Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Muzeum Alfy Romeo ve velké fotogalerii. Podívejte se na přehlídku elegance

Lukáš Volšický
Diskuze (4)

Italská automobilka Alfa Romeo má velkolepou minulost, kterou pyšně oslavuje v novém továrním muzeu nedaleko Milána. Pojďte si jej s námi projít a připomenout si to nejkrásnější, co kdy vyrobila.

Alfa Romeo je obdivovanou chloubou italského automobilového průmyslu. Automobilka věnující se výrobě elegantních sportovně zacílených aut je na světě už od roku 1910, když první jméno A.L.F.A. bylo zkratkou pro Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. Už v následujícím roce poprvé odstartovala do automobilových závodů, když vyrazila na sicilskou soutěž Targa Florio a v roce 1915 ji převzal neapolský podnikatel Nicola Romeo.

V letech první světové války se rozhodl podpořit italské a spojenecké válečné úsilí, takže se začal věnovat výrobě vojenského vybavení. Když však první globální konflikt moderních dějin skončil, vrátil se k výrobě automobilů. Už v roce 1920 společnost dostala nové jméno Alfa Romeo a představila automobil Torpedo 20-30 HP. A to je teprve začátek velkolepých dějin jedné z nejslavnějších italských automobilek.

Od úplných počátků se s nimi můžete seznámit v relativně novém továrním muzeu v Arese, které automobilka otevřela v roce 2015 při oslavách svého 105. výročí. Nové muzeum s pojmenováním „La machina del tempo“ se otevřelo v srdci a skutečném centru značky nedaleko Milána, kde mimo jiné najdeme knihkupectví, kavárnu, testovací okruh nebo showroom s prostorem pro předávání nových aut zákazníkům.

Video se připravuje ...

V prostorách bývalé továrny Alfy Romeo v Milána se všem milovníkům značky nabízí unikátní přehlídka až sedmi desítek historických i relativně moderních aut, které tvůrci muzea rozdělili do tří expozic se specifickým zaměřením. A trochu netradičně je muzeum navrženo tak, abyste jej procházeli odshora dolu.

První expozice „Časová osa“ seznamuje s zajímavostmi, jak vznikla legenda Alfy Romeo. K viděni tu je historicky první Alfa Romeo, neboli A.L.F.A. 24 HP, slavné modely řady 6C, originální Giulia ze šedesátých let nebo osmiválcové kupé Montreal. Nadšence do modernějších aut z Itálie jistě potěší i kultovní sedan 75, luxusní sedan 164 i docela obyčejný sedan 156. Ten dodnes potkáváme na silnicích a je až překvapivé, jak nadčasový design má v bezchybné muzejní kondici. A zapomenout nelze ani na novodobou Alfu Romeo 8C.

Následující přehlídka jménem „Krása“ vzdává hold největším italským karosářům. Ukazuje designové unikáty z každé éry a jedním z nejpoutavějších strojů je nepochybně Alfa Romeo Carabo, koncept navržený Marcellem Gandinim pro autosalon v Paříži v roce 1968. S úžasem budete postávat i u roadsteru 1900 C52 Disco Volante, kupé 2000 Sportiva nebo aerodynamického vozu A.L.F.A. 40/60 HP.

Samotnou kapitolou pak je prezentace historických modelů 6C a 8C ze třicátých a čtyřicátých let se zakázkovými karoseriemi od italských návrhářů karosárny Touring vyrobených pod značkou Superleggera. Až v posledním sektoru muzea si pak přijdou na své milovníci motoristického sportu, protože Alfa Romeo své úspěchy oslavuje tím nejúžasnější, co kdy vyrobila.

Poslední třetí část muzea věnovaná „Rychlosti“ se nachází v celém přízemí muzea a prezentuje slavná vítězství značky v automobilových závodech. Seznámit se můžete s legendární Alfou Romeo Tipo 33 Stradale, jedním z nejkrásnějších sportovních aut všech dob, monopostem „Alfetta“ z prvních ročníků vznikajícího šampionátu Formule 1, sedanem 155 2.5 V6 Ti z okruhových závodů DTM, závodními monoposty nebo historickými soutěžními Giuliemi.

Už dlouhá desetiletí navíc automobilka spolupracuje s italskými policejními složkami Carabinieri, což v továrním muzeu připomíná expozicí služebních aut i džípem „Matta“ s pohonem všech kol. Prohlídka továrního muzea Alfy Romeo v Arese u Milána je nepochybně jednou z hlavních aktivit okolo italské značky, jakou by měl zažít každý pravověrný milovník značky. Uvede vás do světa rychlosti, designu a vášně a nechá vám svobodu, jak jej budete poznávat.

Museo Alfa Romeo Otevírací doba Vstupné
  Pondělí - sobota: 10:00 - 18:00, úterý zavřeno Plné 15 eur, zlevněné 12 eur
Lukáš Volšický
Diskuze (4)

Doporučujeme

25. 6. 2024 10:29
Re: Dovoluji si podotknout,...
I u Carab který se nazývá Scarab 🤣 to je tak když nějaký vůl se cpe někam čemu vůbec nerozumí.
25. 6. 2024 10:28
Adrese též dodám
Pan Vošický by si měl před zveřejněním nejprve přečíst to co napsal ať pak není za ***a těch chyb tam má mnohem více 🤣 Carab neexistuje když už tak Scarab.
24. 6. 2024 21:09
Kvalita Muzea
Navštívil jsem zatím musea Ferrari v Modeně a Maranellu a museum Alfy Romeo a mohu říci, že museum Alfy Romeo v Arese bylo zatím tím nejlepším. Množství vozidel, celkový dojem a cena je mezi těmito objekty až překvapivě nesrovnatelná, museum Alfy má jasně navrch.
24. 6. 2024 20:19
Dovoluji si podotknout,...
že Alfa 156 rozhodně není "docela obyčejný sedan"! :-O Je naopak velmi neobyčejný!! :-) :yes:
P.S. U fotografie, kde je v muzeu mj. zachycena i Alfa 156, je v popisku chybně uvedeno, že se jedná o 159. :-(