Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Majitelé dieselgateových VW dostanou odškodnění až 10.000 dolarů

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 27. 7. 2016
13
Soudce v USA udělil souhlas s miliardovým vyrovnáním Volkswagenu. Majitelé vozů s podvodným softwarem dostanou odškodnění až 10.000 dolarů.

Americký soud udělil předběžný souhlas s urovnáním emisního skandálu automobilky Volkswagen ve Spojených státech. Německý koncern již v červnu přistoupil na to, že za urovnání vládních a spotřebitelských žalob v USA souvisejících s emisním skandálem zaplatí až 15,3 miliardy dolarů (376 miliard Kč). Konečné rozhodnutí by měl soudce okresního soudu Charles Breyer učinit v říjnu, napsala agentura AP.

Majitelé problémových vozů se podle červnové dohody mohou rozhodnout, zda budou požadovat úpravu aut, nebo jejich zpětné odkoupení Volkswagenem. Dohoda rovněž předpokládá, že majitelé obdrží odškodné 5100 až 10.000 dolarů (zhruba 126.000 až 246.000 Kč). Součástí vyrovnání je rovněž fond pro řešení otázky nadměrných emisí, kam Volkswagen převede 2,7 miliardy dolarů, a fond na podporu zelených technologií v automobilovém průmyslu - ten od firmy dostane dvě miliardy dolarů.

Breyerovo rozhodnutí umožňuje právníkům německé automobilky informovat majitele dotčených vozů o těchto podmínkách. Ti budou mít k dispozici také speciální internetovou stránku, pomocí níž budou moci zjistit, jak velkou náhradu škody dostanou. Rovněž mají možnost na podmínky nepřistoupit, což by jim umožnilo zahájit proti Volkswagenu vlastní právní kroky.

Skandál propukl loni v září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Koncern pak přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570.000 vozů. Nynější dohoda se týká asi 482.000 naftových vozů s dvoulitrovým motorem.

Dalších 85.000 silnějších naftových vozů s třílitrovým motorem dotčených tímto skandálem vyrovnání nepokrývá. Právník amerického ministerstva spravedlnosti dnes podle agentury Reuters řekl, že největší evropská automobilka hodlá předložit nové návrhy na úpravu těchto aut poté, co regulátoři jeho dřívější plán odmítli.

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Avatar - white label
vw - najlepšia značka!
white label
| 27. 7. 2016
Jistě, vše je především otázkou úhlu pohledu...
Avatar - Ada je zase tady
U vás - u nás ...
Ada je zase tady
| 27. 7. 2016
Poškodených? To ako akcionárov VW? :-O

Zákazníci poškodení neboli. Kúpili si spolahlivé auto s najnižšou spotrebou :-)
Avatar - _Karel_
pokud ta auta přijdou o homologaci (případně o příslušnou em
_Karel_
| 27. 7. 2016
Ano, když budeš povinen si nechat auto upravit, a zhorší to jeho vlastnosti, pak je odškodnění na místě.
Což je ale pokud vím jen teorie. Nebo jsou v Německu řidiči nuceni?
pokud ta auta přijdou o homologaci (případně o příslušnou em
jme
| 27. 7. 2016
Jen menšina lidí nerozumí tomu, že když si člověk koupí homohlogované auto údajně splňující přísné normy a ukáže se, že to auto produkuje nebezpečné oxidy dusíku, je ten člověk poškozený. Ve značkovém servisu mi auto poškodí tím, že mi do něj nahrajou jiný firmware, který omezí nejen emise, ale také životnost motoru a výkon. A pokud si ten software nahrát nenechám, budu mít nejspíš problém s tím získat zelený puntík nutný pro vjezd do německých měst.

Tahle nerozumějící menšina má nejspíš problém s porozumněním spousty dalších věcí, malou násobilkou počínaje a RPSN konče.

Že všichni ostatní byli také poškození je sice pravda, ale na věci to nic nemění.

A spotřební daň na naftu není nízká, to jen spotřební daň na benzín je absurdně vysoká.
Avatar - Barry Lyndon
pokud ta auta přijdou o homologaci (případně o příslušnou em
Barry Lyndon
| 27. 7. 2016
zvlášť pro člověčí batolata je potom návštěva takového prostředí "chuťovka"

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku