Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mercedes-Benz S 400 Hybrid – Pěkné druhé místo

Ondřej Láník Ondřej Láník 19. 7. 2010 • 06:41
54
Zobrazit náhledy (54)
Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S Mercedes-Benz S
Nadvládu Lexusu v oblasti plně hybridních luxusních limuzín zatím nikdo neohrožuje, ale první pokusy se už objevují. V Sindelfingenu začali jednodušším mild-hybridem. Dynamikou sice na osmiválcový Lexus nestačí, ale spotřebou jde v této...

V rámci loňské modernizace zařadil Mercedes-Benz do výrobního programu novou motorizaci S 400 Hybrid. První hybridní model přišel sice se zpožděním za Lexusem a s podstatně jednodušší technikou, ale jak jsme během redakčního testu zjistili, jde o řešení, které je blíže k současnému světu, než cokoli jiného hybridního.

Šestiválec jako základ

Výchozím modelem pro úpravy na hybridní luxusní limuzínu se stal model S 350 se šestiválcovým zážehovým motorem a sedmistupňovou automatickou převodovkou 7G-tronic.

Motor samotný byl přestavěn na provoz v Atkinsonově cyklu, kdy je expanzní fáze delší než kompresní, sací ventily zůstávají otevřeny déle mezi sáním a kompresí, což zvyšuje termickou účinnost spalovacího motoru a snižuje spotřebu i emise. Motor dostal nové hlavy válců, nové písty a nové vačky, které nejvyšší výkon zvedly symbolicky o 5 kW na 205 kW v 6000 min -1.

Hybrid, ale jen mild

Elektrifikace šestiválcové motorizace spočívá v umístění prstencového jen 45 mm širokého synchronního elektromotoru s permanentními magnety mezi motor a sedmistupňovou převodovku. Hydrodynamický měnič zůstává na svém místě. Zatímco jmenovitý výkon elektromotoru 15 kW působí u automobilu s hmotností necelých 2 tun poněkud podezřele, jmenovitý točivý moment 160 Nm, dostupný od nulových otáček, už docela platnou výpomocí bezesporu je.

mercedesbenz hybrid luxusni testy zf mercedesbenz hybrid luxusni testy zf
 

Mild-hybrid je takové řešení kombinace elektromotoru a spalovacího motoru, které neumožňuje pohon automobilu výhradně elektromotorem. Jeho účelem je ulehčovat práci spalovacímu agregátu zejména tam, kde jeho činnost není efektivní. V praxi to znamená zejména asistenci v nízkých otáčkách, nízkých zatíženích a malých rychlostech. Nejvíce tedy přichází ke slovu moment elektromotoru ve městě a na silnicích mimo město, ale vliv elektrické části hnacího řetězce lze zaznamenat i na dálnici do rychlosti 150 km/h.

Elektromotor dodávaný firmou ZF-Sachs plní rovněž roli generátoru elektrické energie při zpomalování setrvačností, nebo při mírném brzdění, a zajišťuje i funkci velmi hbitého startéru, neboť k automatickému vypínání šestiválce dochází kdykoliv, když klesne rychlost jízdy pod 15 km/h a řidič nepožaduje další akceleraci.

Poprvé Li-Ion

mercedesbenz hybrid luxusni testy zf mercedesbenz hybrid luxusni testy zf
O lithiových akumulátorech se v posledních letech mluví stále častěji, ale byl to až Mercedes-Benz, kdo se odvážil využít výhod novějšího principu skladování elektrické energie. Model S 400 Hybrid využívá lithiový trakční akumulátor vyvinutý a vyráběným německým Continentalem. Jeho kapacita činí jen 0,9 kWh, má však nízkou hmotnost (28 kg) a velmi kompaktní rozměry, takže se jej povedlo umístit do rohu motorového prostoru, na místo, kde byl původně standardní 12V akumulátor. Ten byl přemístěn dozadu, pod podlahu zavazadelníku, ale s ohledem na spolupráci obou zdrojů elektrické energie může být menší a lehčí než v konvenčním vozidle, a tak v zádi zabírá jen minimum prostoru.

Výhodou lithiových akumulátorů je vyšší energetická hustota, nižší hmotnost a delší životnost (má odpovídat životnosti vozidla), řešit se však musí bezpečnostní rizika plynoucí ze zahřívání akumulátoru při provozu. V případě hybridního mercedesu byl akumulátor zařazen do chladicího klimatizačního okruhu automobilu a jeho teplota je nepřetržitě monitorována a upravována pomocí chlazení.

Změna je život

Protože elektromotor pracuje se střídavým napětím 120 V a lithiový akumulátor i celá vysokonapěťová síť se stejnosměrnými 120 V, je součástí hybridního řešení kapalinově chlazený měnič, umístěný v prostoru, kde byl dříve startér. Druhý měnič, propojující vozidlový 12V akumulátor s lithiovým 120V, našel své místo v pravém předním blatníku.

Jakkoli se přestavba konvenční motorizace na pouhý mild-hybrid může zdát na první pohled triviální, částečnou elektrifikací vozidla byla zasažena celá řada s hybridem zdánlivě nesouvisejících komponent. Převodovka dostala elektrické olejové čerpadlo, klimatizace zase elektrický kompresor a brzdový posilovač elektrickou vývěvu, aby byly spolehlivě zajištěny všechny komfortní a bezpečnostní funkce i během jízdy s vypnutým spalovacím motorem.

Pozor na elektrické brzdění

mercedesbenz hybrid luxusni testy zf mercedesbenz hybrid luxusni testy zf
Rozdílů v jízdě mezi S 350 a S 400 Hybrid není mnoho. Po startu hybridu se dočkáte nečekaného trhnutí a velmi hbitého rozjezdu. Klasický hydrodynamický měnič totiž násobí nejen točivý moment motoru, ale i ten, který proudí na vstupní hřídel od elektromotoru. Další řadicí kroky už probíhají sametově.

Elektromotor brzy přestanete vnímat, dokonce ani při pozvolném brzdění, kdy se ke slovu ještě nedostává hydraulický brzdový okruh, se elektromotor/generátor příliš zvukově neprojevuje. Naopak na samotném brzdovém pedálu je vložení funkce elektrického brzdění znát. V první fázi – při jízdě bez stlačení akcelerátoru – se generuje méně elektřiny, když mírně stlačíte brzdu, zařadí generátor vyšší zátěž a brzdí intenzivněji. Teprve silnější stlačení brzdového pedálu aktivuje hydraulické brzdy. Na malý brzdný účinek v první části zdvihu brzdového pedálu je třeba si zvyknout, zejména zpočátku asi zažijete v městském provozu několik perných chvilek.

Aktuální režim hybridní soustavy můžete sledovat na centrálním multifunkčním displeji uvnitř přístrojového štítu, ale taky na širokoúhlé obrazovce uprostřed přístrojové desky. Ta se od loňského roku dodává v provedení Split View, v němž může řidič sledovat jiný obraz než spolujezdec. S využitím sluchátek tak pasažér může trávit cestu při filmu z DVD, zatímco řidičovi hraje rádio a k cíli jej navádí navigace.

mercedesbenz hybrid luxusni testy zf mercedesbenz hybrid luxusni testy zf
 

Při popojíždění ve městě sice musíte vozidlo rozjet pomocí spalovacího motoru, ale ten se celkem brzy vypne a dojíždět k zastavenému vozidlu můžete již bez motoru. Kdykoliv pak pustíte pedál brzdy, naskakuje okamžitě, spolehlivě a hladce spalovací motor. S tímto stop/start systémem opravdu žádné potíže nejsou, a to i díky chytré elektronice, která motor nevypíná například při zdlouhavějších parkovacích manévrech.

Luxus se spotřebou z vyšší střední

Otázka spotřeby třílitrového mild-hybridu v nás vzbuzovala nemalé pochybnosti, ale přestože tento vůz neumí jezdit pouze na elektřinu a elektromotor si za jízdy příliš neuvědomujete, je nakonec snížení spotřeby zřetelné.

Výrobce udává kombinovanou laboratorní hodnotu na úrovni 7,9 l/100 km a ke cti mu jde to, že nejde o údaj z říše snů. Při jízdě ustálenou rychlostí 100 km/h si motor řekne jen o 7,7 l/100 km, na dálnici s rychlostním průměrem 130 km/h můžete počítat s dlouhodobým odběrem 8,3 l/100 km a velmi dobře tlumenou kulisou šestiválce, pracujícího s 2200 min -1. S vyššími rychlostmi odběr pochopitelně roste, ale nárůst není příliš dramatický. I ve 150 km/h se budete pohybovat kolem 11 l/100 km.

Ve městě nedosáhnete tak zázračných hodnot jako u mnohem silnějšího Lexusu LS 600h, protože spalovací motor Mercedesu se nevypíná zase tak často. Počítejte spíše s odběhem kolem 12 l/100 km nebo vyšším, podle toho, jak plynulou jízdu městem zažijete.

mercedesbenz hybrid luxusni testy zf mercedesbenz hybrid luxusni testy zf
 

Hybrid s příplatkem

Soupeření hybridního šestiválce s konvenčními turbodiesely nebude snadné. I základní turbodiesel S 350 BlueTec (190 kW, 620 Nm) jej hravě překoná dynamikou, nižší kombinovanou spotřebou i nižší cenou. Porovnání s výchozím S 350 je trochu optimističtější. Na kombinované spotřebě ušetříte přes 2 l/100 km, cenový rozdíl 174 tisíc Kč se sníží na polovic, když dorovnáte výbavu konvenční motorizace na bohatší úroveň hybridu.

Splnění povinnosti

Lexus ukořistil Mercedesu jedno velké první místo, ale toto druhé je i tak velmi pěkné. Instalace hybridního pohonu se neprojevila na zavazadlovém prostoru, ani na rozměrech interiéru. Dozadu tak můžete i teď naložit 560 l zavazadel.

Úspora paliva je nejvíce vidět při pomalé jízdě ve městě, ale velmi pěkných hodnot dosáhnete i mimo město a na dálnici. Spotřeba při popojíždění v koloně je i nadále doménou Lexusu, který zde předvádí excelentní výkony díky elektrickému pohonu a funkcím, které umí nabídnout jen full-hybrid. Tím Mercedes-Benz S 400 Hybrid není, ale jistě jde jen o začátek hybridní cesty této značky. Na jejím počátku stálo prvenství v použití lithiového akumulátoru v sériovém automobilu.

Zapomenout bychom neměli ani na další důležité charakteristiky třídy S. Hýčkat vás bude mimořádně prostorný interiér, do kterého se bez problému vejdou i nadstandardně vyrostlí cestující. Špičkové materiály korunovala v našem případě voňavá hnědá kůže na sedadlech s velkorysými rozměry a masážní funkcí. I po příchodu modernějšího Audi A8 udivuje dokonalost izolace interiéru třídy S od okolního prostředí a zvuku motoru. K ještě lepšímu jízdnímu pohodlí se dostanete, když zůstanete u 18palcových kol. Slabším místem aktuálního provedení dnes již jednoznačně patří pomalejší převodovka.

mercedesbenz hybrid luxusni testy zf mercedesbenz hybrid luxusni testy zf
 
První cena vozu 1.992.000,- (S 300, 170 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací 2.256.000,- (S 400 Hybrid, 220 kW)
Základní cena testovaného vozu 2.256.000,- (S 400 Hybrid, 220 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků 2.580.800,- (S 400 Hybrid, 220 kW)

Plusy

  • Nízká spotřeba v rámci luxusních sedanů se zážehovými motory
  • Velmi dobré odhlučnění interiéru
  • Tichý motor
  • Luxusní atmosféra na palubě, špičkové materiály, zpracování
  • Velká sedadla s velmi jemnou kůží a masážní funkcí

Minusy

  • Malá úspora při popojíždění ve městě
  • Pomalejší řazení převodovky
  • Horší jízdní pohodlí na 19palcových kolech
  • Vysoký příplatek proti úspornějším a výkonnějším naftovým motorizacím

Související články

Témata
Mercedes-Benz S 400 Hybrid
Cena základní sestavy 2 256 000 Kč
Výbava základní sestavy Předepsané servisní prohlídky dle servisní knížky vč. provozních náplní po dobu 6 let nebo ujetých 120.000 km, ADAPTIVE BRAKE s funkcí HOLD a pomocí při rozjezdu do kopce, 3-bodové bezpečnostní pásy, 5x, vpředu s komfortní automatikou, výškové nastavitelné s omezovačem upínací síly s PRE-SAFE®-funkcí nastavení, vzadu vnější s komfortní automatikou a s automatickým nastavením výšky, adaptivní brzdové světlo - přerušované svícení při panickém brždění, airbagy pro řidiče, spolujezdce, 4x boční, okenní a kolenní u řidiče, boční přídavné směrovky integrované do vnějších zrcátek, denní osvětlení a mlhovky integrované v předním nárazníku, centrální dálkové zamykání s automatickou aretací při rozjezdu, elektrické ovládání oken, 4x, s funkcí PRE-SAFE®-zavření, ISOFIX - úchyty pro dětské sedačky vzadu, LED-směrová světla, LED-koncová světla, lékárnička, mlhovky vzadu, nárazové senzory ve dveřích s aktivací airbagů při bočním nárazu, opěrky hlavy 5 x, vpředu aktivní NECK-PRO, vzadu sklopné s ovládáním od řidiče, PRE-SAFE® (inteligentní bezpečnostní systém aktivující se před nehodou), přední mlhovky, sada asistentů bezpečné jízdy: protiblokovací brzdový systém (ABS); brzdový asistent BAS; elektronický program jízdní stability ESP® vč.autom. regulace prokluzu (ASR), sedadla vpředu s bederní opěrkou, el. výškově i podélné nastavitelná s funkcí PRE-SAFE®-nastavením, výstražný trojúhelník, BLUETOOTH®-rozhraní s handsfree sadou, COMAND APS s integrovaným rádiem, otočným ovladačem a telefonní klávesnicí u středové loketní opěrky, 8"-barevným displejem [16:9] a DVD-přehrávačem i pro MP3 a vstupem pro USB, multifunkční volant i s ovladači pro audio, výstup AUX-IN ve schránce před spolujezdcem pro připojení externích audio a video systémů, alu disky 7-loukoťové 17", 8 J x17 ET 43, pneu 235/55 R 17 (kód R44), automatická 7stupoňová převodovka, 7G-TRONIC (ne pro S 600 L a S 65 AMG L), automatická klimatizace, bezestupňové omezovače dveří, bi-xenonové reflektory s denním svícením a omývači, centrální dálkové zamykání s optickou signalizaci zamknutí, dětskou pojistkou a automatickou aretací, dešťový senzor - dvoustupňový, determální skla, DIRECT SELECT-řazení s DIRECT SELECT-řazením na volantu a DIRECT SELECT-volicí pákou převodů u volantu a řadícími pádly, elektricky nastavitelný bezpečnostní sloupek řízení včetně odklápění při nástupu a výstupu (EASY ENTRY), indikace opotřebení brzdového obložení, imobilizér s plovoucím kódem, indikace nízkého stavu oleje a chladicí kapaliny, kapsy vzadu na opěradlech řidiče a spolujezdce, koncová světla LED- poziční, brzdová, směrovky a třetí brzdové světlo, nářadí, nekuřácká sada s 12V-zásuvkou, odkládací schránka v zadním opěradle, oka k upevnění nákladu v zavazadlovém prostoru, osvětlení prostoru nohou vpředu a vzadu, osvětlení vnějších zrcátek, otáčkoměr, ozdobné výplně interiéru: dřevo »Calyptus«, palubní počítač, parametrické řízení, parkovací brzda elektricky ovládaná s komfortní funkcí (automatické odblokování při rozjezdu), popelník se zapalovačem vzadu vpravo a vlevo - osvětlený, sada na opravu pneu TIREFIT vč.kompresoru, segmentový rychloměr, schránka na brýle, síťové kapsy na boku v zavazadlovém prostoru (černé) a u nohou spolujezdce v barvě čalounění, sklopné loketní opěrky s přihrádkou vpředu a vzadu, sluneční clony vpředu s osvětleným make-up zrcátkem vlevo a vpravo vč.zrcátek vzadu, automatická aktivace světel -jízda v tunelu, TEMPOMAT vč.omezovače rychlost »SPEEDTRONIC«, ukazatel servisních intervalů »ASSYST«, ukazatel venkovní teploty, víko zavazadlového prostoru se servozavíráním a dálkovým otevíráním, vnější zrcátka el.ovládaní a sklopná z místa řidiče s asférickým sklem, vyhřívaná nádobka ostřikovače, vyhřívané zadní okno s časovým spínačem pro deaktivaci, vzduchové pérování »AIRMATIC« s adaptivními tlumiči a nivoregulací, zásuvka (12 V) v zavazadlovém prostoru, kontrola tlaku v pneu (RDK), media interface univerzální rozhraní ve schránce před spolujezdcem vč.připojovacích kabelů (pro iPod, USB a Aux) pro různé externí audiopřístroje, osvětlení Ambiente (ve třech barevných odstínech), sada navigace obsahuje: COMAND APS multimedia-systém, asistent omezené rychlosti a hlasové ovládání LINGUATRONIC pro audio, telefon a navigaci, sada osvětlení LED - obsahuje : směrovky a poziční světla LED, denní osvětlení LED, Intelligent Light a adaptivním asistent tlumení dálkových světel Kč
Cena testované sestavy 2 580 800 Kč
Výbava testované sestavy Metalický lak (+30.294,-Kč), Bang & Olufsen BeoSound AMG audio/video vpředu vč. SPLITVIEW , sluchátek, dálkového ovládání a DVD měniče na 6 disků, vč. čalounění interiéru kůží (+217.260,-Kč), kola z lehkých slitin (+77.265,-Kč), aj. Kč
Motor
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 3498
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 220 / 0
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 385 / 0
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.2
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 10.7 / 6.3 / 7.9
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 560 / 0
Objem nádrže (l): 90
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1880 / 670
Rozměr pneu: 255/40 R19
Mercedes-Benz S 400 Hybrid
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 5096
b) šířka (mm): 1871
c) výška (mm): 1479
d) rozvor (mm): 3035
e) rozchod vpředu (mm): 1600
f) rozchod vzadu (mm): 1606
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 970 / 1190
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 610 / 820
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1020
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 950
k) šířka vpředu (mm): 1590
l) šířka vzadu (mm): 1580
délka sedáku vpředu (mm): 580
délka sedáku vzadu (mm): 490
výška opěradla vpředu (mm): 610
výška opěradla vzadu (mm): 690

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku