Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lamborghini Urus slaví 4 roky, brzy se stane bestsellerem značky

Ondřej Mára Ondřej Mára 7. 12. 2021 • 17:19
56
5
Zobrazit náhledy (56)
Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus Lamborghini Urus

Představení prvního „Super SUV“ mělo pro značku Lamborghini větší a pozitivnější dopady, než kdo očekával.

Milovníci automobilky Lamborghni dobře vědí, že model Urus nebyl prvním pokusem značky nabídnout praktičtější model s vyšším podvozkem a pohonem všech kol. Ovšem zatímco model LM002, často označovaný jako RamboLambo, zůstal okrajovou záležitostí, tzv. Super SUV model Urus má nakročeno k pozici nejprodávanějšího modelu značky – a to za nečekaně krátkou dobu.

Model Urus byl světu představen čtvrtého prosince 2017 jako třetí model značky, doplňující nabídku sportovních modelů Huracán a Aventador. Během následujících čtyř let se pak prodalo asi 16.000 kusů tohoto SUV, čímž Urus předběhl i model Gallardo, kterého se během let 2004 až 2014 prodalo 14.022 kusů.

video

Urus je navíc na nejlepší cestě překonat také prodeje modelu Huracán, vyráběného od roku 2014, čímž by si sportovní SUV připsalo také pozici nejprodávanějšího modelu v historii italské automobilky. Pro automobilku je ovšem neméně důležitou informací také skladba zákazníků, kteří až z 85 procent přešly k Lamborghini od konkurence.

Aby se však výroba modelu Urus mohla rozjet, muselo vedení automobilky rozšířit boloňský závod Sant’Ataga z původních 80.000 m2 na 160.000 m2. Automobilka totiž potřebovala nové prostory pro výrobu, lakování, logistická centra, kanceláře, skladiště i nový testovací okruh. Počet zaměstnanců se navíc navýšil o 700 lidí.

Příchod Urusu se ale příznivě projevil také po ekonomické stránce, kdy obraty automobilky vzrostly v roce 2018 o 40 procent - tedy na 1,415 miliardy eur. V roce 2019 to bylo již 1,81 miliardy a v roce 2020, zejména kvůli pandemii, 1,61 miliardy eur.

Připomeňme, že model Urus má pod kapotou twin-turbo 4,0litrovou benzínovou V8, naladěnou na 478 kW (650 k) a 850 Nm točivého momentu. Tohle SUV tak vystřelí na 100 km/h za 3,6 sekundy a uhání až 305 km/h. Italské SUV navíc drží rekord za nejrychlejší jízdu po ledové ploše a objevilo se také na nejvýše položené silnici na světě.

V brzké době by se pak Urus s ohledem na své stáří mohl dočkat modernizace, která by měla kromě jiného přinést také dlouho očekávanou plug-in hybridní variantu a ještě sportovnější vrcholnou verzi. Na další informace si ale budeme muset počkat.

Související články

Témata
8. 12. 2021 06:29
Re: Emise
běžnej člověk nebude moct jezdit ve Fabii, ačkoliv ještě včera jezdil do Kolbenky ve V8 twinturbo :yes:
7. 12. 2021 15:40
koupím Aventador
Příští týden bych rád koupil Aventador, je to ale podmíněno výhrou v Euro Jackpotu :-) Ale koupil bych, dokud ještě jsou. Brzy, jak všichni víme, nebudou. Už to bude všechno na baterky
Avatar - Barry Lyndon
7. 12. 2021 14:47
Re: Emise
Ten neběžnej člověk platí emisní pokutu při nákupu onoho Lamba (jistě bude jako kráva), platí spotřební daň z PHM, tak co? Běžnej člověk platí řádově menší pokutu při nákupu Fabie 1.0 TSI a nižšíí spotřební daň díky nižší spotřebě. Z mého pohledu je vše OK.
7. 12. 2021 12:41
I ty Brute?
Aj ty urus? Ale ked to umozni financovanie vyvoja a vyrobi sportovych Lamb, asi je to ok.
7. 12. 2021 12:35
Emise
V8 , twin turbo , 4.0 , 650 koní ... a běžnej člověj zachvilku nebude moc jezdit ani ve Fabii 1.0TSI :-! :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud