Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lamborghini Urus má vlastní rychlostní rekord, 298 km/h na zamrzlém Bajkalu

Ondřej Mára Ondřej Mára 25. 3. 2021 • 18:24
18
Zobrazit náhledy (18)
Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus

První SUV z dílny italského výrobce supersportů si připsalo nevšední rychlostní rekord, jehož pokoření chtělo pořádnou dávku odvahy.

Jezero Bajkal, ležící v jižní oblasti Sibiře, je známé především jako nejhlubší jezero na světě nebo největší zásobárna pitné vody na světě. Současně je to však i místo, kdy byl nedávno stanoven nový rychlostní rekord při jízdě na ledu.

Rekord padl během akce „Days of Speed“, věnované bořením rychlostních rekordů na ledu, kterou v období od 10. do 13. března pravidelně pořádá závodnická organizace LAV. Lamborghini Urus se na této akci objevilo vůbec poprvé, přesto si rovnou dováželo rekord s hodnotou 298 km/h.

První SUV z dílny tradičního italského výrobce supersportů přitom dokázalo během cvičných jízd dosáhnout na ledu nejvyšší rychlostí až 302 km/h, poté však kvůli zahřívání začal led tát a hodnota maximální rychlosti lehce spadla. Kromě rychlostního rekordu si však Urus připsal i rekord na trati dlouhé 1000 metrů s pevným startem, kde dosáhl průměrné rychlosti 114 km/h.

S dosažením rekordních úspěchů přitom Lamborghini Urus bezpochyby pomohl i jeho pilot. Za volant totiž usedl ruský řidič Andrey Leontyev, který je dokonce osmnáctinásobným rekordmanem z „Days of Speed“.

Na stanovení rekordu měly dohlížet organizace FIA i RAF (Ruská automobilová federace), jejichž výsledky měření by měly být oznámeny v průběhu dubna. Rekordem se tak prozatím chlubí jen automobilka Lamborghini, která ho ale ještě nemá jistý. Přihlásit by se o něj totiž mohla i automobilka Audi.

V roce 2013 totiž Audi RS6 dosáhla na finském ledu maximální rychlost 335,7 km/h, což mělo stačit k zápisu do Guinnessovy knihy rekordů. Lamborghini však v závěru tiskové zprávy zdůrazňuje pevné dodržení veškerých podmínek pro stanovení rekordu podle pravidel FIA i RAF, což by mohlo být hlavním rozdílem. V opačném případě by totiž Urus byl jen nejrychlejším SUV na ledu.

Související články

Témata
Články odjinud