Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jaguar se vrací do motoristického sportu (+video)

Michal Fokt Michal Fokt 16. 12. 2015 • 04:58
4
15
Jaguar znova vyjede na závodní okruhy v rámci celosvětového šampionátu. Na řev jeho motoru se ale moc netěšte. Bude totiž jezdit elektrickou Formule E...

Je veřejným tajemstvím, že Jaguar chce za dva roky vyrábět svůj první elektromobil. Nebude se sice jednat o původně připravovaný supersport, ale o crossover s mnohem větším prodejním potenciálem, to ale neznamená, že Britové berou jeho vývoj na lehkou váhu. Ostatně právě "Big Cat" má v rámci uskupení JLR na starosti vývoj elektrického systému pohonu, jenž převezme později také Land Rover.

A jak lépe vyzkoušet a poměřit techniku s konkurencí než v motorsportu. Jaguar nyní oznámil, že na podzim příštího roku vstoupí do šampionátu elektrických monopostů FIA Formula E s vlastním továrním týmem, podporovaným společnosti Williams Advanced Engineering, která se podílela i na vývoji supersportu C-X75. V elekroformulích poměří síly se značkami Audi, Renault, DS, Mahindra a Venturi.

„Jsem rád, že se značka Jaguar vrací k závodění a vstoupí do Formule E. Elektromobily budou hrát v portfoliu naší značky v budoucnu velmi důležitou roli a Formula E nám poskytuje skvělou příležitost k dalšímu rozvoji našich elektrických technologií,“ řekl Nick Rogers, Group Engineering Director pro Jaguar Land Rover. „Jsem přesvědčen, že v příštích pěti letech uvidíme více změn v automobilovém světě, než proběhlo v posledních třech desetiletích. Budoucnost je o tom být propojenější a udržitelnější. Elektrické a lehké technologie jsou vlivem urbanizace důležitější než kdy jindy. Formula E reagovala na současné trendy a pro naši značku je tento šampionát naprosto perfektní,“ dodal Rogers.

Chystaný elektrický crossover, patrně na bázi modelu F-Pace, jenž zužitkuje know-how, ověřené v závodech Formula E, by se měl začít prodávat buď koncem roku 2017 nebo zkraje 2018. Objevují se však také spekulace, že se chystá ještě jeden elektromobil, jenž by se měl od roku 2018 montovat v rakouské firmě Magna Steyr. Je ovšem možné, že jde pouze o zdvojení informací a řeč je stále o jednom a tom samém autě.

Související články

Témata
Avatar - fOE
16. 12. 2015 15:06
Re: No...překvapení
Cert vem F-Type, tomu dela reklamu uz jen jeho vzhled a zvuk, ale tohle by bylo PR jako blazen pro XE a chystane(?) XE R, a zaroven facka zvejkalovi, ktery by rad videl svou automobilku v motorsportu, tu samou kterou bychom my radi videli aspon na silnicich.
Avatar - TeeJay
16. 12. 2015 12:25
Re: No...překvapení
Roztomilý způsob, jak někoho poučovat o lingvistice. :-)
16. 12. 2015 12:20
Re: No...překvapení
Vývojově to chápu, ale jak automobilka, která podle mě nemůže plnit hlukový limity u top verzí může vynechat klasický benzínový závodění mi nejde na mysl. Tuším, že XKR-S se ještě v privátních rukou tu a tam objeví v BP GT Series, ale nevyužít F-T je hovadina.
Avatar - fOE
16. 12. 2015 12:18
Re: No...překvapení
Presne. Cist tenhle clanek o BMW nebo Audi tak me to neprekvapi ale vubec, precijen s elektrikou si pohravaji a co to uz i maji v produkci, ale jaguar? Tomu bych dopral plnohodnotne buraceni treba v DTM, rozhodne vic nez "bzzzzzz" ;-\
Avatar - fOE
16. 12. 2015 12:15
Re: No...překvapení
proboha kdyz uz to slovo loser v cestine/slovenstine tak zdomacnelo a chceme tim nalepkovat ztroskotance v jedno jakem smyslu, tak toho ztroskotance nedelejme ze sebe neschopnosti ho napsat jen s jednim "o" :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud