Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Končí éra nesmyslných SUV-kupé?

Michal Fokt Michal Fokt 9. 10. 2013 • 09:45
89
Období, kdy byla SUV se siluetou kupé slušným prodejním šlágrem, nejspíš končí. Tedy minimálně v USA, ale ostatní trhy mohou brzy následovat.

Když BMW vyrukovalo s modelem X6, většina lidí si ťukala na čelo, připravit velké SUV o jednu z jeho hlavních předností, tedy onu užitečnost, se zdálo být naprostým nesmyslem. Trh ovšem zareagoval zcela obráceně a X6, které sice nebylo první, kdo s touto myšlenkou přišel, ale postaralo se o popularizaci této kategorie, se neslo na vlně zájmu. A v řadě zemí se stále nese, X6 v Česku už několik let vcelku jednoznačně větší X5 drtí, letos zatím se skóre 338 ku 146. Ale objevují se náznaky, že by to nemuselo mít dlouhého trvání.

Výrazný propad těchto crossoverů totiž teď zaznamenává USA. Můžete zcela správně namítnout, že Amerika tento typ aut překvapivě nevzala za svůj a ani zmíněné X6 se tam nevedlo nijak úžasně, což platí též o Infiniti FX a naprostým debaklem skončil pokus Acury jménem ZDX, ale nyní jdou už tak nevalné prodeje výrazně dolů.

Automotive News informuje, že všech šest automobilů tohoto ražení, které se v USA nabízí, se rok od roku propadá, přičemž kupříkladu letos v září se pád pohyboval od 39 až do 80 %. A nejde jen o Infiniti FX/QX70, BMW X6 a Acuru ZDX,ale též o další čtyřdveřová kupé, vzniklá křížením různých kategorií, jmenovitě Toyotu Venza, Accord Crosstour a BMW 5 Series GT. S tímto výsledkem ostře kontrastuje výsledek současných crossoverů, jinými slovy klasických luxusních SUV, které šly nahoru v průměru o 15 %.

O důvodech lze spekulovat, ale nejspíš přestal fungovat wow-efekt něčeho nového a neokoukaného a nyní o to více vyplývá na povrch jejich nepraktičnost. Jak dlouho asi vydrží popularita v Evropě? BMW X6 svého nástupce určitě mít bude, ale třeba u Infiniti už počítají se zásadními změnami...

Témata
Avatar - Machýrek
11. 10. 2013 07:52
Re: Skutečné SUV kupé
Mne by rovnez zajimalo, copak te na nich dovadi k slzam, muzes to prosim blize upresnit?
11. 10. 2013 07:34
Re: Nesmyslných?
Co to má společného s Foktem?
10. 10. 2013 23:27
Re: Nadpis
Hlavně je to rychlejší. Mozek je velmi efektivní v tom, co dělá. A chování skupin je evoluční záležitostí. Spolupráce stojí za naším rozmachem. Mechanismy, které nás učinily silnějším druhem, nebyly určené pro prostředí, v kterém dnes žijeme. A výsledky je někdy zajímavé pozorovat.

Ve chvíli, kdy už nechceš dělat něco, co děláš automaticky, tak to nebývá takový problém. Je období, kdy to musíš dělat vědomě (hlídat se), ale mozek se přeučí. Někdy je to těžší, někdy je to lehčí. Tohle ale neplatí pro věci jako závislosti na drogách. Na to tyhle mechanismy nejsou stavěné. Lidem většinou chybí dostatečný motiv změnit své chování. Určitá skupina lidí má tendenci zkoumat, co dělají, proč to dělají. Je to proaktivní versus reaktivní. Zpochybňují své návyky ještě před tím, než narazí na problém.
10. 10. 2013 23:02
Re: Nesmyslných?
Jasně, sympatie vždy hrají roli, ale v tomhle konkrétním případě X6 nepřidává nic navíc k X5. Naopak, něco ztratíš. Jediný důvod, proč si koupit X6 místo X5, je, že se ti líbí, nebo ho chceš.
10. 10. 2013 19:09
Re: Nadpis
Ono to myslím souvisí i s tím, že je to pro mozek energeticky méně náročné, když se rozhodne podle vytvořeného vzorce (vlastní stádnosti) a člověk o tom moc nepřemýšlí. Každopádně mám za to, že to jsou zajímavé otázky, o kterých mne třeba před deseti lety ještě přemýšlet vůbec nenapadlo, třebaže k psychologii jsem nikdy příliš daleko neměl.

(kopie: zase problémy auto.cz)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud