Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci za miliardu liber

ČTK ČTK 26. 5. 2020 • 20:59
11
5
Zobrazit náhledy (11)
Jaguar Land Rover výroba Jaguar Land Rover výroba Jaguar Land Rover výroba Jaguar Land Rover výroba Jaguar Land Rover výroba Jaguar Land Rover výroba

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) kvůli dopadům koronaviru jedná s vládou o finanční pomoci za více než jednu miliardu liber (30,6 miliardy Kč).

Informují o tom britská média, která se odvolávají na zdroje obeznámené se situací. Firma sama to ale nepotvrdila, její mluvčí pouze uvedla, že firma je s vládou pravidelně v kontaktu a baví se s ní o široké škále témat. Vláda už dala najevo, že je připravena podílet se na záchraně klíčových britských firem.

Automobilce, jejímž vlastníkem je indická společnost Tata Motors, kvůli koronaviru v posledním čtvrtletí klesl odbyt o více než 30 procent. Firma podle médií s vládou o finanční podpoře jedná už několik týdnů.

"Obsah našich soukromých rozhovorů zůstává důvěrný," citoval mluvčí JLR server BBC.

Prodej aut v Británii se v dubnu podle Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT) kvůli dopadům koronaviru téměř zastavil. Klesl přibližně o 97 procenta zhruba na 4000 vozů, a dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 1946.

Ministerstvo financí dnes mezitím uvedlo, že lze uvažovat o pomoci formou "podpory poslední instance" v případě, že bankrot některé firmy by pro britskou ekonomiku znamenal příliš velkou újmu. Krok přichází poté, co několik významných britských firem dalo najevo, že usiluje o vládní pomoc, aby současnou krizi způsobenou pandemií nemoci covid-19 přežily. To se týká rovněž automobilky Jaguar Land Rover.

Přesný rozsah případné půjčky pro JLR zatím není jasný. Úvahy, že firma by chtěla získat pomoc až za dvě miliardy liber, zástupci podniku označili za nepřesné a za spekulace.

"Vláda je s odvětvím výroby automobilů v pravidelném kontaktu, aby mu pomohla tu krizi překonat," řekl mluvčí ministerstva obchodu a podnikání. "Uvědomujeme si problémy, kterým odvětví čelí v důsledku koronaviru. Podniky mohou čerpat ze souboru opatření, který nemá obdoby, včetně plánů na zvýšení kapitálu, pomoci s daněmi a finanční podpory pro zaměstnance," dodal.

Automobilka JLR už využila vládního programu, který má zabránit propouštění. Zhruba 18.000 zaměstnanců firmy si tak muselo vzít volno, o práci zatím nepřišli. JLR sídlí v Coventry a v Británii zaměstnává zhruba 38.000 lidí. Jeden z vládních programů umožňuje proplácet zaměstnancům 80 procent mzdy.

BBC uvádí, že podle aktuálních údajů pokrývá v Británii program na ochranu pracovních míst zhruba osm milionů lidí. Vláda jeho platnost prodloužila do konce října, od srpna se ale na nákladech programu částečně budou muset podílet i firmy.

Televize Sky News o víkendu informovala, že společnost Tata Steel se obrátila na vládu v Londýně i na regionální vládu ve Walesu s žádostí o finanční pomoc. Ta by mohla být v řádu stovek milionů liber. Tata Steel je největším výrobcem oceli v Británii. Pomoc podle listu Financial Times ale chtějí i další firmy, včetně těch z odvětví letecké dopravy.

Související články

Témata
27. 5. 2020 12:02
globalizace
Takže Britští daňoví poplatníci zaplatí za pokus o záchranu Indické firmy, montující auta z Čínských součástek, která přesouvá výrobu na Slovensko?

To je moc hezká ukázka globalizace.
Avatar - Barrichello
26. 5. 2020 12:06
Re: Ten bordel napraví
když ty výrobky nikdo nekupuje, je to těžké. A sázet na diesel v době, kdy ho lidi přestávaj kupovat a pomatená EU proti tomu jede s ekologoy a neomarxisty kampaně taky. A pak to zachranovat elektrikou je cesta do pekel no a koronavirus je dorazil.
Avatar - KANKUNEN
26. 5. 2020 10:41
Ten bordel napraví
až krach celé Evropy. Jak to tak vypadá s penězi neumí hospodařit ti nejhloupejší a kravaťáci.
26. 5. 2020 10:16
To sa podnika za statne
Tata ma aj oceliarne v port talbot, strata v 2019 skoro 400m libier, 2018/17 tusim kolo 200m a tiez to hodili vlade na krk nech sa stara, poplati dlhy a najde noveho kupcu

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud