Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jízda veteránů 1000 mil československých odstartovala za účasti prezidenta Pavla

ČTK
Diskuze (60)

V pražské Opletalově ulici za účasti prezidenta Petra Pavla dnes ráno odstartovala jízda historických automobilů 1000 mil československých. Na start se postavilo 120 veteránů.

Soutěž obnovuje tradici stejnojmenného dálkového závodu mezi Prahou a Bratislavou 1000 mil československých, který byl pořádán Autoklubem republiky československé ve 30. letech 20. století. Cíl závodu bude v sobotu mezi 17:00 a 19:00 před budovou Národního technického muzea v Praze na Letné.

Původně se závod konal v letech 1933 až 1935 pod záštitou prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. První obnovený ročník se jel roku 1970. Od roku 2015 se závod jezdí každoročně.

Letošní start v Opletalově ulici před budovou Autoklubu ČR si nenechaly ujít desítky lidí, se závodníky v dobovém oblečení se fotí a mávají jim. Podívat se přišel i prezident Petr Pavel, který společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou převzal záštitu nad závodem. Se závodníky se pozdravil a podebatoval.

Video se připravuje ...

"Pro mě je to krásný dotek s historií, ale zároveň s technikou, protože nejenom, že tady navazujeme na něco, co má dlouhou tradici pro ještě bývalé Československo, ale také je to zároveň ukázkou umu našich techniků a výrobců automobilové a motocyklové techniky," řekl novinářům. Dodal, že zcela určitě by se závodu zúčastnil, kdyby měl "takové krásné auto".

Na start se postavily posádky z Česka, Slovenska, Polska, Nizozemska, Německa, Rakouska a také jedna česko-ukrajinská smíšená posádka. Mezi 120 vozy jsou i čtyři, které jely původních 1000 mil v 30. letech minulého století. Aero 750 Sport bylo postaveno speciálně pro tento závod, s vozem Praga Alfa zvítězil v roce 1933 Petr Mucha, třetím vozem je Tatra 77 z roku 1934 a jako čtvrtý pamětník se letos poprvé představí vůz Jawa 750, se kterým v roce 1934 startoval Antonín Vitvar.

Lidé mohou závodníky během dne vidět například v Kolíně či v obci Polná. Dál trase vede před Brno a Lednici do Bratislavy. Po obrátce v Bratislavě přijedou vozy zpět do Prahy, závod skončí v sobotu 15. června odpoledne.

ČTK
Diskuze (60)

Doporučujeme

16. 6. 2024 12:28
Re: Po hodně dlouhé době ...
no jo, tak jak jsou dobří a zlí lidi obecně, tak byli i komunisti dobří a zlí, jakkoliv to zní blbě. Třeba máma mojí ženy byla v KSČ a přitom jejího tátu komanči zavřeli. Život někdy dělá divné kopance. Někteří moji kamarádi z mládí byli taky z rudých rodin ale to už jsem asi psal. Děcka za své rodiče vždycky nemůžou

ok tak to ukončeme
16. 6. 2024 11:51
Re: Po hodně dlouhé době ...
@Othello 08:30

V úvaze je "kdyby" přípustné.

Nechce se mi věnovat tolik času, co by zabralo seriózní hodnocení všech bývalých prezidentů, lepší než slovem paskvil, a ještě z nich vybrat jen dva jen proto, aby se stali pouze předmětem whataboutismu.

Komunisty, bývalé komunisty, zakuklené komunisty i obhájce komunistů včetně bývalých komunistů vnímám jako část naší společnosti. Vědomě jsem se s nimi nikdy nepřátelil, nestýkal, ani nebavil, pokud se nejednalo o profesionálně pracovní vynucený styk a zároveň jsem je nikdy nevolil do veřejných funkcí ani nikdy volit nebudu.

Každý má právo se rozhodnout, jaké hodnoty chce zastávat a obhajovat a jaké si vybrat přátele. Možná je na místě tuto diskuzi uzavřít a to navrhuji, protože již jasně oba známe názory a postoje toho druhého k danému tématu. A možnost nějaké jakési dohody nebo názorového souhlasu nevidím reálně, nicméně za diskuzi děkuji.
16. 6. 2024 08:30
Re: Po hodně dlouhé době ...
Na kdyby se ale nehraje. Můžeš mít samozřejmě pravdu, ale prostě doba se změnila a s ní PP a spousta dalších lidí. Můžeme mít výhrady, ale když prošel v minulosti takový paskvil na prezidenta jako byl klaus a ještě horší Zeman, který mimochodem taky byl v KSČ, tak mi PP přijde zlatý.
Já osobně mu fandím proto, že jeho názory se velmi přesně kryjou s mými. Což o spoustě jiných politiků určitě říct nemůžu.
15. 6. 2024 17:15
Re: Po hodně dlouhé době ...
Othello 13:14

Ok. Beru.

Už bych to nemusel dál hrotit, ale neodpustím si úvahu, že kdyby nepřišel samet, tak je ten náš slavný prezident v KSČ pořád a třeba někde na Ministerstvu obrany soudruhuje a plive na NATO jedovatou slinu i se soudružkou plukovnicí až by se z nich kouřilo. Na to dám krk.

Ne, nemá morální právo tu funkci zastávat.
15. 6. 2024 13:14
Re: Po hodně dlouhé době ...
Ok každý má právo na svůj názor