Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Na českých dálnicích přibývají značky upozorňujících na jízdu v protisměru. Kde všude budou?

ČTK ČTK 11. 6. 2019 • 15:11
4
1

Nové značky přibudou značky na celé dálniční síti, nejprve by to mělo být na dálnicích D1, D5, D8, D10 či D11.

U dálnic přibudou další značky upozorňující na jízdu v protisměru. Minulý týden silničáři nainstalovali 18 varovných tabulí Stop! Protisměr a dalších 12 bude následovat do tohoto pátku. V následujících etapách, které budou postupovat po měsících, by se mělo dosáhnout cílového stavu přibližně 150 značek, řekl novinářům ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Důvodem jsou časté situace, kdy řidiči najedou špatně na dálnici a ohrožují sebe i ostatní vozidla.

"Domnívám se, že pokud by tato značka měla zachránit jeden lidský život, udělali jsme toho hodně. A dál budeme pokračovat," uvedl ministr při instalaci jedné z tabulí na sjezdu z dálnice D5 u Berouna. Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla přibudou značky na celé dálniční síti, nejprve by to mělo být na dálnicích D1, D5, D8, D10 či D11. "Technicky jsme připraveni osazovat zhruba 30 značek měsíčně," dodal Rýdl.

Návrhy úseků vychází z rozborů dopravních nehod na dálnicích z důvodu jízdy řidiče v protisměru v letech 2018 i 2019 a tam, kde bylo možné určit konkrétní nájezd, kterým řidič do protisměru vjel.  

První značky silničáři instalovali v březnu. Prvních sedm varovných tabulí osadili na čtyřech místech u dálnic D1, D2 a D6.

Jízda v protisměru je jedna z nejnebezpečnějších situací, která se může na dálnici přihodit. Policie ročně zaznamená 300 takových případů. Vážné následky měla například loňská nehoda Jana Kočky mladšího, který vjel na dálnici D11 na Nymbursku do protisměru a po několika kilometrech se čelně střetl s protijedoucím nákladním autem. Vozy začaly hořet, oba řidiči na místě zahynuli. Policie později uvedla, že v Kočkově těle bylo nalezeno významné množství alkoholu a drog.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud