Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak jednoduše zaplatit za parkování mobilem? Otestovali jsme aplikace!

Tomáš Hadač Tomáš Hadač 29. 11. 2020 • 23:38
18
4
Zobrazit náhledy (18)
Aplikace eParkomat Aplikace ParkSimply Aplikace ParkSimply Aplikace Citymove Aplikace Citymove Aplikace Smart4City Aplikace Smart4City Aplikace Zaparkuju.cz MPLA MPLA MPLA Aplikace park4night.com Aplikace park4night.com

Chcete zaparkovat a marně pátráte po mincích? Nevadí! S mobilním telefonem vše vyřídíte okamžitě. Jak?

Spousta studií hovoří o tom, že ve Švédsku se může hotovost do dvaceti let vypařit úplně: stojí za tím rostoucí obliba placení kartou a čím dál tím více také mobilem. Byť za skandinávským trendem Česká republika trošku zaostává, tento fenomén sílí rovněž i u našinců. Nota bene s přihlédnutím k řádění čínské chřipky, jež bezkontaktní tendence ještě posílila. Trend se samozřejmě nevyhnul ani parkování. Otravné přehrabování drobáků v peněžence a následné nehygienické mačkání tlačítek lze šikovně nahradit. Čím? Jednak placením prostřednictvím webových stránek. Daleko pohodlnější to ovšem je telefonem, respektive mobilními aplikacemi. S nimi již zaplatíte v drtivé většině českých měst. Otestovali jsme pro vás ty nejrozšířenější a nejlepší. Které to jsou?

Parkovací lístek (parkovacilistek.cz)

Na úvod začněme s jakýmsi hybridem – placením přes telefon bez nutnosti použití mobilní aplikace. Služba Parkovací lístek usnadňuje parkování ve více než v sedmdesátce tuzemských měst: stačí k tomu de facto jedna SMS. Jak funguje? Donutí vás z automobilu vystoupit a jít k automatu, kde naleznete potřebné informace k textové zprávě (úhradě). Opíšete kód města, registrační značku automobilu, předpokládanou dobu ponechání vozidla a pošlete na příslušné číslo. Vzápětí obdržíte SMS parkovacího lístku. Hlavní výhoda spočívá v tom, že se nemusíte nervovat s návratem k vozu, pokud si budete chtít parkování prodloužit. Vše obstaráte opět přes SMS, navíc v textovce stále máte čas, kdy přesně parkování končí. Jedná se tak o dobrý předstupeň přechodu k mobilním aplikacím.

Plusy Jednoduchost a možnost prodloužení parkování na dálku
Minusy Nelze platit kartou
Známka 2

Aplikace eParkomat

K dalšímu parkovacímu pomocníkovi již potřebujete chytrý telefon. Mobilní aplikaci eParkomat stáhnete zdarma na Google Play i na App Store. Je velmi přehledná, rovnou se vám hezky ukážou po zapnutí sdílení polohy nejbližší parkoviště včetně cen a taktéž obsazenosti, což velmi kvitujeme. Bláhově jsme čekali, že se obsazenost ukáže rovněž u jednotlivých parkovacích zón při projíždění Prahou – v bezplatné verzi ovšem tato funkce chybí. I tak patří k jedněm z vůbec nejlepších.

Plusy Přehlednost a intuitivní ovládání
Minusy Některé funkce jsou zpoplatněné
Známka 1-

Svět motorů 48/2020 Svět motorů 48/2020

MPLA

MPLA nebo také Virtuální parkovací hodiny má být nejpoužívanější mobilní aplikací v ČR. Má registraci ČNB a stojí za ní bývalý ředitel českého zastoupení Nokie Petr Kasa. Funguje velmi jednoduše – stačí spárovat platební kartu včetně CCS nebo Axigon a registrační značku auta. Pro ty, co často vozy střídají, je to ovšem komplikace navíc. Po zaparkování stačí otevřít aplikaci a najde si sama číslo zóny včetně aktuální ceny – zmatek do toho vnáší Praha, která pomocí přenosných značek sem tam zóny přečísluje. Pak vám sice mobil nějakou ukazuje, ale nesedí s realitou. Aplikaci to ale těžko vyčítat…

Aplikaci najdete jak na App Store, tak na Google Play.

Plusy Jednoduchá obsluha a možnost prodloužení parkovací doby
Minusy Pokud obec přečísluje zóny, nesedí to s aplikací
Známka 2

Aplikace ParkSimply

Službu eParkovat lze vnímat jako vylepšenou verzi aplikace Parkovací lístek. Opět je zdarma ke stažení pro telefony jak s operačními systémy Android, tak iOS. Pro přihlášení je třeba zadat telefonní číslo a následně zvolit příslušné město. Načež se zvolí platební metoda – prostřednictvím karty, či SMS. Poté se vybere parkovací zóna buď sdílením polohy, přes naskenování kódu QR, nebo ručním zvolením zóny, a vyťuká se registrační značka. V aplikaci se ukládají platby, jež můžou usnadnit opětovné parkování. Jen se tam občas neukážou úplně všechny.

Plusy Placení přes SMS nebo kartu
Minusy Občas neuloží všechny uskutečněné platby
Známka 2-

Aplikace Citymove

Citymove stáhnete na chytrých telefonech znovu zdarma. Aplikace pomáhá s dopravou po Praze obecně. Neb obsahuje chytrý, a především přehledný plánovač tras, jenž umí nakombinovat více dopravních prostředků. Spojí tak kupříkladu jízdu s MHD či sdíleným skútrem nebo autem. A v této multifunkční aplikaci nechybí ani parkovací pomocník – aplikace využívá služby MPLA, které věnujeme speciální pozornost. Automobil tak můžete zaparkovat a díky řadě vychytávek se bleskově přesunout jinam.

Aplikaci najdete jak na Google Play, tak na App Store.

Plusy Multifunkčnost
Minusy Složitější ovládání
Známka 1-

Aplikace Zaparkuju.cz

Zaparkuju.cz stáhnete stejně jako další zmíněné aplikace na operačních systémech Android či iOS zadarmo. Šikovná je v tom ohledu, že si některá parkovací místa lze zarezervovat dopředu. Taktéž se snaží filtrovat parkoviště podle ceny, respektive nabízet ta nejvýhodnější. Dále lze ocenit přehled míst s nabíjecími stanicemi pro elektromobily a míst pro hendikepované v Praze. Za smutnější však platí aktualizace, kdy přibývání některých zón aplikace nereflektuje, nebo se značným zpožděním.

Plusy Ukazuje v Praze parkování pro ZTP a možnost rezervování míst
Minusy Chybí aktualizace nových zón
Známka 2

Aplikace Smart4City

Bezplatná aplikace Smart4City je k dispozici zejména ve středočeských městech, kde usnadňuje parkování. Po trochu složitější registraci funguje solidně: zvolí se dané město, přesné místo parkování, čas a klikne se na tlačítko „zaplatit“. Z vlastní zkušenosti se ale vyplatí zapínat polohu, neboť si tím ušetříte výběr města, a stejně tak na vás rovnou vyjede nejbližší dostupné parkoviště, přičemž u některých zjistíte též informace o obsazenosti. Zaslaná notifikace před koncem parkování je pak samozřejmostí.

Aplikaci naleznete jak na Google Play, tak na App Store.

Plusy Zasílání notifikací
Minusy Náročná registrace
Známka 2

Aplikace park4night.com

Park4night.com platí za skvělého pomocníka pro cestovatele, jejichž „hotelem“ je přes noc jejich vlastní vůz. Snadno v této aplikaci kliknete na lokalitu, kde hodláte přespat, a appka vyplivne seznam několika míst – a přes GPS vás na to zvolené dovede. K tomu, abyste nešlápli vedle, slouží funkce přidávání recenzí, jež jsou navíc na základě vlastní zkušenosti opravdu relevantní. Menší nevýhodu poté tvoří fakt, že aplikace stále není v češtině.

Aplikaci naleznete jak na Google Play, tak na App Store.

Plusy Spousta tipů na zajímavá místa
Výborně fungující systém recenzí
Minusy Aplikace není v češtině
Známka 2-

Související články

Témata
19. 12. 2020 17:29
Upřesnění chyb v článku
MPLA už od roku 2016 za ní nestojí bývalý ředitel českého zastoupení Nokie Petr Kasa a není s ní nějak propojen.

v odstavci Aplikace ParkSimply píše se o Službu eParkovat lze vnímat jako ...
a v článku o eParkovatu se nikde nepíše
30. 11. 2020 12:18
Aplikace? Na parkovani?
Ja jsem ajtak, vim co rikam.

Na parkovani nepotrebujete zadnou aplikaci. Staci na automatu zadat spz, zadat na jak dlouho a prilozit kartu/mobil/hodinky a hotovo. 15 vterin a jdu.

Stahovat 50 aplikaci jen proto abych zaparkoval tady a pak tamhle je uplna blbost.
29. 11. 2020 14:34
Parkování
Bez připojení dat, zaplatit určitě nejde, tak je to k ničemu.
29. 11. 2020 12:36
Ten slovosled..
Myslím, že mobilem nikdo neparkuje. Pokud tedy není řeč o elektromobilu, to je takový mobil na kolech... Kde se bere ta nesprávná gramatika, je to ovlivnění angličtinou? Správně česky je totiž ,,Jak jednoduše zaplatit mobilem za parkování?".

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud