Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mýty a omyly ohledně havarijního pojištění

Komerční prezentace Komerční prezentace 18. 6. 2020 • 07:59

Kamarád má stejné auto, měli bychom přece platit stejně. Cenu pojištění ovlivňuje mnoho kombinací různých faktorů.

Značka a výkon motoru vozu jistě ano, ale také stáří vozu, palivo, věk a bydliště klienta, jeho škodní průběh a vyježděné bonusy, zvolená spoluúčast, rozsah pojištění, atd. Nelze tedy jednoznačně říci, že jedno vozidlo rovná se jedna cena u všech pojišťoven.

Každá pojišťovna má navíc svou vlastní segmentaci a logiku výpočtu škodního průběhu. To znamená, že pokud kamarádovi vychází nejlépe cena pojišťovny X, neplatí, že ta samá pojišťovna nabídne nejlepší cenu i Vám.

Havarijní pojištění je drahé a řídím dobře, tak proč bych ho potřeboval?

Pojištění jistě může být drahé a nemusí. Záleží na zvolené variantě pojištění a spoluúčasti, bonusech, stáří a ceně vozidla, apod. Jedním z rozhodujících faktorů, zda si pojištění zřídit, by mělo být, zda si v případě větší škody mohu dovolit hradit opravu nebo rovnou pořídit nový vůz ze svého, aniž by byl významně zatížen rodinný rozpočet.

Cena povinného ručení včetně havarijního pojištění se obecně pohybuje v průměru okolo 9000 Kč ročně. Naproti tomu menší škody se pohybují v několika desítkách, ty větší až stovkách tisíc korun. Je možné, že některá rizika se nás týkají méně než jiná.

Havarijní pojištění je široký pojem. Obecně ho tvoří 4 základní rizika. Havárie, vandalismus, odcizení a živel. Je třeba zvážit, jaká rizika se nás skutečně týkají a podle toho se rozhodovat. Např. pokud vozidlo parkuje v garáži, je na zvážení riziko vandalismu a odcizení.

Cenu také ovlivňuje zvolená spoluúčast na škodě. Pokud nejste řidič začátečník, máte vyježděné bonusy a žádné zaviněné škody, můžete získat slevu až 60%.

Mám staré auto, pojištění se nevyplatí

U vozidel starších deseti let je to opravdu na zváženou, nicméně i zde platí to samé, jako v předchozím odstavci. Pokud si v případě větší škody nemohu dovolit hradit opravu sám nebo si rovnou pořídit nový vůz, měl bych nějaké částečné pojištění alespoň zvážit.

S cenou vozidla klesá i pojistné za pojištění

Stáří vozidla skutečně ovlivňuje výši pojistného za havarijní pojištění. Bohužel však směrem nahoru. Důvodem je skutečnost, že starší vozidla mají zpravidla statisticky vyšší frekvenci škod a jejich oprava se vlivem cen náhradních dílů drží na stejné úrovni, jako u novějších vozů při stejném rozsahu poškození. Velký vliv na cenu má, zda jste nějakou škodu již uplatňovali nebo ne. Naproti tomu s přibývajícím stářím vozu klesá jeho hodnota a tím i pojistná částka a stejně tak s přibývajícím věkem klienta může dojít k přepadu do levnější segmentační skupiny klientů.

Výsledná cena za pojištění může být nižší, ale nemusí. Rozhodně se vyplatí ceny průběžně kontrolovat, a pokud klient není spokojený s novým předpisem pojistného, který obdržel k výročí smlouvy, může se poohlédnout po cenách u jiných pojišťoven.

A nejlepší je, že ceny u různých pojišťoven lze jednoduše srovnat online.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku