Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jména závodních vozů: Proč jim jezdci říkají Shrek, Mazel, Karel nebo Lucilla?

Michal Štěpanovský
Diskuze (0)

Shrek, Mazel, Karel nebo Lucilla. Nic vám to nenapovídá? Jsou to jména, kterými čeští i zahraniční jezdci křtí své závodní speciály. Proč to dělají?

Běžný řidič si již dávno zvykl na označení, které používají automobilky na celém světě při charakteristice svých modelů. Sportovní nářadí jsou v tomto ohledu spíše výjimkou.

Franta a Karel

Mezi aktivní propagátory pojmenování závodních vozů patří Martin Macík mladší, který se specializuje na dálkové soutěže typu Rallye Dakar. V létě 2016 představil liazku pod jménem Franta a absolvoval s ní ještě tři ročníky na území Jižní Ameriky. O tři roky později se poprvé rozjel kamion Iveco, jemuž se říká Karel.

„Důvody k označení vozů jsou dva. Máme více aut a je zapotřebí vědět, jak ke každému přistupovat, na které objednávat náhradní díly nebo s jakým hodláme testovat. Druhý podnět je čistě osobní, vždyť se svými závoďáky trávíme spoustu času a máme je samozřejmě rádi,“ říká mladší z rodu Macíků, který má kromě řízení kamionu na starosti v Big Shock Racing Teamu také marketing.

Proč zvolili týmu klasické národní oslovení? „Nechtěli jsme jít cestou britských názvů, ale jsme Češi a bylo v našem zájmu, aby to bylo o jménech, která jsou mezi lidmi běžná. V našem týmu vzbuzuje Franta pozitivní náladu, navíc Františků máme několik,“ vysvětluje Macík. Volba Karla pro další závodní automobil byla logická, protože toto jméno bylo v předchozí volbě na druhém místě.

V sedlčanských dílnách se chystá další vůz, ale bude na něm ještě hodně práce. „Máme už pro něj jméno, jenže je zatím tajné. K jeho dokončení bychom museli nakoupit hodně dílů, což je v současné situaci hodně riskantní. Musíme být zodpovědní vůči sponzorům, takže je nutné soustředit se na jistoty, které máme. Rallye Dakar 2021 pojedeme na sto procent s Karlem (Iveco),“ dodává Martin Macík.

Mazel a Bivoj

Automobilový jezdec Boris Vaculík má za sebou druhý start na Rallye Dakar. V roce 2018 ho nedokončil poté, co mu jeden ze soupeřů zničil vůz. Letos s Fordem F150 Evo musel vyměnit motor a penalizace ho srazila až na poslední místa klasifikace. Svému speciálu říká Mazel. „Již z doby, kdy jsem jezdil autokros, dávám svým autům jména. Pokaždé šlo o takové, které bylo v kalendáři v den, kdy se poprvé rozeběhl motor. Naposledy to byla Kristýnka,“ říká znojemský závodník a pokračuje: „O jméno Mazel se zasloužil mechanik Lukáš Kroupa, který ho takhle pojmenoval, když ho poprvé uviděl přesně před rokem v dílnách v Prostějově. Od té doby mu nikdo jinak v týmu neřekne.“

Mazel není v českém týmu 3RCZ.com jediný, kdo se těší jménu. Doprovodnému kamionu neřeknou pro jeho velikost jinak než Bivoj. „Na trati se s Mazlem nemazlím, ale pořád jedu samozřejmě tak, abych ho neponičil a dovezl do cíle. Když se s navigátorem Martinem Plechatým v kabině během etapy bavíme, nikdy neřekneme ford, ale vždycky používáme jména Mazel a Bivoj,“ dodává Vaculík.

Fiona a Shrek

Postavy z kreslené pohádky o ošklivém, ale velmi statečném zeleném obru Shrekovi a jeho ženě Fioně jsou předobrazem pro speciály vznikající v dílnách MP Sports pod vedením jezdce Martina Prokopa. Jihlavský tým spolupracuje se značkou Ford od roku 2010, ať již jde o rallyeové vozy S2000, RS WRC, nebo dakarský Raptor RS Cross Country. Českého pilota, který je aktuálně pracovně zaneprázdněn, zastoupil ve vysvětlování spolujezdec Jan Tománek. Ten Prokopa navigoval v devadesáti podnicích mistrovství světa v rallye, společně absolvovali také čtyři ročníky Rallye Dakar. O názvech aut ví své.

„Původně nebyla Fiona spjata s pohádkovou postavou, ale Martin odvodil název od Fordu. Tohle označení pak nesla všechna auta, s kterými jsme startovali ve světovém šampionátu,“ říká soutěžácký matador. Jakmile se Prokop začal věnovat dálkovým soutěžím, nastoupil na scénu Shrek. „Když mechanici připravovali dakarský speciál, přišlo nám auto hrozně ošklivé. Kdosi v dílně prohlásil, že vypadá jako Shrek. Právě tak vznikla přezdívka,“ vzpomíná Tománek.

Jméno Shrek na karoserii současného dakarského speciálu nenajdete. Objevíte ho na pojízdném zvedáku, který používají technici týmu MP Sports pro údržbu a servis vozidla při testovacích jízdách a samozřejmě také během soutěží. V současné době je tento závodní speciál na Středním východě, protože stáj MP Sport měla v plánu odstartovat v podnicích Světového poháru FIA – Abú Dhabí Desert Challenge a Dubaj International Baja. Vzhledem k současné situaci ve světě není jasné, kdy se s členy týmu společně potkají.

Vettelova jména: Jaká bude Lucilla?

Čtyřnásobný mistr světa formule 1 Sebastian Vettel patrně jako jediný ze současných závodníků F1 dává svým vozům jména. Jestli budou jezdci Ferrari s vozem bojovat o vítězství, na to si musíme počkat. Ovšem už teď víme, jak bude Sebastian Vettel svému monopostu říkat. Tentokrát si vybral jméno Lucilla. Ferrari nasadí letos model SF1000, s nímž chce oslavit svůj 1000. závod ve formuli 1. Půjde o devátý podnik sezony 2020, ale vzhledem k pandemii koronaviru těžko říci, kde se tato velká cena odehraje. Šampionát by měl začít první víkend v červenci na rakouském Red Bull Ringu.

Jména Vettelových vozů

 • 2008: Julie
 • 2009: Kate, Kate´s Dirty Sister
 • 2010: Luscious Liz a Randy Mandy
 • 2011: Kinky Kylie
 • 2012: Abbey
 • 2013: Hungry Heidi
 • 2014: Suzie
 • 2015: Eva
 • 2016: Margherita
 • 2017: Gina
 • 2018: Loria
 • 2019: Lina

Svět motorů 21/2020 Svět motorů 21/2020

Michal Štěpanovský
Diskuze (0)

Doporučujeme