Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kia Optima Plug-in Hybrid – Napravení reputace?

Jan Mička Jan Mička 14. 12. 2016 • 02:30
43
81
Zobrazit náhledy (43)
Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima Kia Optima
Hybridní varianta minulé generace Kia Optima to v našem testu dost „schytala“. Dokáže nový plug-in hybrid obhájit vysokou pořizovací cenu? A je slibovaná spotřeba 1,6 l/100 km v praxi vůbec dosažitelná?


Design, interiér


Kia si už s příchodem hybridní varianty minulé generace sedanu Optima připsala zajímavé prvenství: u jediného modelu nabídla zážehový, vznětový i hybridní pohon, na což v rámci mainstreamových značek dokázal odpovědět pouze Volkswagen a Ford. A dlužno dodat, že se značným časovým odstupem. Doba se ale změnila a „pouhé“ full-hybridní systémy se zejména ve větších modelech tolik nevyplácejí. Stačí totiž přidat větší akumulátor a zásuvku pro připojení nabíjecího kabelu a máte plug-in hybrid schopný jezdit za méně než dva litry benzinu. V přesně stanoveném měřicím cyklu, samozřejmě. Z luxusních značek dnes tvoří výjimku snad jenom japonský Lexus, který full-hybridy považuje za náhradu turbodieselů.

Kiu Optima Hybrid jsme na Auto.cz testovali už začátkem roku 2013, díru do světa ale zrovna neudělala. Kritizovali jsme vysokou základní cenu a také spotřebu paliva, která má být u hybridů na prvním místě, o horší využitelnosti vnitřního prostoru kvůli zástavbě akumulátoru nemluvě. Nový plug-in hybrid v řadě případů není revoluční – stojí ještě více než hybrid minulé generace (cenový rozdíl činí téměř čtvrt milionu korun,plug-in hybrid pořídíte nejméně za 1.149.980 Kč, což málo opravdu není) a omezení prostoru je stále citelné, zvětšil se však výkon hybridní soustavy a kombinovaná spotřeba je třetinová. Výrobce udává 1,6 l + 12,2 kWh/100 km! Bude to ale na obhájení existence stačit?

Ekologie na úkor krásy

Automobilky své hybridní modely od těch konvenčních rády vzhledově odlišují a Optima Plug-in Hybrid je toho zářným příkladem. Zcela nový je přední nárazník, maska chladiče má aktivní lamely snižující čelní odpor vzduchu, na předních blatnících jsou výrazné plakety s nápisem „Eco plug-in“, v tom levém najdete také zásuvku pro připojení nabíjecího kabelu. Zadní nárazník má výrazně ostřejší rysy, kola jsou však v nabídce pouze jedna, litá sedmnáctipalcová s pneumatikami o rozměru 215/55 R17, a podobně jako u Toyoty Prius působí trochu zastrčeně.

Přiznám se, že po vzhledové stránce není plug-in hybridní Kia Optima zrovna mým nejoblíbenějším autem střední třídy, pro tak razantní změnu vzhledu však měla automobilka dobrý důvod: vzduch totiž karoserii mnohem lépe obtéká. Kia uvádí, že se zataženými lamelami v masce chladiče má karoserie odpor vzduchu Cd = 0,27, což je ve srovnání s konvenčním sedanem o dvě desetiny lepší hodnota. A při jízdě je to zatraceně znát. Už běžná optima se vznětovým motorem je velmi tichá a dobře odhlučněná, plug-in hybrid však vzduch protíná stejně dokonale jako čepel nože.

kia hybrid testy strednitrida kia hybrid testy strednitrida
 

Uvnitř se toho až tak moc nezměnilo, to je ale z mého pohledu jenom dobře. Vzpomínám si totiž na své první kilometry za volantem Volkswagenu Passat GTE, konkurenta plug-in hybridní Kie Optima – byl jsem udivený ze všech těch ukazatelů v přístrojovém štítu a jízdních režimů, se kterými bylo potřeba neustále pracovat, jinak vám zbyl v podstatě jenom drahý a relativně rychlý sedan. Nic podobného u optimy naštěstí nečekejte. Otáčkoměr byl nahrazen přehledným analogovým ekonoměrem, všechny důležité piktogramy jsou dostatečně velké a hezky na očích, a jedinou změnu na středové konzole představuje tlačítko pro přepínání mezi hybridním a elektrickým režimem (HEV). Žádný režim Sport, Sport+, Energy Save a já nevím co ještě, snadněji pochopitelný plug-in hybrid tady snad ještě nebyl.

Prostor pro posádku také zůstal beze změny, počítejte s vyšším posazem vpředu, daným standardně dodávaným elektrickým nastavením sedadel, minimální rezervou mezi hlavou řidiče a stropem, pohodlnými sedadly a královským místem v podélném i příčném směru. Očekávaný zádrhel však přichází po otevření víka zavazadelníku. Za zadními opěradly totiž leží lithium-polymerový akumulátor o kapacitě 9,8 kWh, který stojí za zmenšením objemu kufru z původních 510 litrů na 307 litrů.

Takhle od stolu to na žádnou tragédii nevypadá, zapomeňte však na dojezdovou rezervu a nějaký prostor zaberou také nezbytné kabely pro nabíjení – jeden s klasickou koncovkou pro běžnou domácí síť (230V), druhý se standardní evropskou koncovkou Mennekes Typ 2 pro třífázovou síť (400V). Počítejte s tím, že minimálně jeden z nich se vám bude v kufru neustále válet jenom tak bez ladu a skladu – budete jej totiž používat opravdu často.

kia hybrid testy strednitrida kia hybrid testy strednitrida
 

Motor, jízdní vlastnosti


Atmosféra zůstává

Na rozdíl od Volkswagenu Passat GTE, který s elektromotorem pojí přeplňovanou čtrnáctistovku, zůstala Kia Optima věrná atmosférické klasice. Dvoulitrový zážehový čtyřválec GDI má v šesti tisících otáčkách celkem nevýrazných 115 kW a 189 N.m, když ale k tomu všemu přidáte elektromotor s 50 kilowatty a 205 newtonmentry, dostáváte 151 kW a 375 N.m, tedy hodnoty podobné silným dvoulitrovým turbodieselům. Elektromotor je umístěn na jedné ose s klikovou hřídelí a nahrazuje měnič momentu. Toto řešení využívá také Mercedes-Benz C 350e a plug-in hybridní vozy BMW a Volkswagen, poslední jmenovaná značka však využívá dvouspojkovou převodovku.

Po stisknutí startovacího tlačítka vždy naběhne pouze elektromotor, venkovní teploty a stav Li-Pol akumulátoru však rozhodnou o tom, jak dlouho tento stav potrvá. Vůz jsem testoval v době, kdy se i přes den pohybovaly teploty pod bodem mrazu, a dokonce i ve „vynuceném“ elektrickém režimu proto naběhnul spalovací motor v řádu sekund po nastartování. Vždycky potřeboval alespoň pár kilometrů jízdy na minimální prohřátí, velmi ale záleží také na zátěži elektrické sítě, která byla při prvních ranních kilometrech extrémně velká. Však to znáte – vyhřívané sedačky a volant, klimatizace, to všechno se podílí na tom, jak ekonomická vaše jízda nakonec bude.

Jak už jsem říkal, optima nenabízí přehršel jízdních režimů, má ale například chytrou klimatizaci, která svůj výkon soustředí pouze na řidiče a snaží se odlehčovat systém. A to se hodí ve chvílích, kdy si chcete ověřit tvrzení automobilky o dojezdu až 54 kilometrů čistě na elektřinu a kombinované spotřebě 1,6 l/100 km. Plně nabitý akumulátor je v tomto případě základ, dobrou zprávou ale je, že i z běžné domácí sítě jej nabijete asi za 5 hodin a s použitím kabelu s koncovkou Mennekes Typ 2 se výsledný čas zkrátí na polovinu. Záměrně píši „téměř vybitý“, protože k úplnému vybití akumulátoru vlastně nikdy nedojde. Vůz si totiž udržuje určitou zásobu energie pro hybridní režim, ve kterém v pohodě zvládá elektrické rozjezdy a bezemisní jízdu pod mírnou zátěží i v případě, že vám palubní počítač ukazuje nulový elektrický dojezd.

kia hybrid testy strednitrida kia hybrid testy strednitrida
 

Auto jsem nabíjel poctivě a vždy vyjížděl s maximálně nabitým akumulátorem. Zimní počasí není pro měření spotřeby úplně ideální, obvykle však stačily dva až tři kilometry, aby se spalovací motor prohřál, a díky aktivovanému elektrickému režimu došlo k jeho odpojení samostatnou spojkou. V takovém případě auto žene vpřed jenom 50 kW a 205 N.m synchronního elektromotoru s permanentním magnetem, se 1705 kilogramy pohotovostní hmotnosti ale nemá příliš práce. Podle kie je elektrický režim omezen rychlostí 120 km/h, já ale úplně v pohodě jezdil po dálnici tachometrovou stotřicítkou a dvoulitrový čtyřválec přesto nenaskočil.

V otázce spotřeby je třeba si nejprve ujasnit, zda budeme její vyjádření v litrech na sto kilometrů brát doslovně (tedy na prvních sto kilometrů od nabití), nebo obecně jako průměr. V prvním případě je to beznadějné – energie v akumulátoru při městském, klidnějším mimoměstském a dálničním provozu v zimě vydrží asi jenom na 40 kilometrů jízdy a po dalších šedesáti kilometrech ukazoval palubní počítač přinejmenším 4,2 l/100 km, což byste ale s podobně výkonným turbodieselem zvládali jenom těžko. V porovnání s Passatem GTE je ale pořád o necelý litr méně, a to jsme jej testovali na jaře, kdy byly venkovní teploty o poznání příznivější.

Jiné je to v případě, kdy si budete měřit spotřebu při běžném denním používání. Po dvou kilometrech od vyjetí z domu jsem najel s ještě studeným autem na dálnici, samozřejmě se zapnutou klimatizací a vyhříváním, třetinu z celkové třiatřicetikilometrové vzdálenosti (tak daleko to mám do práce) ujel předpisovou devadesátkou, a posledních deset kilometrů spíše popojížděl v kolonách, přičemž palubní počítač vždy ukazoval průměrné hodnoty do 2 l/100 km. Auto by teoreticky mělo celou cestu zvládnout pouze na akumulátor, to by se ale nesmělo prohřívat za běhu spalovacího motoru.

Po dojetí do cíle nebyl akumulátor nikdy zcela prázdný. Podle ukazatele v přístrojovém štítu měl vždycky alespoň třetinu „šťávy“, přesto jsem ale optimu vždy připojil k elektrické síti, aby měla plnou kapacitu i na cestu zpátky domů. Styl jízdy „od zásuvky k zásuvce“ je nejefektivnější způsob využívání plug-in hybridu, sami ale víte, že ne vždy to povinnosti řidiče a stále docela chabá síť dobíjecích stanic umožňují. Navíc je potřeba si uvědomit, že ani elektřina není zadarmo a k účtu za benzin musíte připočíst zhruba čtyři koruny za kilowatthodinu. Pro úplnost zopakuji, že má lithium-polymerový akumulátor plug-in hybridní optimy kapacitu 9,8 kWh, jedno nabíjení tedy vyjde na necelých 40 korun.

Na nabíjení se samozřejmě můžete vykašlat a používat vůz jako běžný hybrid, potom jste ale oknem vyhodili zhruba 200.000 Kč, o které je plug-in hybrid dražší než podobně vybavený sedan GT Line 1.7 CRDi/103 kW s dvouspojkovou převodovkou (869.980 Kč + pakety Tech a Parking, dohromady za 85.000 Kč). S využitím režimu HEV budete v kombinovaném cyklu jezdit asi za 7 l/100 km a na dálnici klidně překročíte osmilitrovou hranici. V rámci testu to však byl naprostý strop – hodnoty začínající devítkou jsem za celý týden na displeji palubního počítače nezahlédnul.

Nejlepší verze optimy?

V letošním roce jsem měl možnost řídit všechny verze Kie Optima, a musím říci, že jízda s plug-in hybridem byla asi nejzábavnější. Zní to trochu zvláštně, zejména když v nabídce přibyla verze GT s výkonem 180 kW, pokud se ale na chvíli oprostíte od myšlenek na ekonomiku provozu, což na druhé straně není vzhledem k jednoduchosti ovládání vozu vůbec těžké, a necháte se unést výkonem a jízdními vlastnostmi, nebudete zklamaní.

Plug-in hybridní optima je kvůli akumulátoru a dalšímu příslušenství o metrák těžší než turbodieselová verze s automatem, má ale také jinak rozloženou hmotnost a mnohem lépe drží v zatáčkách. Zatímco s běžným provedením cítíte při ne zcela čistém průjezdu zatáčkou jasné sklony k nedotáčivosti, hybrid se krásně rovnoměrně „posadí“do tlumičů a drží, seč mu síly stačí. Nebo spíše jeho pneumatikám. Navíc není nepohodlný – působí sice tužším dojmem, ale většinu nerovností s přehledem utlumí. Nečekejte žádnou divočinu, 151 kW přece jenom není na 1,7 tuny těžký sedan střední třídy nijak moc, přesnost v zatáčkách vás ale dostane, a když si v nájezdu šikovně ťuknete do brzdy, dočkáte se dokonce lehké přetáčivosti.

kia hybrid testy strednitrida kia hybrid testy strednitrida
 

Vůz nemá adaptivní tlumiče, nemůžete si u něj zostřit odezvu motoru na sešlápnutí pedálu plynu (ve výchozím Eco módu je naopak lehce otupený), přitvrdit přeposilované řízení, ani softwarově podpořit zvuk motoru jako u vrcholného provedení GT, ve skutečnosti vás ale snad ani nenapadne, že by to mělo být jinak. Čtyřválci nevadí vyšší otáčky, je v nich naopak docela živý, adekvátní jízdní dynamiky se ale dočkáte už ve středním pásmu, kdy je to se spotřebou stále na velmi dobré cestě.

Z mého pohledu jsou asi nejslabším článkem brzdy, které se kvůli rekuperaci energie obtížněji dávkují a mají nevýrazný účinek i navzdory větším kotoučům na zadní nápravě (mají průměr 284 milimetrů, o 22 milimetrů více než u standardního provedení kvůli větší hmotnosti hybridu). Výtku si neodpustím ani k řízení – je přesné, ale tradičně nekomunikativní, ve srovnání s klasickou optimou tedy žádná změna.

Závěr


Závěr

Na Kiu Optima Plug-in hybrid lze nahlížet dvojí optikou: buď jako na drahé technické cvičení, se kterým musíte jezdit od zásuvky k zásuvce, aby se jeho koupě co nejvíce vyplatila, nebo jako na jeden z nejefektivnějších automobilů svého druhou a třídy současnosti. K první možnosti se zcela jistě přikloní ti, kteří nemají v plánu si podobný vůz kupovat, použité technologii zatím moc nevěří a vidí hlavně vysokou základní cenu, já bych ale k němu tak kritický nebyl. Ano, přikláním k té druhé skupině a hned vám řeknu proč.

Jednak protože zájemci o podobně střižený automobil moc dobře vědí, do čeho jdou, jsou ochotni se mu přizpůsobit a občas i něco obětovat (například čas při hledání nabíječky, což se mi také stalo), ústupků vůči uživatelské přívětivosti je ale přesto tak málo, že snad ani nemá smysl je rozpitvávat. Kia šla výrazně jednodušší cestou než Volkswagen a Mercedes-Benz, k jejímu efektivnímu zvládnutí nemusíte mít pomalu vysokou školu, a stejně můžete s plně vybaveným sedanem jezdit za zhruba čtyři litry benzinu. Musíte si pouze hlídat stav akumulátoru a přepínat mezi plně elektrickým a hybridním režimem, nic jiného se vlastně po řidiči ani nechce.

Kia Optima Plug-in Hybrid - srovnání s vybranými konkurenty
ModelKia Optima Plug-in HybridBMW 330eMercedes-Benz C 350eVolkswagen Passat GTE
Zdvihový objem [cm3]1999199819911395
Válce/ventily4/44/44/44/4
Největší výkon motoru [kW/min]115/6000135/5000155/5500115/5000-6000
Točivý moment motoru [N.m/min]189/5000290/1350380/1750250/1600-3500
Výkon a točivý moment elektromotoru [kW/N.m]50/20565/25060/34085/-
Kombinovaný výkon a točivý moment [kW/N.m]151/375185/420205/600160/400
Akumulátor - typ/kapacitaLi-Pol/9,8Li-On/7,6Li-On/4,4 kWhLi-On/9,9
Převodovka6A8A7A6A
Maximální rychlost [km/h]192225250225
Zrychlení 0-100 km/h [s]9,46,15,97,4
Kombinovaná spotřeba [l/100 km]1,61,92,11,7
Základní cena [Kč]1.149.9801.154.4001.249.7001.162.900

Úplná tragédie to nakonec není ani s tou základní cenou. Částka 1.149.980 Kč sice působí hrozivě, je to ale pořád o téměř 13.000 korun méně, než kolik dáte za Passat GTE, a navíc dostanete takřka maximální výbavu už v samotném základu. Nechybí v ní kožené čalounění, vyhřívaná a odvětrávaná přední sedadla, vyhřívaný volant, navigace, audio Harman Kardon, kamerový systém se záběrem 270 stupňů (na rozdíl od běžné optimy chybí přední kamera), plně diodové přední světlomety s automatickým přepínáním dálkového režimu, bezklíčové odemykání a startování a spousta dalšího.

Jenom pro srovnání: podobně vybavený Passat GTE z našeho březnového testu vyšel na 1,35 milionu korun a nad rámec stěžejních prvků měl vlastně jenom head-up displej. U Optimy Plug-in Hybrid si můžete připlatit pouze za metalízu (stojí 18.000 Kč), jinak je lidově řečeno „v plné palbě“.

Nejlevnější verze modelu639.980 Kč (1.7 CRDi Business/104 kW)
Základ s testovaným motorem1.149.980 Kč (2.0 GDI PHEV 6AT/151 kW)
Testovaný vůz bez příplatků1.149.980 Kč (2.0 GDI PHEV 6AT/151 kW)
Testovaný vůz s výbavou1.167.980 Kč (2.0 GDI PHEV 6AT/151 kW)

Plusy

  • Maximální výbava už ve standardu
  • Nízký valivý a aerodynamický hluk při jízdě
  • Prostor pro posádku v podélném a příčném směru
  • Skvělá uživatelská přívětivost
  • Velmi jisté vedení stopy v zatáčkách

Minusy

  • Hůře využitelný zavazadelník
  • Špatně dávkovatelné brzdy
  • Málo místa nad hlavami cestujících

Foto: Petr Homolka

Zobrazit celý článek
Témata
Kia Optima Plug-in Hybrid
Cena základní sestavy 1 149 980 Kč
Výbava základní sestavy Sedm airbagů, parkovací senzory vpředu a vzadu, aktivní maska chladiče, plně diodové hlavní světlomety, litá 17“ kola, sada na opravu pneumatik, automatická dvouzónová klimatizace, bezklíčové odemykání a startování, 8palcový displej infotainmentu, navigace, audio Harman Kardon, omezovače rychlosti, vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla, kožené čalounění sedadel, adaptivní tempomat, 270stupňový monitorovací systém, automatické přepínání dálkových světel, aktivní systém pro jízdu v pruzích a další. Kč
Cena testované sestavy 1 167 980 Kč
Výbava testované sestavy Metalíza (18.000 Kč). Kč
Motor
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1999
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 115 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 189 / 5000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 192
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 9.4
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): - / - / 1.6
Emise CO2: 37
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 307 / 0
Objem nádrže (l): 55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1705 / 492
Rozměr pneu: 215/55 R17
Kia Optima Plug-in Hybrid
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4855
b) šířka (mm): 1860
c) výška (mm): 1465
d) rozvor (mm): 2805
e) rozchod vpředu (mm): 1602
f) rozchod vzadu (mm): 1609
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 910 / 1120
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 640 / 870
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 980
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 950
k) šířka vpředu (mm): 1560
l) šířka vzadu (mm): 1520
délka sedáku vpředu (mm): 490
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 610
výška opěradla vzadu (mm): 670
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
20. 12. 2016 15:30
Re: Hybrid ano, Plug-in nie
Na věci to ale nic nemění. Srovnávaly se dvě hodnoty ze SM, takže kdyby se počítalo s úsporněji jedoucí Teslou, znovu by to bylo o něco nižší.

Jinak, s mým autem mám spotřebu také nižší zhruba o 20 % proti SM, a to jezdím především krátké trasy, z města do města a ne zrovna podle předpisů. Dále, nesrovnával bych spotřebu na dálkové trase s průměrem, který bývá často o trochu větší.
Avatar - N6600
20. 12. 2016 10:07
Re: Hybrid ano, Plug-in nie
K tomu Lexusu GS450h len jedna poznamka. Clovek, co jazdi na GS450h s "cca 9.1L" je, s prepacenim, uplne hovado. Trasu PHA-WAW som dal s 7.7L a to som nesiel uplne podla predpisov. Pri pouzivani tej hrci na krku sa bez problemov dostanes na uroven 6-7L. Aby som to dostal na 9.1L, tak to uz by som musel byt uplne vytrety. Ti na Spritmonitore su krasnym prikladom. Dat 170 km po dialnici so spotrebou 20L... Mozem len gratulovat.
Avatar - removed
15. 12. 2016 22:47
Re: eko-nezmysel
Zalezi, co ti firma dovoli... Kia je na vychode podobnej fleet, jako u nas Skoda. Porovnavat ji s premii je uplne mimo
15. 12. 2016 22:22
Re: Hybrid ano, Plug-in nie
Je zajímavé, jak se vždycky najde někdo, kdo argumentuje článkem, který popírá, to co tvrdí :-)

3. Není čistější. Nevím kdes na to dle toho článku přišel. Vždyť je tam speciálně kapitola o tom, jak to v Hong Kongu srovnávali s BMW 320 a teprve pak jim to vyšlo dobře pro benzin. Tedy vzali výrazně slabší auto, což je právě ten problém, na který ses také nachytal. Takže ano, Tesla způsobí emise 162 gramů a hybridy jako Prius jsou někde na 110 gramech. Jenže to je ten problém. Opravdu je tak překvapující, že auto situované minimálně o dvě třídy níž a s výkonem třetinovým až pětinovým má nižší spotřebu? Vždyť to je úplná pitomost. Máš to srovnat se srovnatelným autem.

Můžeš to srovnat třeba s Lexusem GS450h, což je jeden z nejbližších hybridů té Tesle se 162 gramy. Ten má jen kombinovaný výkon 254kW a zrychlení za 5,9, což je srovnatelné s těmi nejslabšími Teslami. A tam najdeme spotřebu cca 9,1 litru, což je přes 210 gramů CO2. Takže jak sám vidíš, elektro je čistší i v českých podmínkách. Musíš totiž srovnat srovnatelné auto a nedávat do srovnání něco, co je znatelně menší a má třetinový výkon.

Elektřina je i v českých podmínkách čistější než spalování benzinu. Ostatně ten článek, který jsi uvedl, to vypočítal a odporuje ti. Zatímco Tesla má emise srovnatelné s benzinovým autem se spotřebou 7 litrů na 100 km, srovnatelné benzinové auto má spotřebu cca 12-13,5 litru. Hybrid je poháněn benzinem + rekuperovanou elektřinou, plug-in hybrid je poháněn stejnou rekuperovanou elektřinou, ale menším množstvím benzinu, který je nahrazen nějakou elektřinou ze zásuvky. A jak ukázal právě ten článek, na který jsi dával odkaz, elektřina ze zásuvky je o trochu čistější než spálení toho benzinu. Takže odkazem na ten článek jsi potvrdil to, co říkám, plug-in hybrid je ve výsledku i v českých podmínkách čistější. Ne o moc, ale je.
15. 12. 2016 21:26
Re: eko-nezmysel
Ale 10000 EUR priplatok za nakonfigurovanu premiu pri tej cene cca 43000 EUR za nepremiovu kiu nie je az tak vela...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud