Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ineos Grenadier je jméno připravovaného britského konkurenta pro Land Rover Defender

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 20. 9. 2019 • 12:10
5
3

Britský miliardář Jim Ratcliffe chtěl před lety pokračovat ve výrobě původního modelu Defender značky Land Rover, ale neuspěl. Rozhodl se proto pro výrobu vlastního vozu a ten se nyní začíná rýsovat.

Land Rover Defender se sice na letošním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem představil ve zcela nové podobě, ale jeho původní provedení se v anglickém Solihulu přestalo vyrábět koncem ledna roku 2016 a mělo se s trochou nadsázky stát již jen objektem zájmu sběratelů. O pár měsíců později se v první polovině června roky 2016 objevily informace o možném vzkříšení výroby, za nímž měl stát Jim Ratcliffe, zakladatel a majitel chemické společnosti Ineos.

Tento muž stál za jednáním s vedením automobilky Land Rover o odkoupení práv a výrobní linky na model Defender. Samotná automobilka na tuto informaci zareagovala s odstupem pouhých několika dní rezolutním zamítnutím možného prodeje a zdálo se, že tím je vše vyřešeno.

Ve skutečnosti se Jim Ratcliffe svého snu nevzdal a ještě během léta roku 2016 se objevily informace o tom, že zvažuje výrobu vlastního terénního automobilu. Ten má být inspirován původním defenderem a nabídnout vše co na něm lidé milují, ale zároveň se má jednat o moderní vůz, u nějž nedojde k žádným kompromisům v jízdních vlastnostech, bezpečnosti a plnění emisních norem.

Tom Crotty, ředitel společnosti Ineos, pak v červenci roku 2016 v rozhovoru pro Auto Express potvrdil, že v plánu je začít s čistým listem papíru a byly externím firmám zadány požadavky na vypracování návrhů na nový automobil ve stylu původního defenderu a především spuštěn průzkum, jestli se vývoj a výroba nového terénního vozu společnosti vyplatí.

Výsledky průzkumu byly pozitivní a v únoru roku 2017 bylo potvrzeno založení Ineos Automotive, jejímž generálním ředitelem se stal Dirk Heilmann, který pracoval na vedoucí pozici ve vývoji mateřské společnosti Ineos.

Ineos Automotive od svého založení pracuje na vývoji ve spolupráci s externími firmami a zajistí výrobu terénního automobilu. Ten nemá být replikou původního modelu Defender, ale zcela novým vozem, který má mít jeho ducha, zatímco technika bude na úrovni doby a v případě spolehlivosti má být vzorem Toyota Land Cruiser.

Na vývoji připravovaného vozy, jehož základem bude ocelový rám, který vznikl u Ineos Automotive, a ponese karoserie z hliníkových slitin, se podílí například společnost MBtech, vlastněná skupinou Daimler, která má pobočku a vývojové centrum i v Praze. Pohon připravovaného terénního vozu má pocházet od BMW. O jaký konkrétní motor se bude jednat, ale zatím společnost blíže nespecifikovala. Jisté je, že bude v rámu uložen podélně a pohánět má zadní, respektive všechna kola.

Ineos Automotive již dříve potvrdil, že vůz ponese jméno Grenadier podle hospody, v níž začalo plánování jeho vzniku, o čemž rozhodlo více než 6000 příznivců projektu v online hlasování.

Vedle vývoje samotného vozu pak společnost Ineos Automotive pracuje i na zajištění jeho výroby a ta bude podle jejích oficiálních materiálů probíhat v nově postaveném podniku v Bridgendu ve Walesu. Zde má zpočátku pracovat kolem 200 zaměstnanců a postupně se má jejich počet navýšit až na 500 pracovníků. Druhý výrobní podnik pak má fungovat v portugalském Estarreja, kde má ve spolupráci s dodavatelskými firmami probíhat produkce podvozků a karoserií.

Ineos Automotive plánuje spuštění výroby na rok 2021 a podle starších zpráv předpokládá, že vyráběno bude mezi 15.000 až 20.000 kusy ročně. Prodej pak nemá být omezen pouze na britský trh, ale má se jednat o globální model, který zamíří do prodeje prakticky po celém světě.

Zdroj: Ineos Automotive

Související články

Témata
21. 9. 2019 15:30
Ein zwei polizei drei fur Grenadier
S motorem od BMW, s blbuvzdornou technikou - rozhodne ano :yes:
Avatar - 3_diamanty
21. 9. 2019 00:51
Re: off topic ale ať se teslaboys nažerou
klasika... :-[] .. ale kecy maju no jo... zlate porsatko

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud