Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Iveco, FPT Industrial a Nikola Corporation představují elektrický tahač Tre

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 6. 12. 2019 • 05:14
21
Zobrazit náhledy (21)
Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE

Prvním výsledkem spolupráce mezi Iveco, FPT Industrial a Nikola Corporation se stává proměna projektu elektrického tahače Nikola Tre ve skutečné vozidlo na základech modelu S-WAY značky Iveco.

Společnost Nikola Motor Company, která je součástí Nikola Corporation, odhalila svůj první projekt tahače pro dálkovou silniční dopravu s pohonem šesti elektromotory prostřednictvím vizualizací již v květnu roku 2016 a koncem stejného roku pak v Salt Lake City představila funkční prototyp modelu s označením One.

Zároveň s představením prototypu modelu One byl tehdy prostřednictvím vizualizací odhalen i model Two, který je určen pro krátké a střední trasy. Nikola Motor Company připravila oba tyto tahače primárně pro severoamerický trh a na podzim roku 2018 odhalila opět za pomocí vizualizací podobu modelu Tre určeného primárně pro evropský trh.

Nyní se Nikola Tre představuje již prostřednictvím makety ve velikosti skutečného vozidla a v podobě, v níž má skutečně zamířit k zákazníkům. Za vznikem této makety a pokračováním vývoje nyní již nestojí jen Nikola Motor Company, resp. Nikola Corporation, ale rovněž Iveco a FPT Industrial.

Nikola Tre podle současných plánů vznikne ve spolupráci výše zmíněných společností a jeho základem se stane podvozek s kabinou nákladního vozidla Iveco S-Way. První funkční prototyp se má veřejnosti představit během IAA v Hannoveru na podzim roku 2020 a první vozidla mají k zákazníkům zamířit již v roce 2021.

Podle původního projektu měl model Tre využívat palivové články, ale nejprve se máme dočkat provedení s modulárními bateriemi s celkovou kapacitou až 720 kWh, umožňující dojezd kolem 400 km. Vozidlo s palivovými články pak má k zákazníkům zamířit podle původního plánu v roce 2023.

Nikola Tre s modulárními bateriemi má ke svému pohonu využívat prozatím blíže nespecifikovaný elektrický pohonný systém se stabilním výkonem 480 kW a točivým momentem 1800 N.m. V tomto provedení má být k dispozici jako tahač návěsů s dvounápravovými nebo třínápravovými podvozky pro distribuci zboží na krátké vzdálenosti, resp. pro využití v městských a příměstských lokalitách.

Zdroj: Iveco

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud