Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Národní technické muzeum zve na výstavu k 90. výročí značky Jawa

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 28. 11. 2019 • 06:30
12
Zobrazit náhledy (12)
Jawa 350 typ 18 Jawa 500 OHC Jawa 350 typ 360 Jawa 350 typ 634 Jawa 350 typ 639 Jawa 350 typ 640 Jawa 350 OHC

Značka Jawa oslavila 90 let od svého zrodu a zároveň i představení prvního motocyklu. Významné výročí nyní velkolepou výstavou připomíná i Národní technické muzeum v Praze na Letné.  

Výstava Národního technického muzea „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ připomíná 90 let činnosti výrobce motocyklů i automobilů. Vystaveno je zde na pět desítek motocyklů, automobil, trofeje ze závodů či jezdecké výstroje, a to převážně ze soukromých, veřejnosti jinak nepřístupných, sbírek.

Mezi mimořádné exponáty lze zařadit například silniční závodní motocykl Jawa 350 typ 673, se kterým jezdil náš nejúspěšnější motocyklový závodník František Šťastný. Zcela ojedinělý je rovněž vystavený soubor vývojových prototypů motocyklů Jawa představující motocykly od počátku třicátých let až do let devadesátých.

Autor výstavy Arnošt Nezmeškal, ředitel Muzea dopravy NTM, upřesnil: „Na výstavě jsou představeny především dosud nevystavované či málo známé artefakty spojené se značkou Jawa, doplněné výběrově o adekvátní výrobky cizí, které buď ovlivnily náš domácí vývoj, nebo naopak vznikly jako reakce na něj. Se značkou Jawa spojila své osudy celá řada výjimečných osobností, některé z nich jsou zde rovněž připomenuty.“

Generální ředitel NTM Karel Ksandr uvedl: „Velice mě těší, že v Národním technickém muzeu otevíráme velkou výstavu věnovanou hvězdě československého průmyslu, firmě Jawa. Za 90 let své existence vyrobila firma Jawa na 3 miliony motocyklů a stala se jednou z mála našich firem, jejíž výrobky se staly známými po celém světě.“

Výstavu „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ lze navštívit a seznámit se s významnými milníky i zapomenutými kapitolami z historie slavné motocyklové i automobilové značky od 27. listopadu 2019 až do 30. srpna 2020.

Značka Jawa, která je kombinací prvních dvou písmen příjmení zakladatele firmy Františka Janečka a značky Wanderer, byla v Československu zaregistrována 17. srpna 1929. O necelé dva měsíce později pak zakladatel firmy František Janeček značku nechal zapsat i u Světové organizace duševního vlastnictví v Ženevě.

Jawa 500 OHV, která byla pod licencí vyráběným motocyklem Wanderer 500 OHV, se pak jako první zástupce značky představila veřejnosti poprvé na Pražském autosalónu 23. října 1929. Základem modelu 500 OHV byl rám z lisovaného plechu a k pohonu sloužil vzduchem chlazený čtyřtaktní jednoválec o objemu 498,7 kubických centimetrů s nejvyšším výkonem 13,3 kW (18 k).

Třicátá léta dvacátého století přinesla řadu dalších modelů motocyklů, z nichž k nejpopulárnějším patřil model 175 Villiers s dvoutaktním motorem a jeho evoluce Jawa 175, jejíž poslední zástupce opustil výrobu až v roce 1946. Nejluxusnější byla naopak Jawa 350 OHV, která je dodnes považována za jeden z nejlepších motocyklů značky.

Po druhé světové válce slavila Jawa obchodní úspěchy se svými dvoutaktními jednoválcovými a dvouválcovými motocykly v objemových třídách do 250 a 350 kubických centimetrů. Z motocyklů, pro něž se vžily přezdívky pérák, kývačka a panelka jsou dnes populární klasikové a prakticky stejně je na tom i jejich nástupce Jawa 350 typ 634 ze sedmdesátých let se všemi svými evolucemi z následujících desetiletí.

Jawa začátkem roku 2017 začala psát novou kapitolu v historii svých třistapadesátek, když odhalila a následně na trh uvedla model 350 OHC. Ten přinesl spojení linií výše zmíněného dvoutaktu 350 typ 634 s osvědčenou čtyřtaktní technikou čínských motocyklů Shineray, nabízených na evropském trhu pod různými značkami. Vedle základního provedení 350 OHC jsou dnes v nabídce ještě modely Special a Scrambler.

Samostatnou kapitolou je pak návrat značky Jawa na indický trh prostřednictvím koncernu Mahindra Group, resp. jeho dceřiné společnosti Classic Legends, stojící za novými modely, představenými v roce 2018. Tyto motocykly pak jménem i svým vzhledem odkazují na stroje navržené v padesátých letech dvacátého století v tehdejším Československu.

Zdroj: Národní technické muzeum, JAWA Moto s.r.o., CLASSIC LEGENDS PVT. LTD.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku