Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jaguar XJ-C: Polský Carlex úžasně upravil ostrovní kočičí klasiku

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 23. 11. 2021 • 04:10
10
2
Zobrazit náhledy (10)
Jaguar XJ-C Carlex Design Jaguar XJ-C Carlex Design Jaguar XJ-C Carlex Design Jaguar XJ-C Carlex Design Jaguar XJ-C Carlex Design

Carlex Design přidal charakter britské klasice ze sedmdesátých let minulého věku. Neváhal sáhnout na kupé Jaguar XJ, kterých bylo jako pověstného šafránu... Zaslouží si potlesk?

Polský Carlex Design už si vydobyl své místo na tuningové a stylingové scéně. Upravuje všechno od SUV po gétéčka. Jeho zatím posledním projektem je ale restomod. Tedy modernizovaný klasik, modifikovaný tak, aby přinesl kapku současné techniky. Co na tom, že ztratí svou historickou hodnotu?

U dvoudveřového Jaguaru XJ-C je to, pravda, trochu na pováženou. Kupé totiž vycházelo ze druhé série modelu XJ, sériově vznikalo pouze tři roky (1975-1978) a v Coventry se jich nevyrobilo jich ani 10,5 tisíce, přitom něco málo přes 2 tisíce kusů z tohoto počtu ještě neslo emblémy sesterského Daimleru. Auto je tedy relativně vzácné, i když jeho ceny dnes nedosahují nijak astronomických hodnot. Unikát. Navíc hezký a stylisticky zajímavý.

XJ-C od Carlexu jde ale trošku jinou cestou, i když si zachoval originální siluetu. Na druhou stranu se zbavil přemíry chromu a dostal vyhlazené hrany. A tmavě zelenou barvu ve stylu british racing green, jak jinak? Nárazníky jsou štíhlejší, maska chladiče má viditelné jen mohutné svislé lamely . Původní, tomuto stylu se v anglicky mluvících zemích říká „přepravka na vejce“, se chlubila mnohem užšími a k nim ještě navíc vodorovným žebrováním.

Hlavní světla jsou určitě z LED a koncová tónovaná pravděpodobně též, ale tvarově se nezměnila. Lemy blatníků byly vytaženy, aby se pod ně mohla vejít obří široká kola. Ta se nemusejí líbit každému, z dálky možná vypadají lépe... Boky karoserie rozděluje decentní chromovaný pás. Nižší a širší postoj auta prozrazuje změněné nastavení podvozku včetně odpružení, brzdy jsou úplně nové.

V kabině se Carlex nenechal zahanbit, interiéry jsou ostatně jeho hlavní doménou. Tady kombinuje opět tmavě zelenou barvu s hnědou. Kůže má tzv. stárnoucí efekt, což přispívá k retro atmosféře. Nesmí chybět dřevěné dekory. Středová konzola a výplně dveří byly náležitě přepracovány, nové jsou i sedačky. Modernu představuje sdružený digitální přístroj (i když na první pohled vypadá jako klasické budíky) a systém klimatizace. Dech vyráží ochranný rám. Ten klidně může odkazovat na účast britských kupátek v závodech cestovních vozů. Pamětníci je mohli vidět i na starém okruhu v Brně. Tříramenný volant nás vrací o pětačtyřicet let zpátky...

Pod kapotou netrůní řadový šestiválec XK6 4,2 l, natožpak klasický dvanáctiválec 5,3 l, které poháněly originály. Carlex uvádí, že v jeho XJ-C vrčí vidlicový osmiválec, ale značku neprozradil, ani zda je přeplňovaný, či nikoliv. Každopádně se pochlubil údajem o výkonu: 294 kW (400 koní). Může pochopitelně jít o novější pohonnou jednotku stejné značky. Původní dvanáctiválce měly mimochodem jen těsně nad 260 koní, tedy správně 192 kW. Posila vypadá slibně, pravda, fanoušek ostrovních šelem by pronesl cosi jako „Čím víc válců, tím víc jaguar.“

Tohle XJ-C není ničím pro milovníky klasických aut, ale upřímně – vypadá hodně zajímavě. Auta s kočkou ve znaku se příliš nevyužívají pro stavbu restomodů, pokud je tedy neupravuje samotný výrobce. Luxusní stylovka se ale dá používat v každodenním provozu, což už s klasikou dnes dělá málokdo. Carlex navíc tvrdí, že jich dokáže postavit několik ročně...

Zdroje: Carlex Design, Motor1, Wikipedia, Auto World Press, News.Tvs.24

Foto: Carlex Design

Související články

Témata
Avatar - wakantanka
23. 11. 2021 13:40
Re: Tohle se povedlo,
No okrem tých mega kolies to nevyzerá vôbec zle.
Avatar - Stejsn
23. 11. 2021 12:30
Tohle se povedlo,
narozdíl od toho tuzingového deloreanu včera. Za mě :yes: Jinak si Aleši ale neodpustím rýpnutí: slovo "unikát" znanemá "jediné na světě". Což u auta, kterých se vyrobilo deset tisíc, asi moc nehrozí. ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud