Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Na ledu s Toyotou RAV4 GR Sport: Nepoutejte se a opatrně!

Petr Slováček
Diskuze (0)

Botnický záliv mezi Švédskem a Finskem v zimě zamrzá a mění se v ledové silnice, které místní hojně využívají. Prozkoumali jsme je za volantem nové Toyoty RAV4 GR Sport.

Za testy nových aut se obvykle vyráží do tepla, sluníčka a dovolenkových destinací. U Toyoty si ale řekli, že to jde i jinak. A tak při přebírání klíčků od novinky RAV4 GR Sport slyšíme pokyny: „Nezastavovat! Nevystupovat! Nepoutat se!“

Čtete správně, nepoutat se!

Ledové silnice

Jezdíme po okolí zasněženého města Lulea, což je pátý největší přístav ve Švédsku, kde žije bezmála padesát tisíc obyvatel. Když Botnický záliv zamrzne a spojí suchou nohou každý z 1700 ostrůvků, přesune se život potomků Vikingů z ulic na pluhem narýsované promenády na ledě.

Ne nadarmo tady sídlí švédská ledoborcová flotila a běžně můžete spatřit koráby, jak si s hlasitým křupáním razí cestu ledovcovým poklopem. Tam, kde ledoborce nevládnou, vyrostou ledové silnice – nepředstavujte si ale chaotickou změť vyjezděných stop od kol. Pluhy upraví předem daný vykolíkovaný pás v ledu, kde platí jasná pravidla, abyste byli schopni kvapně opustit potápějící se „loď“. Ostatně na ledových pláních beztak není do čeho nabourat. A právě sem jsme vyrazili s novou „ravkou“.

Video se připravuje ...

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Petr Slováček
Diskuze (0)

Doporučujeme