Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Němci tvrdí, že v USA našli Tatru 87, kterou jezdil Reichsführer-SS Heinrich Himmler

Jan Zajíc Jan Zajíc 22. 10. 2020 • 12:14
12
9
Zobrazit náhledy (12)
Tatra 87 Tatra 87 Tatra 87 Tatra 87 Tatra 87 Tatra 87 Tatra 87

Možná už jste slyšeli příběh o tom, jak si nacističtí pohlaváři oblíbili vozy značky Tatra. Německý specialista na klasické automobilky tvrdí, že našel tatrovku, v níž mohl jezdit Heinrich Himmler. A kupodivu v USA.

Vztahu vysoce postavených nacistů k osobním tatrovkám, zejména modelu 87, se věnoval především britský spisovatel Stephen Cole. "Po invazi do Československa ve třicátých letech se mezi nacistickými vysokými důstojníky Tatry staly velmi populární," řekl Cole v roce 2015 deníku The Telegraph.

"Vysoce postavení nacisté jezdili v autech velmi rychle, ale ke své smůle je nevalně řídili, takže v ostrých zatáčkách ztráceli kontrolu, vyletěli ze silnice a často umírali po nárazu do stromu. Spojenci o tatrovkách mluvili jako o své tajné zbrani proti nacistům," dodal.

Podle Colea se elegantní vozy zamlouvaly také vůdci Adolfu Hitlerovi. "Hitler auto uviděl a byl přesvědčen, že je to vůz budoucnosti. Chtěl, aby takový automobil lidé řídili na německých silnicích," uvedl spisovatel.

Známý americký komik, moderátor a sběratel aut Jay Leno nedávno ve videu, které věnoval svojí vlastní Tatře 87, tuto "legendu" také zmínil. A hovořil dokonce o sedmi nehodách za jediný týden, což prý znamenalo konec využívání tatrovek německými důstojníky.

Jako majitel Tatry 87 z řad vysoce postavených nacistů se uvádí například známý vojevůdce Erwin Rommel. Právě jeho jméno se objevuje i v příběhu, na který se teď podíváme. Hlavní roli hraje právě jedna Tatra 87. A důležitý part si střihla také německá společnost OldtimerZentrum Berlin, která obchoduje s klasickými automobily.

Právě zástupci téhle firmy v americkém Texasu narazili na poněkud zbědovanou Tatru 87 z roku 1941, která strávila několik desítek let opuštěná ve stodole. Zajímavý je ale její původ.

V 60. letech tatrovku její poslední majitel koupil od amerického vojáka, který si ji po konci druhé světové války přivezl z Německa. Auto údajně patřilo už zmíněnému Rommelovi.

Lidé z OldtimerZentrum Berlin se proto pustili do pátrání. Spojení s Rommelem jim nesedělo časově, neboť tehdejší generálporučík (později dosáhl hodnosti generál polní maršál) v únoru roku 1941 dorazil do Afriky, kde si brzy vysloužil přezdívku Pouštní liška.

Po konzultacích s nejmenovanými experty a lidmi přímo z Tatry obchodníci zjistili, že tento konkrétní kus byl 7. května roku 1941 doručen Hlavnímu velícímu úřadu SS (SS-Führungshauptamt) v Berlíně. Tato instituce samozřejmě spadala pod přímé velení Reichsführera-SS - říšského vůdce SS - Heinricha Himmlera.

OldtimerZentrum Berlin usuzuje, že vůz připadl přímo Himmlerovi. Je to možná odvážná zkratka, ve videu však zazní také domněnka, že Reichsführer-SS v T87 opravdu jezdil. Jako důkaz, že tatrovka byl pro SS důležitá, má sloužit držák na vlaječku na pravém blatníku.

Společnost OldtimerZentrum Berlin elegantní limuzínu koupila s plánem přepravit ji do Německa. Je proto velice pravděpodobné, že pátrání po příběhu téhle tatrovky bude pokračovat. Firma ostatně slibuje další video, které se vozu bude věnovat.

Zatím si prohlédněte první část, která kromě vysvětlení možného původu automobilu nabízí především jedinečnou možnost důkladně si prohlédnout skoro 80 let starou Tatru 87 v "nálezovém stavu".

Související články

Témata
Avatar - žlababa
30. 10. 2020 16:30
Re: Rozpor
Ono to "vyrovnání se s minulostí" u Němců zdaleka není takové, jak se snaží tvrdit. Značná část Němců žije od války v absolutní schizofrenii. Uvnitř sebe stále mají Adolfa a sen o německé nadřazenosti, ale jelikož je to společensky neakceptovatelné, tak prohlašují naprostý opak.
Avatar - lyon667
24. 10. 2020 10:05
Re: Rozpor
A vedle toho se tam staví sochy Marxům a Leninům. Němci byli vždycky divní a potenciálně nebezpeční...
24. 10. 2020 09:01
Rozpor
Docela mě baví, jak jsou Němci na jednu stranu citliví na otázky kolem fašismu, Hitlera a podobně. Někdy před deseti lety exhumovali Rudolfa Hesse, hrob zrušili, ostatky spálili a hodili do moře, aby se z toho nestalo poutní místo. Pak se najde staré auto a zase strašně řeší, který nácek s tím jezdil, aby to mělo ten správný příběh. Jo, to bylo auto, kterým jezdil X. Y..
Avatar - palix
23. 10. 2020 19:55
Rýchla jazda...
Páči sa mi tvrdenie...
"Vysoce postavení nacisté jezdili v autech velmi rychle, ale ke své smůle je nevalně řídili, takže v ostrých zatáčkách ztráceli kontrolu, vyletěli ze silnice a často umírali po nárazu do stromu."
Skôr by som povedal, že tie autá boli prirýchle na to aké mali riadenie, podvozky, brzdy... Ani cesty neboli v danej dobe nejako extrémne kvalitné. Ešte si pamätám, aká vysoká rýchlosť bola 100 km/h v Škode 110 L. Dnes je to viacmenej nudná rýchlosť, ak človek nie je na pomerne kľukatej ceste.
Avatar - eLzyx
23. 10. 2020 13:50
Re: Bláznivý amíci
to je jednoduché - když to ten amík tady v Evropě ukradl, tak k tomu jistě neměl doklady, tudíž to nešlo provozovat na US silnicích. Možná čekal na nějakou změnu, zestárnutí do veteránského věku, kdy na taková auta asi i US government pohlíží jinak. Jenže to auto zestárlo moc, oprava dlouho nebyla rentabilní, díly z ČSR nesehnatelné ... až se to dostalo do tohoto stavu.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud