Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nestíháte? Nahánění času za volantem moc nepomáhá, naopak zvyšuje riziko

Ondřej Mára
Diskuze (5)

Čas je komodita, které nikdo z nás nemá zrovna na rozdávání. Snaha nahánět čas za volantem však obvykle dramaticky zvyšuje rizika dopravních nehod. A jejich následky se mohou s člověkem táhnout klidně i celý život.

Čas se dá ušetřit v mnoha oblastech lidského života, snaha nahnat drahocenné minuty za volantem však často může vést k nepředvídatelnému chování na silnici a výrazně zvyšuje riziko vzniku dopravních nehod. Jak ostatně dodává Roman Budský, předseda expertní rady Platformy Vize 0. „Čas je vzácná komodita, která se nedá nahradit. Na druhou stranu, všechno má svůj čas. Tady je poměrně na místě srovnání motorismu s letectvím. Instruktoři, kteří se zabývají výcvikem pilotů zjistili, že pokud se pilot dostane do časově stresové situace, je u něho až jedenáctkrát vyšší pravděpodobnost nějaké chyby.

U řidičů bojujících s časovým stresem přitom nejčastěji dochází k nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky, což jen od začátku roku 2021 stálo život osmi lidí, jak vyplývá z policejních statistik. Řidiči si přitom neuvědomují jednoduchý matematický model, kdy nejvíce času ušetří mírné zrychlení v nízkých rychlostech.

Skvělý příklad uvádí tisková zpráva asociace Záchranný kruh: „Řečeno slovy čísel, zvýšení rychlosti jízdy o 10 km/hod. z původní rychlosti 40 km/hod. ušetří na trase dlouhé 100 km přesně 30 minut. Pokud se na totožné trase zvýší rychlost jízdy o stejných 10 km/hod. ale při původní rychlosti 80 km/hod., bude úspora času pouhých 8 minut.“

Vysoká rychlost při snaze nahnat čas tak může být ve výsledku jen zbytečným rizikem, které může mít hrozivé dopady. Ostatně s rostoucí rychlostí roste také brzdná dráha, potřebná k bezpečnému zastavení vozu. U řidičů ve stresu se navíc častěji objevuje nepozornost, špatně vyhodnocují situaci na silnici a v některých případech se projevuje i vyšší agresivita vůči ostatním řidičům, což jen opět zvyšuje riziko nehody.

Dnes více než kdy jindy, jsou silnice odrazem stavu ve společnosti. Problémy ze svých soukromých i pracovních životů spojených s nedostatkem času si lidé často přenáší za volant, aniž by si možná uvědomovali závažnost takové situace. Proto se snažíme stále apelovat na dodržování nejen pravidel psaných vyhláškou, ale i těch běžných lidských, ve kterých hraje prim ohleduplnost, předvídání, pozornost či tolerance. Vracíme se tak stále ke známému doporučení Spěchej pomalu,“ hodnotí situaci Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh, která se dlouhodobě podílí na přípravě kampaně Ty to zvládneš – Setkání s realitou.

Dopravní psycholog Michal Walter pak dodává, že základem pro bezpečnou jízdu bez časového stresu je vytváření dostatečné časové rezervy. „Jako důležité vidím v prevenci především správné naplánování cesty, ať jedeme kamkoliv. Pokud chceme být někde na čas, je potřeba si vytvořit dostatečnou časovou rezervu. Pak nás totiž nebude nic nutit k přílišnému spěchu za volantem vozidla.“ Dnešní doba přitom nabízí nespočet řešení, včetně různých navigací a aplikací do chytrých telefonů, které mohou s plánováním cest výrazně pomoci.

Navíc je potřeba si uvědomit, že pokud ve snaze ušetřit několik minut způsobíme dopravní nehodu, zaděláváme si na problémy, jejichž řešení může trvat dny, týdny i měsíce. I kdyby to odnesly jen plechy, stále bude potřeba vyplňovat dokumenty, případně čekat na policii, obíhat pojišťovny, úřady, atd. Rizika zkrátka nejsou zanedbatelná.

Ondřej Mára
Diskuze (5)

Doporučujeme

Avatar - eLzyx
18. 2. 2021 11:40
reálná data
když jsem jezdíval denně Teplice-Praha (cirka 90km), a to ještě v dobách, kdy dálnice začínala u Lovosic, tak pokud jsem jel hodně na spotřebu, tak jsem to zvládal průměrně za 1h25 minut. Když jsem tomu trošku zatopil pod kotlem, tak jsem byl v práci za 55 minut. Denní úspora 1h. A to není málo. Za měsíc je to vlastně den života navíc.
17. 2. 2021 21:37
Re: Skvělý příklad
případně takhle frčet přes obytné zóny :-)
Avatar - Mikesus
17. 2. 2021 21:24
Re: Skvělý příklad
Nezpomalovat. A teď si představ že místo 50 v obcí pojedeš pořád 90. To bude úspora :-[]
17. 2. 2021 19:25
Skvělý příklad
....uvádí tisková zpráva asociace Záchranný kruh: „Řečeno slovy čísel, zvýšení rychlosti jízdy o 10 km/hod. z původní rychlosti 40 km/hod. ušetří na trase dlouhé 100 km přesně 30 minut. Pokud se na totožné trase zvýší rychlost jízdy o stejných 10 km/hod. ale při původní rychlosti 80 km/hod., bude úspora času pouhých 8 minut.“

Jestli rozumím správně - pokud chci nadehnat čas, musím to tam sázet hlavně v obcích ? :-)