Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lincoln Zephyr je tu jako luxusní bratr nového Fordu Mondea. Má displej přes celou palubní desku

David Bureš
Diskuze (10)

Nový luxusní sedan střední třídy značky Lincoln využívá obří displej s úhlopříčkou 27", který doplňuje 12,3" přístrojový štít.

Lincoln, luxusní značka americké automobilky Ford, představuje napjatě očekávaný nový model Zephyr. Tento sedan střední třídy jako náhrada za dřívější model MKZ debutuje na autosalonu v čínském Kantonu. Prezentuje se jako první v Číně vyráběný sedan značky přizpůsobený tamějšímu trhu.

„Zcela nový Lincoln Zephyr je speciálně navržen pro mladé čínské zákazníky a pokračuje v naší tradici přetvářet design a techniku pro budoucnost,“ říká na adresu novinky prezident Lincolnu Joy Falotico. Jméno odkazuje na někdejší model z přelomu třicátých a čtyřicátých let, krátce jméno Zephyr nesla i první generace předcházejícího modelu MKZ.

Nově uvedený sedan je luxusním bratrem dříve odhalené nové generace Fordu Mondeo. Ta zatím debutovala ve verzi pro čínský trh, přičemž stále není jasné, zda v takové podobě dorazí i do Evropy.

Jestliže však útroby Zephyru jsou možná s novým Mondeem shodné, design je zcela svébytný. V tomto případě jde o klasický sedan, s nijak zvýšeným podvozkem nebo snad oplastovanou karoserií. Drsný výraz ale nechybí, v tomto případě díky majestátní masce s dominantním logem výrobce doprovázené nízkými světlomety. Úplnou novinkou designu značky je vodorovná světelná lišta vedoucí přes celou šíři přídě.  

Přesné rozměry výrobce zatím nezveřejnil, Zephyr se každopádně řadí mezi vozy střední třídy. Rozvor je na jejich poměry úctyhodný, s hodnotou přes 2,9 metru.

Cílové klientele mladých Číňanů je pak přizpůsoben interiér, navržený v duchu dnešního trendu digitalizace. Digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 12,3" totiž doprovází ultraširoký 27“ displej multimediálního systému, který se rozprostírá takřka přes celou šíři palubní desky.

Multimediální systém vyhrazený čínskému trhu si mohou zákazníci přizpůsobit díky konfigurovatelnému vzhledu. Lze tak zvolit možnost oddělených zobrazení různých informací, přičemž při ovládání infotainment podporuje různá vícedotyková gesta. Uzpůsobit svým představám pak lze též ambientní osvětlení, nabízející výběr ze 128 barevných odstínů.

Co se týče pohonných ústrojí, mluví Lincoln o jediném. Zephyr bude standardně dostupný s benzinovým dvoulitrem spárovaným s osmistupňovým automatem. Výkonové parametry ale výrobce zatím nezveřejnil.

Lincoln Zephyr se bude vyrábět přímo v Číně, na tamější trh má být uveden během prvního čtvrtletí roku 2022. Do Evropy novinka nedorazí, velkou neznámou je i prodej na domácím americkém trhu. Předpokládá se totiž, že Zephyr zůstane vyhrazen Říši středu, protože v USA se Lincoln hodlá podobně jako mateřský Ford zaměřit na crossovery a SUV.

David Bureš
Diskuze (10)

Doporučujeme

Avatar - Barrichello
21. 11. 2021 11:57
Re: Lincoln
Ze sedanů boduje už jen 300C a Charger a tak trochu ještě Cadillacy CT4 a CT5.

Jinak všechno pikapy, suv, crossovery a trochu kupé a kabriolety a ještě i pár MPV
20. 11. 2021 07:50
pekny
Takovy auta maji smysl
Avatar - Barrichello
19. 11. 2021 21:37
Lincoln s dvoulitrem
:'-( :'-( :'-( díky, ale fakt ne. To radši 40 let starej
19. 11. 2021 19:57
Re: Na první dobrou
japato tebe ovlivní? :-) :-) :-)
19. 11. 2021 19:56
Re: Lincoln
Sorry, špatně pochopil ;-)