavu silnic“, který za pomocí kamer v automobilu hlídá značení na silnicích. Pokud je značení v pořádku, systém ho označí zeleně. Stále zřetelné značení je označeno žlutě, značení vyžadující opravu červeně a chybějící značení je označeno šedou barvou.

Video se připravuje ...

Informace o stavu značení, společně s relevantními informacemi jako jsou GPS souřadnice a případně i snímky nebo video, jsou pak anonymně odesílány úřadům, které jsou pověřeny správou silnic. Tato data by pak měla posloužit k rychlým a efektivním opravám značení v místech, kde je to aktuálně potřeba.

Systém se přitom zdá být prospěšný všem stranám. Využívá totiž techniku a technologie, které najdeme ve většině moderních vozů. Uživatele vozu přitom nijak neobtěžuje a díky anonymizaci dat by neměl ohrožovat ani jeho soukromí. Naopak správcům silnic přinese úsporu času i financí.

Ředitel správy silnic ve státě Ohio Jack Marchbanks sice uvedl, že silničáři pravidelně kontrolují stav značení a snaží se rychle provést opravy, jde však o časově náročnou práci. Auta schopná identifikovat problém a poslat správcům silnic informaci s videem a lokací tak mohou přinést přinejmenším zefektivnění práce.

Vývojové oddělení Honda Research navíc zkoumá možnost šíření informací o špatném značení silnic také mezi samotnými vozy a řidiči. Informaci o špatném či chybějícím značení by totiž mohly využívat například systémy asistované jízdy, které by mohly řidiče s předstihem vyzvat k převzetí kontroly nad vozem.

Automobilka navíc plánuje do budoucna ještě rozšiřovat schopnosti systému, který by se tak mohl naučit sledovat a upozorňovat i na jiné problémy, než je stav značení. Asi všechny automaticky napadá například upozorňování na výmoly a další poškození silnic, zatím však není zřejmé, kdy se systém dostane tak daleko a zda se tato funkce vůbec objeví také v dalších částech světa. Rozhodně se ale jedná o velmi smysluplnou myšlenku.

Související články

Témata
Avatar - lamal
16. 12. 2021 10:44
Navi
príma
Avatar - xxc
15. 12. 2021 19:10
hlavne,
aby to upozornovalo na policajtov a merania, to malo byt uz v autach davno
Avatar - Barry Lyndon
15. 12. 2021 18:31
Re: Při testování na českých silnicích
:D :yes:
Avatar - Roman Horký
15. 12. 2021 15:27
Při testování na českých silnicích
systém Hondy nehlásil vůbec nic. Bohužel vůbec nepochopil, že je to silnice.
Články odjinud