Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Návrh na zákaz jízdy kamionů v levém pruhu dálnic je ve Sněmovně

ČTK ČTK 23. 12. 2018 • 00:28
57
Ve Sněmovně už je návrh, podle kterého by řidiči nákladních automobilů a kamionů nesměli jezdit na dálnicích v levém jízdním pruhu.

Zákaz by podle novely skupiny poslanců ANO, KSČM a ČSSD platil v pracovní dny od 06:00 do 22:00. Dopravci uzákonění zákazu, už když se o něm začalo diskutovat, odmítli.

Restrikce by se podle předlohy vztahovala na řidiče nákladních automobilů nad 3,5 tuny a jízdních souprav delších než sedm metrů. Předkladatelé tvrdí, že by na dálnicích zvýšila plynulost a bezpečnost provozu.

V zákonu by zároveň zůstalo ustanovení, podle něhož nákladní automobily a kamiony nesmějí na dálnici předjíždět jiné vozidlo, pokud k tomu nemají dostatečnou rychlost, aby manévrem neomezily ostatní auta. Úpravu řidiči ale podle autorů novely nerespektují, protože je neurčitá. Ponechává na předjíždějících řidičích posouzení, zda jedou dostatečně rychle, uvedli.

O možném zákazu jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích mluvil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), ale také poslanci KSČM, už minulý týden v souvislosti s kolapsem na modernizovaném úseku D1 na Vysočině. Podle silničních dopravců by ale úřady měly takovým situacím předcházet preventivní údržbou a postižené úseky při dopravní kalamitě případně uzavřít. Navrhovaný zákaz by podle dopravců kolapsům provozu nezamezil. V případě nutnosti by ale bylo možné tuto restrikci vynucovat dopravními značkami.

Předlohu skupiny poslanců posoudí před projednáváním v zákonodárných sborech vláda. Předkladatelé navrhli, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení a byla účinná hned po případném přijetí, tedy vyhlášením ve sbírce zákonů.

Související články

Témata
25. 12. 2018 21:10
Re: Zákazy, příkazy ...
Ja jsem mu dal plus. Nemá tady sice nic k tématu, ale chápu jeho úmysly. Od doby, kdy jsem zažil klinickou smrt, jsem kompletně změnil své myšlení a postoje.
25. 12. 2018 21:09
Re: Zákazy, příkazy ...
Děkuji. Pozorně pročtu. Problem je, ze toto je server o autech.
Jinak samozřejmě musíš počítat s tím, ze lidi se bojí pravdy a reality a proto ti budou nadávat a osočovat. Ja jsem zažil na vlastní kůži setkání s mystickými nehmotnými bytostmi světla, takže ja už vím, ze vše je jen iluze.
Škoda, ze jsem byl takovým skeptikem.
Avatar - wakantanka
25. 12. 2018 14:08
Re: KKTNA
Vieš čo je najviac zaujímavé? Že okrem Česka a Slovenska nikde inde celoplošný a celodenný takýto zákaz nie je. Prečo asi?
25. 12. 2018 14:02
Proti
Nejsem kamionak, ale podle mne plošný zákaz je blbost co povede jen k ještě větším dopravním problémům.
A řešit problém na vysočině celorepublikovým zákazem je fakt úlet.
25. 12. 2018 11:47
Uz to melo byt zavedeno davno.
Nesmyslne predjizdejici kamiony jsou nejvetsi nebezpeci na dalnicich, omezuji provoz a jeho plynulost, vytvareji nebezpecne situace. 90% kamionaku jsou OK, ale ten zbytek dokaze na silnicich delat poradne hovadiny.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud