Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mercedes-Benz dodává elektrické autobusy eCitaro pro Berlín

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 31. 3. 2019 • 10:42
4

Mercedes-Benz dodává elektrické městské autobusy eCitaro společnosti Berliner Verkehrsbetriebe. Ta je největším dopravním podnikem v Německu.

Mercedes-Benz eCitaro byl oficiálně odhalen v létě loňského roku a jeho výstavní premiéra se odehrála v rámci veletrhu užitkových vozidel IAA v Hannoveru koncem září 2018.

Prvním dopravcem, do jehož služeb nový elektrobus Mercedes-Benz eCitaro zamířil, se stala koncem listopadu společnost Hamburger Hochbahn AG. Nasledovala dodávka do Berlína a následně zamířila tři vozidla do vozového parku společnosti Rhein-Neckar-Verkehr GmbH.

Elektrické autobusy Mercedes-Benz eCitaro jsou díky výše zmíněným dopravcům provozovány v Hamburku, Mannheimu a Heidelbergu. Dalším dopravcem, do jehož služeb míří elektrobusy s třícípou hvězdou na přídi, je Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), jemuž Mercedes-Benz dodá celkem 15 těchto vozidel.

Autobusy eCitaro pro BVG se vedle žlutého barevného provedení, které je pro tohoto berlínského dopravce tradiční, mohou pochlubit i řadou prvků výbavy zvyšujících komfort cestujících. Mezi ně patří například výkonná klimatizace, trojice monitorů pro poskytování informací o trase, po níž se autobus pohybuje nebo 15 dvojitých USB portů pro zařízení pasažérů.  

Řidiči autobusů ocení vnější kameru pro sledování cyklistů a chodců. Vnitřní bezpečnostní kamery a výstražný systém zavírání dveří s červeným světelným pásem LED a kamerovým systémem zajišťují větší bezpečnost pro cestující.

Základem pohonného ústrojí elektrobusu eCitraro je zadní portálová náprava s dvojicí elektromotorů, z nichž každý disponuje nejvyšším výkonem 125 kW a točivým momentem 485 N.m. Elektrobus je vybaven lithium-iontovými bateriemi s celkovou kapacitou až 243 kWh. Dojezd na jedno nabití má být kolem 150 km v náročnějším provozu a za ideálních podmínek může být až kolem 250 km.

Berliner Verkehrsbetriebe vznikl v roce 1992, když došlo ke spojení dvojice tehdejších dopravních podniků zastupujících západní a východní Berlín, ale kořeny společnosti sahají až do roku 1929, kdy došlo na sloučení řady menší soukromých firem v jednu velkou, obsluhující celé město.

V současnosti provozuje BVG na svých 154 autobusových linkách téměř 1400 autobusů, z nichž aktuálně více než 300 nese značku Mercedes-Benz. V roce 2017 autobusy tohoto dopravce přepravily přes 441 milionů cestujících.

Autobusy koncernu Daimler AG mají v Berlíně více než stoletou tradici. Již v roce 1905 využívala vozidla z produkce tehdejší Daimler Motoren Gesellschaft společnost Allgemeine Berliner Omnibus Aktien Gesellschaft (ABOAG), která je jedním z předchůdců dnešní BVG.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku