Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Motocyklová VC Španělska 2019: MotoGP vyhrál Marc Márquez, Petronas Yamaha neuspěla

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 5. 5. 2019 • 06:35
19
1
Zobrazit náhledy (19)
Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019 Motocyklová VC Španělska 2019

V Jerezu stáli na nejvyšších stupních v jednotlivých třídách Marc Márquez (MotoGP), Lorenzo Baldassarri (Moto2) a Niccolò Antonelli (Moto3).

Dopolední zahřívací tréninky na čtvrtý závod letošního MS silničních motocyklů, Velkou cenu Španělska v Jerezu ovládli v jednotlivých kubaturách Marc Márquez (MotoGP) i přes problém s motocyklem v úvodu, jeho mladší bratr Álex (Moto2) a Andrea Migno (Moto3).

 

Závody ve zkratce

 

V prestižní kubatuře zpočátku zlobily yamahy týmu Petronas SRT, ale „poleman“ Quartararo odpadl pro poruchu řadicí páky z druhé příčky a Morbidelli tempu nestačil. Marc Márquez ujel všem a za něj se postupem času prokousal Álex Rins. Poslední pódium uzmul Maverick Viñales těsně před Andreou Doviziosem. Na prvních čtyřech místech tak dokončily čtyři různé značky: Honda, Suzuki, Yamaha a Ducati.

 

Moto2 si kvůli hromadné havárii čtyř jezdců v prvním kole musely na start počkat až do 12:40. Vládli muži Sita Ponse, než se mezi ně vklínil Jorge Navarro. Vítězný Lorenzo Baldassarri se stává největším kandidátem na letošní titul...

 

Závod Moto3 viděl dramatické souboje. Úřadoval hlavně Tatsuki Suzuki, ale nakonec podlehl týmovému kolegovi Antonellimu. Nejdramatičtější pád ze všech absolvoval Marcos Ramírez, neštěstí bez následků. Kuba Kornfeil bojoval v první desítce, dokonce se dostal až na čtvrté místo, v posledním kole to vypadalo na stupně vítězů, ale po chybě skončil sedmý.

 

MotoGP

 

Miguel Oliveira prodloužil smlouvu s týmem Tech 3, který letos vyměnil Yamahu za KTM, i na příští sezónu. Z prvního místa na roštu vyrážela do španělského závodu na 25 kol včerejší senzace, dvacetiletý Francouz Fabio Quartararo. Mladší jezdec dosud v královské kubatuře z pole position nestartoval (jubileum oslavil 20. dubna). Mezi jezdci chyběl Andrea Iannone, kterému sobotní zranění nohy, jež si přivodil pádem ve čtvrtém tréninku, startovat nedovolilo. Quartararo se zařadil na třetí místo za Morbidelliho a Marca Márqueze – a obtěžoval jej Maverick Viñales. Jenže na Španěla si vyšlápl Andrea Dovizioso... Ten původně odstartoval druhý, jenže krotil jankovitý stroj.

 

Prohodili se, ale „Dovi“ pak brzdil Álexe Rinse. Španěl se přes něj dostal, rudá ducati mu to zase vrátila, modrá suzuki ovšem měla navrch. Drobné chybky se dopustil Quartararo, ale příliš neztratil. Spadl „Pecco“ Bagnaia. Márquez všem ujel, ale Viñales s Rinsem rychle dotahovaly obě yamahy týmu Petronas SRT. Quartararo se dostal na druhé místo, podjel Morbidelliho a prostě za to vzal. Schylovalo se tedy k bitvě Morbidelli – Rins – Viñales.

 

Překvapivý vítěz z Austinu se s pátou ani čtvrtou příčkou nespokojil... Najednou byl druhý, protože ve 13. okruhu zpomalil Quartararo a bylo po nadějích. Nezařadil, uvolnila se mu páka – banální závada, která jej připravila o životní úspěch. Morbidelli propadl za Viñalese a brousily si na něj zuby obě tovární ducati. „Dovi“ neměl problém... Franco pořadím couval dál, Valentino Rossi naopak stoupal, jel šestý (z třináctého místa na roštu).

 

V předposledním kole se k zemi odporoučel Jack Miller, který bojoval s Polem Espargarem. Andrea Dovizioso se přilepil na Mavericka Viñalese, ale už nestihl zaútočit. Vítězný Marc Márquez si pod šachovnicí neodpustil efektní wheelie, o druhém místě Álexe Rinse také nebylo pochyb, byť se rozdíly v posledních fázích závodu zmenšovaly. Lídr dlouho jezdil s náskokem čtyř sekund před ostatními...

 

VC Španělska MotoGP 2019 – Pořadí v cíli (Top 10)
1. Marc Márquez Honda Repsol Honda Team 41:08,685 min
2. Álex Rins Suzuki Team Suzuki Ecstar +1,654 s
3. Maverick Viñales Yamaha Monster Energy Yamaha MotoGP +2,443 s
4. Andrea Dovizioso Ducati Mission Winnow Ducati +2,804 s
5. Danilo Petrucci Ducati Mission Winnow Ducati +4,748 s
6. Valentino Rossi Yamaha Monster Energy Yamaha MotoGP +7,547 s
7. Franco Morbidelli Yamaha Petronas Yamaha SRT +8,228 s
8. Cal Crutchlow Honda LCR Honda Castrol +10,052 s
9. Takaaki Nakagami Honda LCR Honda Idemitsu +10,274 s
10. Stefan Bradl Honda Team HRC +13,402 s
16. Karel Abraham Ducati Reale Avintia Racing +36,858 s

 

Pořadí MS jezdců po čtyřech závodech: 1. Marc Márquez 70, 2. Álex Rins 69, 3. Andrea Dovizioso 67, 4. Valentino Rossi 51, 5. Danilo Petrucci 41...

Moto2

 

Tetsuta Nagashima měl před startem zahřívacího kola technický problém, stroj z roštu odtlačili a Japonec musel vyjet z boxů za všemi ostatními. Hned po zhasnutí červených světel došlo k hromadné nehodě. Do ní se dostali Álex Márquez, Remy Gardner, Marco Bezzecchi a Dimas Ekky Pratama. Australan dostal po několika kontaktech highsider... a už to jelo. Márquez se o něj zastavil a upadl. Ekky Pratama opustil motocykl po kontaktu s Gardnerovým a poletoval jako bowlingová koule, jeho tělo sundalo Bezzecchiho.

 

Klání bylo zkráceno na 15 kol a začalo o dvacet minut později. Márquezovi stihli mechanici opravit motorku a vyrazil z pit lane. Nejlépe se po startu zadařilo jezdcům Sita Ponse, v čele jeli Augusto Fernández a Lorenzo Baldassarri, vítěz dvou letošních závodů. Bulega po chybě opustil čelo a propadl za desítku, podobně i Brad Binder a Marcel Schrötter. O čtyřku se prali Xavi Vierge s Jorgem Navarrem, třetí byl Tom Lüthi. Spadl velezkušený Simone Corsi a později i Mattia Pasini, tomu se v Jerezu nedařilo vůbec. K zemi šli i Sam Lowes a Jorge Martín.

 

„Balda“ Fernándeze v osmém okruhu zdolal, stejně Navarro předjel Lüthiho a uzmul třetí příčku. První dvojice však zůstala pospolu, stejně jako ta druhá. Baldassarri 4 kola před koncem po chybce stájového kolegy trochu ujel, ale Augusto se na něj zkusil dotáhnout. Místo toho však musel vzdorovat Navarrovi. Předposlední okruh, zatáčka Daniho Pedrosy – a Jorge byl druhý! Na „Baldu“ to už ale nestačilo. Ital vyhrál tři ze čtyř letošních závodů.

 

Zajímavou „houpačku“ prožil Nagashima, při opakovaném startu se postavil zpět na rošt a nakonec dorazil sedmý... Ekky Pratama i Gardner, kteří se zranili v úvodu, skončili ve zdravotním středisku a byli při vědomí.

 

VC Španělska Moto2 2019 – Pořadí v cíli (Top 10)
1. Lorenzo Baldassarri Kalex Flexbox HP 40 25:33,841 min
2. Jorge Navarro Speed Up Beta Tools Speed Up +0,359 s
3. Augusto Fernández Kalex Flexbox HP 40 +1,091 s
4. Thomas Lüthi Kalex Dynavolt Intact GP +2,428 s
5. Brad Binder KTM Red Bull KTM Ajo +3,767 s
6. Xavi Vierge Kalex EG 0,0 Marc VDS +4,955 s
7. Tetsuta Nagashima Kalex Onexox TKKR SAG Team +7,842 s
8. Luca Marini Kalex Sky Racing Team VR46 +8,026 s
9. Nicolò Bulega Kalex Sky Racing Team VR46 +8,571 s
10. Iker Lecuona KTM American Racing KTM +10,235 s

 

Pořadí MS jezdců po čtyřech závodech: 1. Lorenzo Baldassarri 75, 2. Thomas Lüthi 58, 3. Marcel Schrötter 48, 4. Jorge Navarro 44, 5. Remy Gardner 38...

 

Moto3

 

Závod Moto3 vypsaný na 22 kol začínal jako první tradičně v evropském čase, tedy v 11:00. Nejlépe odstartoval Tatsuki Suzuki před oběma jezdci VR46. Japonec okamžitě odskočil. Druhého Viettiho se chytil Antonelli, Celestino brzy podlehl i dalla Portovi. Brzy havaroval Gaby Rodrigo po kontaktu s Albertem Arenasem. Následoval jej lídr šampionátu Jaume Masiá. Pole, konkrétně Top 10, se po třech kolech sjelo, vedení převzal dalla Porta a po něm Vietti.

 

První pětka trochu odskočila, Kornfeil bojoval v té druhé, ale dotáhl se do špičky! Na chvíli byl i čtvrtý. Makar Jurčenko nedobrzdil a musel mimo trať, nicméně pokračoval dál – stejně jako Rodrigo. Vláček vpředu už čítal 17 jezdců... Řádili i Fenati a Canet. Foggia dostal varování kvůli nedodržení limitů trati. Arón Canet škrtl o zadní kolo Marcose Ramíreze, ale bez negativních důsledků. Trest „long lap penalty“ dostal Riccardo Rossi, ten však jezdil vzadu mimo body.

 

Velký závod jel Tony Arbolino, který se zezadu posunul na šestku, ale pak se spolu s Fenatim propadli mimo první desítku po chybách. Vedení převzal Ramírez, v čele tedy jely dva tyrkysové stroje Leopard Racing, než vládl znovu Suzuki. Kornfeil urputně bojoval o 5. místo s Viettim. Gabriel Rodrigo spadl už podruhé... První jedenáctka ostatním odjela, pole se roztrhalo. Dlouhé kolo musel absolvovat Foggia a jeho kolega Vietti se ocitl na chvilku mimo trať.

 

Z první grupy se odporoučel Marcos Ramírez, upadl v chumlu, narazil do Antonelliho. Poletující motorka naštěstí nikoho dalšího nesundala, ale Marcos na ni nasedl a pokračoval! Raúl Fernández a Sergio García, první jmenovaný dostal highsider, a druhého sestřelil, Sergio se udeřil do hlavy. Romano Fenati se ocitl mimo trať, stroj už nechtěl jet. Tom Booth-Amos spadl v první zatáčce... ale zraky našich fanoušků se upíraly na Kubu, který bojoval o stupně vítězů! Nakonec to ale nevyšlo, v posledním kole byl dlouhý na brzdy propadl se na sedmé místo.

 

Vyhrál Antonelli před Suzukim, tým SIC58 Squadra Corse Paola Simoncelliho tak slaví dvojitý triumf. Třetí dojel Vietti. Antonelli získal čtvrtý triumf kariéry, ale po více než třech letech (od VC Kataru 2016). Tatsuki Suzuki vystoupil na pódium vůbec poprvé, Celestino Vietti podruhé v kariéře.

 

 

VC Španělska Moto3 2019 – Pořadí v cíli (Top 10)
1. Niccolò Antonelli Honda SIC58 Squadra Corse 39:30,237 min
2. Tatsuki Suzuki Honda SIC58 Squadra Corse +0,242 s
3. Celestino Vietti KTM Sky Racing Team VR46 +0,305 s
4. Arón Canet KTM Sterilgarda Max Racing Team +0,472 s
5. Albert Arenas KTM Sama Qatar Ángel Nieto Team +0,563 s
6. Kaito Toba Honda Honda Team Asia +1,133 s
7. Jakub Kornfeil KTM Redox PrüstelGP +1,187 s
8. Lorenzo dalla Porta Honda Leopard Racing +1,291 s
9. Ai Ogura Honda Honda Team Asia +1,430 s
10. Andrea Migno KTM Bester Capital Dubai +1,441 s
'DNF. Filip Salač KTM Redox PrüstelGP nedokončil

 

Pořadí MS jezdců po čtyřech závodech: 1. Arón Canet 58, 2. Niccolò Antonelli 57, 3. Jaume Masiá 45, 4. Kaito Toba 41, 5. Lorenzo dalla Porta 40... 16. Jakub Kornfeil 15

 

Foto: Václav Duška jr.

 

Související články

Témata
Avatar - 3_diamanty
5. 5. 2019 20:46
Marc
opat nesklamal...nieco ako hamilton na dvoch kolesach .. bravo :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku