Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

McLaren Artura GT4: Do závodů vyrazí bez elektromotoru, jen s V6

Filip Melich
Diskuze (0)

McLaren představil Arturu GT4, která má nahradit úspěšného předchůdce 570S GT4. Veřejnosti se ukáže o víkendu a na závodní tratě vyrazí bez elektromotoru.

Před pár dny se se svým závoďákem třídy GT4 pochlubilo BWM, konkrétně mluvíme o BMW M4 GT4. Nyní je řada na McLarenu, který představil Arturu GT4. Avšak zatímco silniční Artura využívá hybridní pohon, okruhová verze si kvůli předpisům musí vystačit pouze se spalovacím motorem pohánějícím zadní nápravu. Odstranění hybridní části pohonného ústrojí na druhou stranu vyústilo v úsporu 130 kilogramů. Ve srovnání s předchůdcem 570S GT4 je Artura GT4 lehčí o 100 kg.

Video se připravuje ...

Zachován je samozřejmě přeplňovaný vidlicový šestiválec o objemu 3,0 litru, který v sériové podobě produkuje 430 kW (585 k) a 584 Nm. Výkon závodní Artury GT4 bude kontrolován systémem zajišťujícím tzv. Balance of Performance (BoP). Osmistupňovou automatickou převodovku nahradila sedmistupňová s kratšími převody, přičemž instalován je také mechanický samosvorný diferenciál místo původního elektronického. Samozřejmostí je posílená brzdová soustava.

McLaren rovněž zapracoval na aerodynamice vozu, takže na fotkách můžete například vidět nový přední splitter nebo zadní přítlačné křídlo, jehož sklon je možné měnit v sedmi úrovních. Uvnitř na řidiče čeká volant ve stylu většího sourozence 720S GT3 nebo pedálový box s možností nastavení vzdálenosti od sedačky.

Artura GT4 je připravena jak pro profesionální závodníky, tak amatéry, kteří pak s autem mohou vyrazit do všech závodů, kam je předpisy pustí. S ohledem na zákaznický prodej McLaren nabízí řadu příplatkových prvků, jakými jsou například sedačka spolujezdce, systém kontroly tlaku v pneumatikách, nápojový systém nebo přídavná světla pro závodění v noci.

Všechna auta budou stavěna na objednávku. Cena jednoho kusu bez příplatků by podle kolegů z britského Autocaru měla být kolem 200 tisíc liber (5,75 milionů korun) – oficiální tisková zpráva o ceně nehovoří. Stejně jako řada dalších sportovních a závodních novinek, nový McLaren Artura GT4 se veřejnosti představí již tento víkend na Festivalu rychlosti v Goodwoodu.  

Filip Melich
Diskuze (0)

Doporučujeme