Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

NAWA Racer je minimalistický průkopník skladování elektrické energie

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 9. 1. 2020 • 02:00
16
1
Zobrazit náhledy (16)
NAWA Racer NAWA Racer NAWA Racer NAWA Racer NAWA Racer NAWA Racer NAWA Racer NAWA Racer NAWA Racer NAWA Racer NAWA Racer

Francouzská společnost NAWA Technologies prostřednictvím svého konceptu elektrického café raceru demonstruje možnosti svého hybridního systému pro ukládání elektrické energie.

Společnost NAWA Technologies se specializuje na moderní řešení skladování elektrické energie. Prostřednictvím konceptu NAWA Racer demonstruje schopnosti systémů z vlastního vývoje.

Minimalistický design konceptu byl inspirován britskými café racery ze šedesátých let. V konstrukci motocyklu však hrají prim moderní materiály a jeho základem je lehký rám z uhlíkových vláken, který spolu s prakticky celým pohonným systémem kryjí panely z kompozitních materiálů. Styl i funkčnost stroje pak umocňují komponenty z hliník a mědi.

NAWA Racer působí na první pohled dojmem motocyklu, který vyniká svou nízkou hmotností. Na rozdíl od většiny výkonných elektrických motocyklů se tento stroj s nejvyšším výkonem 74 kW (100 k) může pochlubit velmi příznivou hodnotou v podobě 150 kg pohotovostní hmotnosti.

Za relativně nízkou hmotností zde stojí hybridní systém pro ukládání elektrické energie, který kombinuje ultrakondenzátory, uložené v prostoru před sedlem jezdce, s lithium-iontovou baterií, umístěnou pod nimi. Zvolené řešení i přes poměrně nízkou kapacitu baterie 9 kWh stojí vedle nízké hmotnosti i za dojezdem kolem 300 km na jedno nabití, jímž může koncept plně konkurovat podobně laděným a výkonným motocyklům se spalovacími motory.

Společnost NAWA Technologies uvádí, mimo jiné, že díky ultrakondenzátorům je více než 80 % energie získané rekuperací při brzdění skutečně využito k dobíjení baterie. V případě nabíjení z domácí sítě má stroj k dispozici 80 % kapacity své baterie za necelou hodinu.

NAWA Racer se vedle svého designu, nízké hmotnosti a předností svého pohonného systému může pochlubit i svými dynamickými schopnostmi. Akceleraci z 0 na 100 km/h tento motocykl zvládne za 3,0 s a jeho nejvyšší rychlost je s ohledem na jeho zaměření a pozici jezdce za řídítky více než dostačujících 160 km/h.  

Společnost NAWA Technologies chce koncept elektrického café raceru prezentovat během veletrhu CES 2020 v Las Vegas od 7. do 10. ledna. Možnost sériové výroby motocyklu NAWA Racer zmiňována není, ale oficiální materiály uvádí, že jeho hybridní systém, kombinující ultrakondenzátory s bateriemi lze v různých konfiguracích využít pro řadu dalších vozidel a strojů.

Zdroj: NAWA Technologies

Související články

Témata
9. 1. 2020 21:36
ochranna znamka
byt to boty znacky MIKE, tak uz je NIKE zaluje...
co na to jmeno JAWA ?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku