Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

IAA živě: Takto vypadala čínská invaze ve Frankfurtu. Displej větší než televize a rudá vlajka

Martin Machala Martin Machala 11. 9. 2019 • 10:37
48
Zobrazit náhledy (48)
Byton M-Byte Byton M-Byte Byton M-Byte Byton M-Byte Byton M-Byte Byton M-Byte Byton M-Byte Byton M-Byte Byton M-Byte Wey-S Wey-S Wey-S Wey-S Wey-S Wey-S Wey VV7 GT PHEV Wey VV7 GT PHEV Wey VV7 GT PRO PHEV Wey VV7 GT PRO PHEV Wey VV7 GT PRO PHEV Wey VV7 GT PRO PHEV Wey VV7 PHEV Wey VV7 PHEV Wey VV7 PHEV Wey VV7 PHEV Wey VV7 PHEV Wey VV7 PHEV Wey VV7 PHEV Wey-X Wey-X Wey-X Wey-X Wey-X Wey-X Wey-X Hongqi E115 Hongqi E115 Hongqi E115 Hongqi E115 Hongqi E115 Hongqi S9 Hongqi S9 Hongqi S9

Byly to tři stánky v těsném sousedství. Automobilka zvaná Byton, prémiová značka Wey koncernu Great Wall a Hongqi, neboli rudá vlajka.

Byton M-Byte

S kameramanem Martinem jsme naši čínskou pouť začali u značky Byton. S jejím výtvorem M-Byte jsme vás už seznámili i na Auto.cz. Ano, auto s tím obrovským displejem, táhnoucím se v celé délce předního okna. Tahle televize má 48 palců!

To jsem se dozvěděl prakticky hned. Jenom, co jsme na stánek Bytonu vkročili, okamžitě k nám přiskočili dva němečtí sympaťáci a ptali se, jak můžou pomoct, s čím poradit. Chtěli jsme si samozřejmě sednout do Bytonu M-Byte, na to se ale moc netvářili, prý nám však alespoň auto otevřou a obří displej si můžeme vyzkoušet opodál na jakémsi simulátoru.

I takto z povzdálí při letmém nakouknutí vypadá interiér neskutečně, aby ne, když mu vévodí displej s úhlopříčkou 48 palců. Navíc takto, jak jsme Byton M-Byte viděli ve Frankfurtu, se už na konci letošního roku začne vyrábět, do Evropy se pak dostane v roce 2021. Němečtí sympaťáci předpokládají cenu kolem 45.000 eur, po našem tedy zhruba 1,2 milionu. Vzhledem k tomu, že jde o docela velké elektrické SUV (délka kolem 4,8 metru), by to nemusela být nekonkurenceschopná cena.

Ptal jsem se i na základní technické údaje, nakonec jsem si musel vystačit jen s dojezdem (se silnější 92kWh baterkou 460 km) a výkony – předokolka poskytuje 200 kW, s pohonem všech kol se M-Byte vyhoupne na 350 kW. Byton se prý opravdu soustředí hlavně na konektivitu a ten obří displej, jak rychle se M-Byte dostane na stovku, čínský start up úplně nezajímá.

A ten displej? Řidič jej ovládá prostřednictvím sedmipalcového dotykového displeje na volantu, možnosti jsou opravdu nezměrné. Asi tam někde bude i rychloměr, nám ale sympaťáci pouštěli film, který jsem si na displeji mohl gestem přibližovat a oddalovat. A už známým točením prstem jsem reguloval hlasitost. Všechno je to nesmírně působivé, nicméně zastávám zpátečnický názor, že řidič by se měl koukat hlavně na silnici. A tak nějak se obávám, že displej s úhlopříčkou 48 palců by mohl odvádět pozornost. Podle sympaťáků se bojím zbytečně.

video

Wey VV7

Za mě nejpoužitelnější a nejnormálnější číňan. Zvenku působí naprosto evropsky, zpracování vnitřku a volba materiálů mě dostaly. Jestli se Wey VV7 (prémiová značka koncernu Great Wall) bude s plnou výbavou opravdu prodávat za cenu kolem jednoho milionu, mohlo by to být zajímavé. Kromě designu a zpracování musíme totiž zohlednit i techniku, Wey VV7 je plug-in hybridem, kombinujícím zážehový dvoulitr s výkonem 167 kW a elektromotor, který přidává 85 kW. Jen na elektřinu by měl Wey VV7 zvládnout až sedmdesát kilometrů. Nečekaně povedené auto, takhle na první dobrou.

video

Hongqi E115 a S9

A teď trochu něco exotičtějšího, echt čínského. Hongqi je totiž výrobce čínských vládních limuzín, automobilka byla založena už v roce 1958 a její jméno v překladu znamená rudá vlajka. Ve Frankfurtu se Hongqi pochlubilo s dvojicí velice futuristických konceptů, obrovské SUV E115 je pochopitelně elektrické, ujet by mělo až sedm set kilometrů. Zatím vypadá dost koncepčně, sériový model moc nepřipomíná. Však taky o výrobě ještě nebylo rozhodnuto.

Druhý model, supersportovní S9, působí ještě méně reálně, pod jeho design se však podepsal Giles Taylor, který vedl designérský tým u Rolls-Roycu. Slušné reference.

video

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku