Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

McLaren Sabre: Speciální limitka, co je vůbec nejrychlejší dvoumístné auto značky

David Bureš David Bureš 24. 12. 2020 • 09:19
13
Zobrazit náhledy (13)
McLaren Sabre McLaren Sabre McLaren Sabre McLaren Sabre McLaren Sabre McLaren Sabre McLaren Sabre McLaren Sabre

Sabre bude postaven jen v 15 exemplářích. Jedná se o nejrychlejší dvoumístný model v historii značky. Nejrychlejší auto McLarenu vůbec to ale není. Jak to?

Ve světě supersportů hrají v posledních letech stále důležitější roli limitované modely, které vzniknou jen pro pár zákazníků, kteří si za ně rádi tučně připlatí. Úspěšné je v tomto směru hlavně Lamborghini, které v minulosti takto postavilo modely Veneno, Centenario nebo třeba Sián. Nyní se k němu přidává také McLaren, který nyní představuje model Sabre, jež hodlá postavit v pouhých 15 exemplářích.

Novinka je dílem divize McLaren Special Operation, která má primárně na starosti individualizaci vzhledu vozů z Wokingu, v minulosti ale už postavil i jednokusový speciál X-1. Sabre až takovým unikátem nebude, i 15 postavených kusů jej ale dělá raritním. Zvlášť s ohledem na to, že auto bude dostupné výhradně na americkém trhu. Autoři tvrdí, že Sabre využívá řadu nápadů a inovací, které neumožní jeho globální prodej.

Automobilka navíc s ohledem na exkluzivní povahu vozu odmítá o voze sdělit bližší informace, každý kousek má být unikátem personalizovaným podle přání svého majitele, který sám rozhodne o tom, co o něm bude prozrazeno.

McLaren tak pouze odhalil, že jde o nejvýkonnější nehybridní model v jeho historii. O pohon Sabru se tak stará dvakrát přeplňovaný vidlicový osmiválec vyladěný až na 614 kW (835 koní) a 800 N.m, což je ještě více než u modelu Senna nabízejícího 588 kW a právě 800 N.m. Právě ze Senny přitom novinka podle všeho technicky vychází.

Silný motor znamená, že Sabre zvládne jet až rychlostí 351 km/h, což z něj dělá nejrychlejší dvoumístné auto v historii značky. Nejrychlejší vůz McLarenu vůbec to ale není, Speedtail, poháněný hybridním osmiválcem o kombinovaném výkonu 772 kW zvládá jet až rychlostí 402 km/h. Po vzoru slavné F1 je ale třímístným kupé...

S klienty se během vývoje úzce spolupracovalo, dokonce si mohli vyzkoušet i jízdu s prototypem, a tak má každý kousek splňovat přání svého majitele. I proto McLaren majitele vozu nenazývá jen jako klienty, ale označuje je zároveň i za jeho částečné autory a testovací jezdce.

McLaren Sabre tak přesně splňuje motto náš zákazník, náš pán. Kolik však Sabre stojí, značka neprozradila. S ohledem na unikátnost je ale nasnadě, že výprodejové auto to rozhodně nebylo. Navíc když už na takovou limitku máte, nějaký ten milion navíc moc neřešíte...

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud