Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Motocyklová VC Austrálie 2019: Kvalifikace zkomplikoval vítr, třída MotoGP se nejela

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 26. 10. 2019 • 12:04
19
1
Zobrazit náhledy (19)
VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019 VC Austrálie 2019

Do kvalifikací australské GP silničních motorek zasáhlo negativně proměnlivé počasí, objevily se rudé vlajky. Ta druhá v závěrečném tréninku MotoGP znamenala konec dnešních akcí.

17. závod letošní sezóny MS silničních motorek se koná na australském okruhu Phillip Island, bezesporu jedné z nejkrásnějších tratí světa. Hostil i zdejší první VC započítávanou do MS (1989), jenže Grand Prix země protinožců se později přesunula na Eastern Creek, aby se na Filipův ostrov v sezóně 1997 natrvalo vrátila. Nejzajímavější je devátá zatáčka Lukey Heights s následným „padákem“, která připomíná slavnou Corkscrew (Vývrtku) v Laguna Seca. Velká cena pátého kontinentu patří ale k nejstarším na světě, má tradici, která trvá s přestávkami 115 let! I když se v období 1914-1988 konala pouze šestnáctkrát, mimo jiné i v Sandownu a na okruhu Mount Panorama v Bathurstu, dalším nádherném místě.

 

MotoGP

 

Brad Binder nakonec nepojede v sezóně 2020 na KTM týmu Tech 3, ale na továrním stroji. Sedačku po Johannu Zarcovi měl původně zdědit testovač Mika Kallio, který jej vystřídal letos, ale nakonec na ni usedne Jihoafričan. U Hervého Poncharala tak velmi překvapivě nastoupí Iker Lecuona! Zarco aktuálně zaskakuje za Takaakiho Nakagamiho v týmu LCR, což už bylo oznámeno dříve.

 

Nejrychlejším mužem královské kubatury se v pátek ráno stal Maverick Viñales (Yamaha) a ve druhém tréninku si prvenství zopakoval. Jenže zatímco nejdříve se jelo na mokru, později už bylo sucho. FP2 (free practice) viděl incident mezi týmovými kolegy od Hondy. Došlo ke kontaktu v jedné ze zatáček. Marc Márquez se poté na Jorgeho Lorenza docela zlobil. Měření sil musel vynechat Fabio Quartararo, protože v tom prvním absolvoval těžký pád a bolel ho levý kotník, lékaři mu v něm našli hematom.

 

Ve druhém drsně havaroval Pol Espargaró (KTM). Po trati se sem tam proběhne nějaký ten klokan, Andrea Iannone (Aprilia) kvůli němu musel zpomalit... Následoval dvacetiminutový test nových pneumatik pro příští sezónu, který ovládl Marc Márquez. Prokazoval své mistrovství, kdy odvrátil pád, i když musel vyjet až na trávu.

 

Dnes ráno opět pršelo, byla zima, foukal silný vítr a na trať upadla informační cedule mechaniků týmu Pramac. Kulhající Quartararo nastoupil, berle v pravé ruce mu ve startu nezabránila... Ani opožděný třetí trénink nepoznal jiného vítěze než Španěla s yamahou... Čtvrtý, který se konal po kvalifikaci Moto2, byl kvůli silnému větru a těžké nehodě Miguela Oliveiry (Tech 3 KTM) přerušen rudou vlajkou krátce po polovině. Kromě toho opět létaly cedule...

 

Jezdci zamířili na jednání bezpečnostní komise. Oliveira do zdravotního střediska. V 6:30 bylo oznámeno že nedokončený FP4 je poslední akcí, která se dnes koná. Nejrychlejším v něm byl Marc Márquez. Kvalifikace MotoGP se tedy neuskutečnily. Pokud to počasí umožní, pojedou se zítra.

 

Moto2

 

Prvním dvěma australským zápolením prostřední třídy (na mokré i suché trati) o nejrychlejší časy dominoval Jorge Martín s KTM. Třetí trénink v sobotu ráno se stal kořistí Fabia di Giannantonia (Speed Up). První kvalifikace začala ve 4:55 našeho času jako druhá v pořadí po Moto3, nikoli jako obvykle na konci programu. Za slunečného počasí... Těsně před jejím koncem spadl Lukas Tulovic a finále Q1 nebylo nijak dramatické. Ke čtrnáctce nejrychlejších z tréninků postoupili Sam Lowes, domácí hvězda Remy Gardner , Xavi Vierge a nakonec i Luca Marini. Lowesovi to však nebylo nic platné, beztak se přesune až na konec startovního roštu...

 

Proměnlivé podmínky pokračovaly i v Q2, která začala za slunce, ale po deseti minutách se objevily bílé vlajky s červeným křížem, signál horší přilnavosti. V tu chvíli vedl pořadí Jorge Navarro (Speed Up) s časem 1:33,5 min před Bradem Binderem (KTM) a Marinim. A bylo dobojováno, už se nezávodilo, nemělo to smysl, nikdo by nezrychlil.

 

Největším favoritem na zisk titulu mistra světa je Álex Márquez, ale reálnou, či alespoň matematickou šanci má ještě další pětice: Thomas Lüthi, Augusto Fernández a již zmiňovaná trojka Navarro, Brad Binder a Marini. Nevlastní bratr Valentina Rossiho vyhrál poslední dva závody...

 

VC Austrálie Moto2 2019 – Kvalifikace (Top 10)
1. Jorge Navarro Speed Up Beta Tools Speed Up 1:33,565 min
2. Brad Binder KTM Red Bull KTM Ajo 1:33,886 min
3. Luca Marini Kalex Sky Racing Team VR46 1:33,934 min
4. Fabio di Giannantonio Speed Up Beta Tools Speed Up 1:33,936 min
5. Jorge Martín KTM Red Bull KTM Ajo 1:33,941 min
6. Sam Lowes Kalex Federal Oil Gresini Moto2 1:34,041 min
7. Álex Márquez Kalex EG 0,0 Marc VDS 1:34,136 min
8. Jesko Raffin NTS NTS RW Racing GP 1:34,243 min
9. Marco Bezzecchi KTM Red Bull KTM Tech 3 1:34,250 min
10. Iker Lecuona KTM monday.com American Racing 1:34,257 min

 

Moto3

 

Jakub Kornfeil vydržel v Japonsku v závodě jen první tři zatáčky, ve čtvrté se potkal s Gabym Rodrigem a sejmul ho. Trest ho nemine, v Austrálii se posune o devět pozic na roštu směrem vzad. Divoké karty pro závod dostali Novozélanďan Rogan Chandler a domácí Yanni Shaw. Oba sedlají starší šasi Kalex s motory KTM týmu Double Six Motor Sport. První trénink, který začínal v pátek o půlnoci našeho času a provázel jej déšť, opanoval Tony Arbolino. Ve druhém, už na oschlé dráze se radoval Arón Canet. V sobotu ráno byl nejrychlejší znovu Arbolino.

 

Při první kvalifikaci se objevily na kamerách kapky a hlavně foukal vítr. Raúl Fernández havaroval, leč bez následků. V páté minutě došlo ve čtvrté zatáčce k hromadnému pádu osmi jezdců (mimo jiné i našeho Filipa Salače, Cana Öncü...), Kornfeil se jim stačil vyhnout, ale musel na trávu. Objevila se červená vlajka. Incident způsobil olej, který vytekl ze stroje Australana Shawa na zadní pneumatiku a zaneřádil asfalt. Ten se pochopitelně musel vyčistit. Po půlhodině bylo hotovo, ale mezitím dráhu pokryla voda, takže se startovalo na mokrém obutí.

 

Dalšími, kdo se ocitl na zemi, byli Alonso López a Darryn Binder. Yanni Shaw už nepokračoval. Proměnlivé podmínky zvládal famózně Tom Booth-Amos, který několikrát stlačil nejrychlejší čas dolů (o zhruba 6 sekund!). Do Q2 postoupil, ale až jako čtvrtý, Jaume Masiá, Arbolino a hlavně Öncü byli rychlejší. Kornfeil skončil těsně pátý, Salač osmý. Jenže zítra odstartuje z 20. pozice, zatímco Kubajz kvůli penalizaci až z 28.

 

Can Öncü v boji o pole position spadl. Časy se opět posouvaly směrem dolů, už začínaly výkonem 1:40 min. Ale znovu se rozpršelo. Arbolino patřil mezi nejrychlejší, jeho honda se ovšem zastavila. Havaroval i Niccolò Antonelli, navíc ve velké rychlosti. Po několika změnách pořadí se dostal na vrchol výsledkové listiny Marcos Ramírez a zůstal tam až do konce s nejlepším časem pod 1:39. Ještě nikdy na pole position nestál. Z první řady s ním zítra vyrazí Arón Canet a Albert Arenas. Lorenzo dalla Porta, jemuž stačí získat o 4 body více než Canetovi, aby se stal mistrem světa, uzavírá řadu druhou.

 

VC Japonska Moto3 2019 – Kvalifikace (Top 10)
1. Marcos Ramírez Honda Leopard Racing 1:38,976 min
2. Arón Canet KTM Sterilgarda Max Racing Team 1:39,160 min
3. Albert Arenas KTM Gaviota Ángel Nieto Team 1:39,244 min
4. John McPhee Honda Petronas Sprinta Racing 1:39,310 min
5. Kaito Toba Honda Honda Team Asia 1:39,493 min
6. Lorenzo dalla Porta Honda Leopard Racing 1:39,683 min
7. Andrea Migno KTM Mugen Race 1:39,715 min
8. Romano Fenati Honda VNE Snipers 1:39,818 min
9. Celestino Vietti KTM Sky Racing Team VR46 1:40,061 min
10. Dennis Foggia KTM Sky Racing Team VR46 1:40,150 min
19. Jakub Kornfeil KTM Redox PrüstelGP 1:46,284 min
22. Filip Salač KTM Redox PrüstelGP 1:48,089 min

 

Zdroje: MotoGPsport.cz, Wikipedia, MotoGP.com, BikeRacing.cz, Nova Sport

 

Foto: Václav Duška jr.

 

Související články

Témata
26. 10. 2019 12:47
Google Translator
To snad není možný, že je schopný někdo takovou změť slov publikovat. Snad jen úplný zoufalec!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud