Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Motoristé musí od nového roku opět platit za nepojištěná vozidla

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 1. 1. 2018 • 07:32
6
Motoristé musí opět platit poplatek České kanceláři pojistitelů za vozidla bez takzvaného povinného ručení. Dnes nabývá účinnosti novela zákona o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla.

V minulosti již poplatek za nepojištěná vozidla v zákoně byl, zákonodárci jej ale v roce 2014 zrušili.

Příspěvek se bude počítat jako součin počtu dní, kdy bylo bez pojištění, a příslušné sazby, kterou by podle druhu auta stanovilo vyhláškou ministerstvo financí.

Předloha také zpřesňuje, kdo musí mít uzavřeno povinné ručení. Doposud zákon uváděl, že vozidlo může na veřejných pozemních komunikacích provozovat pouze ten, kdo má sjednané pojištění. Povinnost se nyní rozšiřuje tak, aby pojištění muselo mít každé auto v registru, s výjimkou aut zapsaných jako vyřazená, vyvezená, zaniklá nebo odcizená.

Kancelář pojistitelů spravuje garanční fond, ze kterého se vyplácejí náhrady škod způsobených nepojištěnými vozidly. Kancelář po majitelích nepojištěných aut škodu vymáhá. V důvodové zprávě stojí, že dlouhodobě se takto podaří vybrat asi 30 procent výdajů z garančního fondu. Poslanci při předkládání návrhu argumentovali také tím, že na vyplácení těchto náhrad se nyní podílejí ti vlastníci a provozovatelé, kteří svou povinnost mít auto pojištěné plní.

Související články

Témata
Avatar - JDM
2. 1. 2018 18:19
Re: Copak, copak?
Řeknu ti můj případ, v 16 jsem si koupil motorku, 4 roky jsem jezdil platil pojištění pak jsem ji prodal bráchovi a ten po roce motorku naboural a ta ležela nějakej čas v garáži že se opraví ale už na to nedošlo a motorka se zrušila a sesrotovala.. Za 2 roky přišel dopis od ckp že nějaký rok nebylo placeno pojištění a že dlužím 350kc na pojištění a 9500kc advokatovi co je zastupuje... Napsal jsem jim ze motorka byla bourana a nebyla v provozu jen se zapoměl zrušit pojištění a značky do depositu.. Doložil jsem že v tom období co chtěli byla už vyřazena z provozu.. Vymahanou pokutu snížili na 150kc přičemž poplatek advokatovi zůstal a prej se můžu soudit... Tak jsem zaplatil... Za půl roku přišel dopis další za další období kdy už byla dávno zrušena s částkou 7000kc to jsem tam zavolal řekl jsem jim zr odeme už nedostanou ani korunu zloději že za 150kc který jsem nezaplatil tenkrát za pojištění na rok už jsem jim dal dost a byl klid už nenapsali a zadnej soud nenastal kterým mě vyhrožovali...
Avatar - Uživatel_5340709
2. 1. 2018 11:33
Re: Copak, copak?
Určitě souhlasím, že velká část z toho procenta nepojištěných aut jsou auta vyřazená, nebo provozu neschopná. Ale vzít to jako obecný argument přece nejde. Asi neexistuje nástroj, jak tyto auta odlišit od těch hajzlíků, co jezdí /a dost často se jedná o starší vozy/ a neplatí zákonné pojištění. A že způsobí málo nehod? Chtěl bych vidět jak se budeš tvářit, kdyby ti škodu způsobil takový neplatič. Ono počet plnění ku všem platícím pojistníkům budou taky jednotky procent, to jest počet bourajících řidičů.
Navíc pokud je fond v plusu - ok, může například pojišťovny zprostit placení příspěvků na záchranné složky a podobně, která nám všem nyní účtují. A když mi dáš čas, jistě ti tu vymyslím další možnosti demokratického využití těchto peněz, například zlevnění základních sazeb zákonného ručení, protože pořád jsou to peníze, které tam chybí a chtějí je pojišťovny plošně od nás všech co máme auta a řádně platíme.
2. 1. 2018 02:07
Re: Copak, copak?
Je to trochu jinak co jsem četl. Za tu dobu, co se za nepojištěná vozidla platilo, byl garanční fond každý rok ve výrazném plusu - nepojištěná vozidla způsobila minimum nehod a tak i když se některé škody nepodařilo vymoct, stejně byl fond silně ziskový, protože jen pod jedno procento nepojištěných aut bylo skutečně provozováno, zbytek byly nějaké vraky co nebylo možné zrušit nebo už fakticky neexistovaly. Všichni majitelé nepojištěných aut byli sdíráni z kůže ČKP - známými složenkami. A pak si každý rok přebývající miliony pojišťováci rozdělili. A tohle teď bude pokračovat. Proto taky v článku nejsou žádná "čísla" nebo grafy, jen irelevantní informace, že se podařilo vymoct jen 30% škod. Nebudou se chlubit, kolik jim garanční fond vynášel...
Avatar - Floyd
1. 1. 2018 19:15
Re: Copak, copak?
Jj, to vím, a proto jsem si už tenkrát říkal, jakej že to je nesmysl. Trvalo to tři roky, než jim to došlo.
Avatar - Uživatel_5340709
1. 1. 2018 15:25
Re: Copak, copak?
Ber to z jiné stránky, škody co platí kancelář pojistitelů šly doposud z našeho pojištění. Ten co neplatí zákonné ručení by to měl pocítit.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud